Koszt i wyposażenie łaźni parowej. Jak zrobić domową łaźnię parową
Budowa domowej łaźni parowej kosztuje około 7 tysięcy złotych. W kabinie należy zamontować generator pary, siedziska lub leżanki oraz natryski. Łaźnia parowa musi być szczelna. Po kąpieli ciało trzeba schłodzić zimnym natryskiem.
Budowa domowej łaźni parowej kosztuje około 7 tysięcy złotych. W kabinie należy zamontować generator pary, siedziska lub leżanki oraz natryski. Łaźnia parowa musi być szczelna. Po kąpieli ciało trzeba schłodzić zimnym natryskiem.
Temperatura w łaźni parowej powinna wynosić od 40 do 50 stopni Celsjusza. W tego typu pomieszczeniu panuje 100 procent wilgotności powietrza, co świetnie nawilża układ oddechowy.
Jak zrobić łaźnię parową w domu?
Budowę sauny mokrej najlepiej zaplanować podczas projektowania domu lub mieszkania. Jeśli jest to możliwe, warto przygotować ją w łazience (na przykład w miejscu wanny) lub w wolnym pokoju. Łaźnia parowa musi być szczelna (konstrukcja kabiny, ściany pomieszczenia i podłoga muszą mieś szczelną izolację przeciwwilgociową, a najlepiej przeciwwodną), wyłożona płytkami ceramicznymi lub tworzywem sztucznym i ulokowana w pobliżu natrysków oraz balkonu lub tarasu. Po parówce warto wyjść na zewnątrz (zwłaszcza zimą), by zahartować organizm. Jeśli w domu brakuje miejsca, łaźnię można zorganizować w kabinie prysznicowej. Wystarczy przykryć ją specjalnym deklem (kupionym w sklepie budowlanym), uszczelnić, zainstalować generator pary oraz wentylator. Można też zamówić gotową kabinę prysznicową z funkcją łaźni parowej.
Aranżacja domowej łaźni parowej
Jeśli łaźnia parowa jest zlokalizowana w łazience, powinna pasować wystrojem do tego pomieszczenia. Warto zadbać, by płytki ceramiczne, oświetlenie, bateria prysznicowa, podłoga oraz drzwi były w tym samym stylu. W łaźni można zamontować ławki, leżanki, siedziska lub fotele. Dobrze sprawdzą się meble z tworzyw sztucznych i ceramiczne. Kolejnym elementem wyposażenia sauny są ręczniki, którymi można się wytrzeć lub okryć. Ręczniki przechowuje się poza łaźnią, by nie były wilgotne.
Ile kosztuje zrobienie łaźni parowej?
Koszt zbudowania łaźni parowej o powierzchni 1 lub 2 metrów kwadratowych wynosi od 7 do 10 tysięcy złotych. Cena ta obejmuje:
- stworzenie kabiny wyłożonej płytkami ceramicznymi,
- materiały izolacyjne,
- oświetlenie,
- drzwi do kabiny,
- generator pary,
- natryski,
- siedziska lub leżanki,
- montaż.
Przygotowanie łaźni parowej w kabinie prysznicowej kosztuje kilka tysięcy złotych. Jest to suma wszystkich elementów (dekla, uszczelek, generatora pary i innych elementów). Informacje na ten temat znajdują się w marketach budowlanych oraz na aukcjach internetowych.
Zalety korzystania z łaźni parowej
Korzystanie z łaźni parowej pozwala organizmowi się wypocić. W ten sposób można łatwo się odtruć i usunąć toksyny. Do innych zalet łaźni należą:
- poprawa przemiany materii i funkcjonowania serca,
- pobudzenie krążenia krwi,
- nawilżenie, regeneracja, ujędrnienie i wygładzenie skóry całego ciała,
- zniwelowanie infekcji, stanów zapalnych, dolegliwości stawów i problemów skórnych,
- ulepszenie pracy układu oddechowego (szczególnie wydolności płuc),
- podniesienie odporności organizmu,
- wytworzenie większej ilości przeciwciał (białych krwinek).
Do łaźni parowej należy wchodzić po kąpieli, bez obuwia i nago, ale nigdy po alkoholu lub z pełnym żołądkiem. Seans powinien trwać od 15 do 25 minut. Po skorzystaniu z łaźni wskazane jest wypicie wody, zimny prysznic oraz odpoczynek.
- Czy znasz wszystkie zalety sauny? Dowiedz się, co daje sauna.
- Niezależnie czy w domu czy w ośrodku Spa, korzystanie z sauny fińskiej jest takie samo. Zobacz, jak korzystać z sauny fińskiej.
- Po niektórych zabiegach kosmetycznych korzystanie z sauny trzeba odłożyć na inny termin. A jak jest w przypadku depilacji? Dowiedz się, czy po depilacji IPL można iść do sauny.