Kobieta leżąca w saunie
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle

Jak się zachować w saunie fińskiej?

Niezależnie od tego, do jakiego ośrodka SPA pójdziesz, zasady korzystania z każdej sauny fińskiej wyglądają tak samo. Należy ich przestrzegać, by nie narazić się na krzywe spojrzenia innych osób korzystających z zabiegu.

Niezależnie od tego, do jakiego ośrodka SPA pójdziesz, zasady korzystania z każdej sauny fińskiej wyglądają tak samo. Należy ich przestrzegać, by nie narazić się na krzywe spojrzenia innych osób korzystających z zabiegu.

"Twoja Twarz Brzmi Znajomo 16": Kasia Skrzynecka o wstrzymanych nagraniach i nowym jurorze!

Przygotowanie do zabiegu w saunie fińskiej

  • Nie należy korzystać z sauny po obfitym posiłku – należy odczekać minimum godzinę. Absolutnie nie można też do niej wchodzić pod wpływem alkoholu.
  • W suchej saunie można przebywać maksymalnie kwadrans.
  • Po skorzystaniu z sauny, należy uzupełnić płyny, czyli wypić około litra wody.

Zasady korzystania z sauny fińskiej

  • Przed wejściem do sauny zawsze trzeba umyć całe ciało – nawet jeśli poranny prysznic był już zaliczony, a jest popołudnie, umyj się ponownie. Pod wpływem wysokiej temperatury niedomyte ciało może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach, a to może niepotrzebnie wprawić w zakłopotanie. Po umyciu ciała, należy je dokładnie osuszyć. Uwaga! Włosy też muszą być suche, inaczej mogą się zniszczyć.
  • Klapki zawsze zostawia się na zewnątrz sauny.
  • Do sauny wchodzi się nago – nie owija się ciała ręcznikiem ani nie zakłada się stroju kąpielowego. Strój kąpielowy zaburzy proces oddawania ciepła przez ciało, poza tym kiepskiej jakości po nagrzaniu może brzydko pachnieć. Niezależnie też od jakości, może nas po prostu poparzyć.
  • Jeśli wstyd jest zbyt duży, można osłonić intymne części ciała na przykład lnianym płótnem. Ostatecznie większość ośrodków daje możliwość wynajęcia sauny na godziny – wtedy nie trzeba znosić niezręcznej obecności innych osób.

 

Ręcznik należy ze sobą wziąć, ale nie po to, by się nim owijać, lecz by rozłożyć po w miejscu, w którym będziemy siedzieć. Całe ciało powinno być na ręczniku, także stopy.

Po wyjściu z sauny trzeba dokładnie opłukać ciało zimną wodą, a następnie odpocząć.

 
depilacja laserowa
©Coka/Fotolia
Fleszstyle
Sauna po IPL – czy jest bezpieczna?
Depilacja IPL jest zaraz po depilacji laserowej jedną z najskuteczniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia. Żeby po zabiegu móc cieszyć się gładką skórą i uniknąć problemów dermatologicznych: nadmiernego wysuszenia, przebarwień i wyprysków, rozszerzonych porów skóry, lepiej zrezygnować z rozgrzewania ciała, na przykład w saunie.

Depilacja IPL jest zaraz po depilacji laserowej jedną z najskuteczniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia. Żeby po zabiegu móc cieszyć się gładką skórą i uniknąć problemów dermatologicznych: nadmiernego wysuszenia, przebarwień i wyprysków, rozszerzonych porów skóry, lepiej zrezygnować z rozgrzewania ciała, na przykład w saunie. Depilacja IPL a depilacja laserowa Depilacja IPL polega na stosowaniu technologii intensywnie pulsującego światła (ang. intense pulsed light) do niszczenia cebulek włosów. Od depilacji laserowej różni ją przede wszystkim to, że wykorzystuje światło rozproszone, nie skupione, a emitowane fale światła są różnej długości. Dzięki temu zabieg depilacji IPL trwa krócej niż zabieg laserowy , ponieważ jednorazowo można naświetlić większy obszar skóry, podczas gdy depilacja laserem wymaga usuwania każdego włosa osobno. Zabiegi IPL są też mniej bolesne niż laser, tańsze, ponadto lepiej sprawdzają się w depilacji jaśniejszych włosów. Zabieg depilacji IPL trzeba jednak powtarzać więcej razy niż zabieg laserowy. Jak uniknąć problemów skórnych po depilacji IPL? Przed i po zabiegu depilacji IPL należy unikać rozgrzewania skóry . Na miesiąc przed depilacją trzeba zaprzestać opalania się. Dobę wcześniej należy całkowicie zrezygnować z wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych, nie brać gorących kąpieli i nie odwiedzać sauny. Także po depilacji musimy odczekać przynajmniej 24 godziny, lub do momentu ustąpienia objawów ubocznych po depilacji, zanim zafundujemy sobie kąpiel parową. Kiedy po depilacji IPL należy zgłosić się do lekarza Bezpośrednio po depilacji metodą IPL mogą wystąpić pewne nieprzyjemne objawy uboczne. Niektóre z nich są normalne i, jeśli przestrzega się wszystkich zaleceń lekarza,...

kobieta siedząca w saunie
©BillionPhotos.com/Fotolia
Styl życia
Sauna – jak wpływa na organizm?
Co daje sauna? Sauna doskonale poprawia wygląd skóry, ulepsza krążenie i pozwala wypocząć i zrelaksować się.

Co daje sauna? Sauna doskonale poprawia wygląd skóry, ulepsza krążenie i pozwala wypocząć i zrelaksować się. Co daje sauna? Zalety korzystania z sauny Sauna ma wiele zalet, między innymi pozytywnie wpływa na organizm ludzki i wygląd skóry. Korzystanie z sauny odblokowuje gruczoły łojowe, dzięki czemu organizm pozbywa się nadmiaru sebum. Sauna pomaga też usunąć cellulit i redukuje niedoskonałości skóry. Oprócz tego przyspiesza krążenie krwi i korzystnie wpływa na drogi oddechowe. Zmiana temperatury z gorącej do letniej (w basenach ) hartuje organizm. Przemienna temperatura zmusza układ immunologiczny do reakcji obronnej i wytwarza przeciwciała. Dzięki temu osoby korzystające z sauny są bardziej odporne na infekcje wirusowe . Ponadto spokój panujący w pomieszczeniu pozwala się zrelaksować, odprężyć i uspokoić. W dodatku oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii . Co daje sauna? Wskazania do jej korzystania Korzystanie z sauny zaleca się osobom chorującym na nadciśnienie tętnicze, astmę oskrzelową, czy zapalenie płuc. Ponadto powinny ją stosować osoby mające problemy z kręgosłupem i bóle reumatyczne. Sauna – przeciwwskazania do korzystania Z sauny nie powinny korzystać osoby cierpiące na choroby serca i mające problemy z krążeniem. Ponadto nie zaleca się jej osobom posiadającym stany zapalne, grzybicę, choroby weneryczne , czy cierpiącym na padaczkę. Kobiety w ciąży i karmiące piersią również powinny się wystrzegać sauny. Nie wolno też korzystać z niej osobom pod wpływem alkoholu i przechodzącym silny stres.    Czy wiesz jaki jest koszt wyposażenia łaźni parowej? Poznaj,  sposoby na przygotowanie łaźni parowej w domu . Niezależnie czy w domu czy w ośrodku Spa, korzystanie z sauny fińskiej jest takie samo. Zobacz,  jak...

Naga kobieta stoi w łazience pełnej gorącej pary
©Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia
Koszt i wyposażenie łaźni parowej. Jak zrobić domową łaźnię parową
Budowa domowej łaźni parowej kosztuje około 7 tysięcy złotych. W kabinie należy zamontować generator pary, siedziska lub leżanki oraz natryski. Łaźnia parowa musi być szczelna. Po kąpieli ciało trzeba schłodzić zimnym natryskiem.

Budowa domowej łaźni parowej kosztuje około 7 tysięcy złotych. W kabinie należy zamontować generator pary, siedziska lub leżanki oraz natryski. Łaźnia parowa musi być szczelna. Po kąpieli ciało trzeba schłodzić zimnym natryskiem.   Temperatura w łaźni parowej powinna wynosić od 40 do 50 stopni Celsjusza. W tego typu pomieszczeniu panuje 100 procent wilgotności powietrza, co świetnie nawilża układ oddechowy. Jak zrobić łaźnię parową w domu? Budowę sauny mokrej najlepiej zaplanować podczas projektowania domu lub mieszkania. Jeśli jest to możliwe, warto przygotować ją w łazience (na przykład w miejscu wanny) lub w wolnym pokoju. Łaźnia parowa musi być szczelna (konstrukcja kabiny, ściany pomieszczenia i podłoga muszą mieś szczelną izolację przeciwwilgociową, a najlepiej przeciwwodną), wyłożona płytkami ceramicznymi lub tworzywem sztucznym i ulokowana w pobliżu natrysków oraz balkonu lub tarasu. Po parówce warto wyjść na zewnątrz (zwłaszcza zimą), by zahartować organizm. Jeśli w domu brakuje miejsca, łaźnię można zorganizować w kabinie prysznicowej. Wystarczy przykryć ją specjalnym deklem (kupionym w sklepie budowlanym), uszczelnić, zainstalować generator pary oraz wentylator. Można też zamówić gotową kabinę prysznicową z funkcją łaźni parowej. Aranżacja domowej łaźni parowej Jeśli łaźnia parowa jest zlokalizowana w łazience, powinna pasować wystrojem do tego pomieszczenia. Warto zadbać, by płytki ceramiczne , oświetlenie, bateria prysznicowa, podłoga oraz drzwi były w tym samym stylu. W łaźni można zamontować ławki, leżanki, siedziska lub fotele. Dobrze sprawdzą się meble z tworzyw sztucznych i ceramiczne . Kolejnym elementem wyposażenia sauny są ręczniki, którymi można się wytrzeć lub okryć. Ręczniki przechowuje się poza łaźnią, by nie były wilgotne. Ile kosztuje zrobienie łaźni...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner