Mężczyzna trenuje na pływalni.
©Microgen/stock.adobe.com
Styl życia

Jakie dyscypliny sportowe uprawiać w okresie jesienno-zimowym?

Jesienno-zimowy czas nie należy do najlepszych okresów w roku, w których łatwo rozpocząć przygodę ze sportem. Krótsze dni, niższa temperatura i kapryśne warunki atmosferyczne potrafią skutecznie zniechęcić do aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jakie dyscypliny można uprawiać jesienią i zimą bez względu na warunki pogodowe.

Jesienno-zimowy czas nie należy do najlepszych okresów w roku, w których łatwo rozpocząć przygodę ze sportem. Krótsze dni, niższa temperatura i kapryśne warunki atmosferyczne potrafią skutecznie zniechęcić do aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jakie dyscypliny można uprawiać jesienią i zimą bez względu na warunki pogodowe.

 

Jeśli ktoś wie, że nie zmobilizuje się do uprawiania sportu na powietrzu, to alternatywą są ćwiczenia w pomieszczeniach zamkniętych. W takich warunkach możliwości treningowych również jest bardzo dużo.

 

Pomysły na treningi w okresie jesienno-zimowym

 

W większości przypadków zła pogoda i krótsze dni nie mogą stanowić wymówki dla odpuszczania regularnych ćwiczeń. Większość dyscyplin uprawianych na powietrzu można bowiem uprawiać również w różnego rodzaju halach sportowych. Tak jest chociażby z bieganiem, jazdą na rowerze czy grą w tenisa ziemnego. Siłownie oferują możliwość biegania na bieżni oraz jazdę na rowerku stacjonarnym, a wiele klubów tenisowych oddaje do dyspozycji klientów kryte korty. Może i ćwiczenia w pomieszczeniach zamkniętych nie dostarczają tyle radości, co treningi na świeżym powietrzu, ale pozwalają utrzymywać formę i poprawiać umiejętności.

 

Okres niesprzyjającej do uprawiania sportu na powietrzu pogody w Polsce warto wykorzystać na rozpoczęcie przygody z nowymi dyscyplinami. W tym czasie mogą sprawdzić się:

 

Jak widać, możliwości treningowych jest dużo i są one bardzo różnorodne. Specyfika powyższych propozycji jest taka, że najlepszymi warunkami do ich uprawiania są pomieszczenia zamknięte. Właśnie dlatego jesienno-zimowy czas jest dobry do ich uprawiania.

 

Jak zmobilizować się do treningów w okresie jesienno-zimowym?

 

Regularna aktywność fizyczna niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych. Głównie dlatego warto postawić na ćwiczenia również w okresie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Osoby, które mają problemy ze zmobilizowaniem się do treningów powinny poszukać dodatkowych bodźców poprzez:

  • wyznaczanie krótkoterminowych i długoterminowych celów,
  • branie udziału w zawodach,
  • rywalizację z osobami na podobnym poziomie zaawansowania,
  • używanie gadżetów, które uatrakcyjniają ćwiczenia.
Dziewczyna o blond włosach trenuje latem na plaży.
©Rido/stock.adobe.com
Styl życia
Dlaczego wakacje to dobry czas na uprawianie sportu?
Pora roku ma bardzo duży wpływ na decyzję o uprawianiu sportu. Nie jest tajemnicą, że wiosną i latem przybywa osób aktywnych fizycznie. Jest tak z kilku powodów i nie chodzi tu tylko o piękną pogodę, choć ona ma największe znaczenie. Jeżeli nosisz się z zamiarem uprawiania sportu w wakacje, ale jeszcze nie zrobiłeś pierwszego kroku, to lista korzyści wynikających z ćwiczenia latem powinna cię przekonać.

Pora roku ma bardzo duży wpływ na decyzję o uprawianiu sportu. Nie jest tajemnicą, że wiosną i latem przybywa osób aktywnych fizycznie. Jest tak z kilku powodów i nie chodzi tu tylko o piękną pogodę, choć ona ma największe znaczenie. Jeżeli nosisz się z zamiarem uprawiania sportu w wakacje, ale jeszcze nie zrobiłeś pierwszego kroku, to lista korzyści wynikających z ćwiczenia latem powinna cię przekonać.   W uprawianiu sportu kluczowa jest motywacja. Bez niej trudno wytrwać w treningowym rytmie i pokonywać kolejne etapy. U większości osób latem ogólne samopoczucie jest lepsze , a stosunkowo dobre warunki atmosferyczne nie dają powodów do wymówek i odpuszczania ćwiczeń.   Dlaczego warto ćwiczyć podczas wakacji?   Dla dzieci, młodzieży i studentów okres wakacyjny wiąże się z dużą ilością wolnego czasu. Niektórzy mają nawet ponad trzy miesiące przerwy i dlatego mogą ten czas wykorzystać na uprawianie sportu . To istotny argument, ponieważ poza sezonem wakacyjnym większość poświęca swój czas na bardziej istotne niż sport sprawy i zwyczajnie jest w stanie wygospodarować kilku godzin w tygodniu na treningi.   Kolejnym argumentem jest możliwość wybrania ciekawej formy aktywności , dopasowanej do własnych potrzeb, możliwości i oczekiwań. Jazda na rowerze , kitesurfing, jazda na rolkach lub deskorolce – to tylko kilka propozycji aktywności, które można uprawiać w okresie letnim na świeżym powietrzu.   Korzyści z uprawiania sportu w wakacje   Można wymienić dwa rodzaje korzyści wynikających z uprawiania sportu latem – zdrowotny i finansowy. Jeśli chodzi o aspekty zdrowotne, to ruch na świeżym powietrzu poprawia samopoczucie, pomaga spalić kalorie i zwiększyć ogólną sprawność.   Jeśli chodzi...

Mężczyzna szykuje się do wejścia do wody z deską i żaglem.
©lenelen/stock.adobe.com
Styl życia
Dyscypliny sportu idealne na wakacje. Jakie uprawiać podczas urlopu?
Wyjazd na urlop nie musi wiązać się z brakiem aktywności fizycznej i leniuchowaniem. Osobom, które od wylegiwania się na plaży wolą sportową rozrywkę, polecamy typowo letnie dyscypliny, które można uprawiać nawet podczas wyjazdu na wakacje.

Wyjazd na urlop nie musi wiązać się z brakiem aktywności fizycznej i leniuchowaniem. Osobom, które od wylegiwania się na plaży wolą sportową rozrywkę, polecamy typowo letnie dyscypliny, które można uprawiać nawet podczas wyjazdu na wakacje.   Mogłoby się wydawać, że podczas pobytu na urlopie regularna aktywność fizyczna może być problemem. Nic bardziej mylnego. W wakacje wachlarz sportowych możliwości jest bardzo szeroki i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.   Uprawianie sportu latem – korzyści   Polepszenie formy fizycznej organizmu, to nie jedyna zaleta uprawiania sportu latem. Regularna aktywność fizyczna poprawia również ogólne samopoczucie, dotlenia organizm i zwiększa jego odporność . Słoneczne dni pozwalają też na dostarczenie potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania witaminy D .   W przeciwieństwie do innych pór roku, latem dni są bardzo długie, a warunki atmosferyczne zazwyczaj sprzyjają uprawianiu dyscyplin, na które nie można sobie pozwolić w okresie zimowym. A jeśli nawet niektóre z nich, jak chociażby bieganie, są możliwe do praktykowania o każdej porze roku, to z racji pogody – najwięcej przyjemności sprawiają latem.   Propozycje dyscyplin sportowych na letni wypoczynek   W większości przypadków wakacyjne wyjazdy odbywają się do pięknych miejsc – nad morze, jezioro czy też w góry. Warto to wykorzystać i w aktywny sposób zwiedzić malownicze okolice. Prócz popularnych form, jak spacery i bieganie , warto rozważyć jazdę na rowerze . W wielu turystycznych regionach istnieje możliwość wypożyczenia roweru, więc nie trzeba się nawet martwić o jego transport z domu do miejsca zakwaterowania na wakacje.   Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu infrastruktura sportowa w rejonach...

Kobieta i mężczyzna ćwiczą na siłowni.
©Vasyl/stock.adobe.com
Styl życia
Sportowe propozycje na relaks po pracy
O korzyściach wynikających z uprawiania sportu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. O dobrą formę szczególnie powinny zadbać osoby, które mają siedzącą pracę, a po niej nie poświęcają czasu na aktywność fizyczną. Sportowy relaks po pracy może być nie tylko korzystny dla pracy organizmu, ale również przyjemny. Podpowiadamy, jakie dyscypliny sportowe mogą sprawdzić się jako forma relaksu po całym dniu pracy.

O korzyściach wynikających z uprawiania sportu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. O dobrą formę szczególnie powinny zadbać osoby, które mają siedzącą pracę, a po niej nie poświęcają czasu na aktywność fizyczną. Sportowy relaks po pracy może być nie tylko korzystny dla pracy organizmu, ale również przyjemny. Podpowiadamy, jakie dyscypliny sportowe mogą sprawdzić się jako forma relaksu po całym dniu pracy.   Niektóre firmy dbają o formę fizyczną swoich pracowników i wykupują im różnego rodzaju pakiety na treningi czy zajęcia sportowe. Jeśli jednak pracodawca nie zapewni takiego udogodnienia, to wskazane jest znalezienie czegoś na własną rękę.   Czym kierować się przy wyborze dyscypliny?   Dokonując wyboru dyscypliny, którą chce się uprawiać, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, takich jak: forma     fizyczna - jeżeli nie jest ona najlepsza, to na początek dobrze     jest zacząć od biegania w tempie adekwatnym do możliwości i     stopniowe jego podnoszenie, indywidualne     preferencje - najlepiej wybierać takie dyscypliny, które są     interesujące dla osoby ćwiczącej. Dzięki temu ryzyko znudzenia     czy rozczarowania jest mniejsze, możliwości     finansowe - wskazane jest określenie miesięcznego budżetu na     wydatki na sport i przekalkulowanie cen poszczególnych treningów     czy zajęć.       Jeśli chodzi o wachlarz możliwych sportów do uprawiania, które będą dostarczały przyjemności i satysfakcji, to jest on bardzo szeroki. Wskazane jest poszukiwanie dyscyplin indywidualnych, w których osoba ćwicząca jest uzależniona wyłącznie od siebie. Po pierwsze dlatego,...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner