Spirometria: proste badanie, które wymaga przygotowania
Spirometria czy inaczej badanie spirometryczne, pozwala ocenić pracę i pojemność płuc, w wyniku czego otrzymujemy krzywą objętości powietrza.
Spirometria czy inaczej badanie spirometryczne, pozwala ocenić pracę i pojemność płuc, w wyniku czego otrzymujemy krzywą objętości powietrza.
Jest to badanie nieinwazyjne. Wykonywane w gabinecie pulmonologa lub alergologa w celu zdiagnozowania przewlekłych chorób układu oddechowego, astmy lub raka płuc.
Przygotowanie do badania
Przed badaniem nie należy:
- spożywać obfitych posiłków, pić mocnej kawy, herbaty czy innych napojów zawierających kofeinę – 2 godziny przed badaniem;
- wykonywać forsownych ćwiczeń gimnastycznych, unikać wzmożonego ruchu – 30 minut przed badaniem;
- palić tytoniu na 24 godziny przed badaniem (w wyjątkowych przypadkach – jeśli stanowi to dużą trudność – należy powstrzymać się od palenia na 2 godziny przed badaniem);
Na badanie należy:
- zgłosić się w ogólnie dobrym stanie zdrowia, jeżeli lekarz nie skierował nas na nie podczas choroby; ubrać się w niekrępującą ruchów odzież.
- Ponadto, należy ustalić z lekarzem kierującym na badanie, jakich leków nie można przyjmować przed jego wykonaniem. Pamiętajmy, iż prawidłowe przygotowanie do badania pozwoli uzyskać w pełni wartościowy wynik. Sam pomiar trwa około 5-10 minut, badany od razu otrzymuje wydruk z wynikiem.
Najważniejsze parametry, które ocenia się podczas spirometrii:
- pojemność życiowa płuc wyrażana w litrach;
- przepływ szczytowy powietrza – w litrach na minutę;
- natężoną objętość: pierwszosekundową i sześciosekundową, oraz wiele innych.
Normy określa sam spirometr na podstawie wprowadzonych danych, tj. wiek, płeć, wzrost i masa ciała osoby badanej. Każda z kilkunastu określanych podczas badania wartości zmienia się mniej lub bardziej wraz ze zmianą któregokolwiek parametru, który jest indywidualny dla każdej osoby poddawanej spirometrii. Jeżeli podczas badania została wykryta obturacja, czyli POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), nowotwór płuca lub astma wówczas jesteśmy o tym od razu informowani.
- Androstendion to hormon biorący udział w powstawaniu testosteronu. Sprawdź badanie na hormon.
- Za pomocą badania FSH można zbadać przyczyny niepłodności u kobiet, jak i u mężczyzn.
- Kreatynina to związek chemiczny powstający podczas przemiany kreatyny. Poznaj badanie na kreatyninę we krwi i moczu.
- Aby zbadać pH krwi, przeprowadza się badanie krwi zwane gazometrią.
- Badanie P-LCR jest elementem morfologii krwi obwodowej. Na co dodatkowe badanie krwi?