Kobieta leży na łóżku z dzieckiem, które trzyma w dłoniach telefon komórkowy
©petunyia/Fotolia
Styl życia

Skoki rozwojowe u niemowląt czyli zmiany zachodzące u dzieci w pierwszym roku życia

Dziecięcy mózg rozwija się bardzo szybko, a w pierwszym roku życia następuje to wyraźnie zaakcentowanymi etapami. To tzw. skoki rozwojowe, podczas których malec zdobywa nowe umiejętności. U niemowląt jest 7 takich skoków. Opisali je w książce „Ojej, ja rosnę” Hetty van de Rijt i Frans X. Plooij.

Dziecięcy mózg rozwija się bardzo szybko, a w pierwszym roku życia następuje to wyraźnie zaakcentowanymi etapami. To tzw. skoki rozwojowe, podczas których malec zdobywa nowe umiejętności. U niemowląt jest 7 takich skoków. Opisali je w książce „Ojej, ja rosnę” Hetty van de Rijt i Frans X. Plooij.

Skok nr 1 w ok. 5 tygodniu życia – płacz i śmiech (wrażenia)

W tym czasie następuje progres zmysłów dziecka, malec uważnie patrzy i słucha tego wszystkiego, co go otacza. Odróżnia też mamę od pozostałych osób, głównie dzięki rozwijającym się zmysłom zapachu i dotyku. Niemowlę roni pierwsze łzy i po raz pierwszy się uśmiecha. Około 5 tygodnia życia skok rozwojowy przechodzi też układ pokarmowy – zauważalne jest to, że rzadziej występuje ulewanie po posiłku.

 

Skoki rozwojowe u niemowlaka nie muszą przebiegać dokładnie w podanych przedziałach czasowych, niektóre dzieci rozwijają się szybciej, inne wolniej, tym bardziej że nie każde przyszło na świat w wyznaczonym terminie.

Skok nr 2 w ok. 7 do 9 tygodnia życia – uczenie się wzorców (wzory)

Niemowlę około 2 miesiąca życia zauważa powtarzalność zachowań – rytuałów. Umie powiązać np. pozycję ciała z tym, że za moment odbędzie się karmienie. Zaczyna też panować nad niektórymi własnymi ruchami. Podnosi głowę, wymachuje kończynami, patrzy na ludzi i przygląda się twarzom, a także łapie i trzyma różne przedmioty. Wydaje dźwięki i wie, że pochodzą one od niego, słucha siebie.

Skok nr 3 w ok. 11 do 12 tygodnia życia – rozpoznawanie szczegółów (niuanse)

Około 3 miesiąca życia dziecko nie tylko widzi szczegóły, ale też rozumie, że mają one różne znaczenie, np. ton głosu. W tym wieku niemowlę potrafi już śledzić wzrokiem ludzi i przedmioty, wydaje z siebie więcej różnorodnych dźwięków i umie pokazać, że mu się nudzi. Eksplorując świat z pozycji leżącej, łapie przedmioty i wkłada je do ust. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się jego własne ręce, które ogląda i których próbuje. Dla dzieci na tym etapie rozwoju dość charakterystyczne jest też robienie bąbli ze śliny.

Skok nr 4 w ok. 14 do 19 tygodnia życia – przyczyny i skutki (wydarzenia)

Między 3 a 5 miesiącem życia niemowlę zauważa, że akcja powoduje reakcję – umie powiązać swoje działania z ich efektami. Dlatego też wyciąga przed siebie ręce, gdy chce być podniesione, cmoka, gdy jest głodne, a odpycha źródło pokarmu, gdy jest najedzone. Postępy malca są bardzo duże i przebiegają szybko, o czym świadczy to, że w tym wieku rozpoznaje on i szuka rodziców, reaguje na swoje imię i zaczyna rozumieć słowa. Umie już też używać spółgłosek. Na tym etapie życia skoki rozwojowe u niemowląt dotyczą również sprawności fizycznej. Dziecko potrafi nie tylko podeprzeć się na rękach, przekręcić z brzuszka na plecy czy odwrotnie, ale podejmuje pierwsze próby raczkowania. Umie też przełożyć trzymany przedmiot z ręki do ręki, coraz częściej wkłada różne rzeczy do ust, by je w ten sposób poznać.

Skok nr 5 w ok. 22 do 26 tygodnia życia – rozróżnienie „swój – obcy” (relacje)

Najważniejszym osiągnięciem dziecka w około 6 miesiącu życia jest odróżnienie ludzi znanych od obcych i zauważanie relacji między osobami. Niemowlę ma coraz lepszą koordynację ruchową i jest w stanie zaobserwować i zrozumieć fizyczną odległość między ludźmi i rzeczami. Malec potrafi też zauważyć, gdy ktoś zachowuje się nietypowo. Półroczne dziecko samo siada, umie wkładać i wyjmować zabawki z pojemnika, chwyta przedmioty kciukiem i palcem wskazującym, a także uderza o siebie trzymanymi w obu dłoniach przedmiotami. Potrafi też oglądać obrazki w książce jeden po drugim i zauważa szczegóły. Na tym etapie niemowlę potrafi naśladować machanie ręką na pożegnanie i wyraża niezadowolenie, gdy któreś z rodziców opuszcza pomieszczenie.

Skok nr 6 w ok. 33 do 37 tygodnia życia – rozwój inteligencji (kategorie)

Skoki rozwojowe u niemowląt dotychczas polegały głównie na rozwijaniu sprawności fizycznej i zmysłów. Skok w około 8-9 miesiącu życia to duży progres inteligencji dziecka. Obserwując świat, maluch umie przyporządkować przedmioty do kategorii, np. zabawki, zwierzęta. Dziecko umie rozpoznawać kształty, sygnalizuje też, gdy coś jest zabawne. Odczuwa zazdrość, okazuje miłość (także swoim zabawkom, które może np. przytulać).

Skok nr 7 w ok. 41 do 48 tygodnia życia – zauważanie następstw działań (sekwencje)

Dziecko w wieku już od 3 do 5 miesięcy zauważa pierwsze zależności między swoimi działaniami a reakcjami, jakie wywołują, jednak wówczas dotyczy to spraw fizjologicznych. Natomiast w wieku 10 do 12 miesięcy niemowlę rozumie ciągi przyczynowo-skutkowe w szerszym sensie. W tym wieku dziecko staje się bardziej samodzielne, m.in. wychodzi z inicjatywą zabawy. Umie też schodzić z kanapy czy schodów tyłem, stawia pierwsze kroki, wspina się, gdy chce czegoś dosięgnąć. Innowacją jest też wyrażanie sprzeciwu, a więc mówienie „nie”. Na tym etapie rozwoju niemowlę podejmuje próby rysowania na papierze i stara się rzucać piłką w określony cel. Roczne dziecko rozpoznaje kształty i je do siebie dopasowuje oraz potrafić naśladować głosy zwierząt.

 

Dziecko gra na bębenkach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co miesiąc przez pierwszy rok życia dziecko zdobywa nowe umiejętności – rozwój psychoruchowy
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego osiągnięcia malca nie muszą być perfekcyjnie zgodne z podręcznikowymi zakresami czasu. Rozwój psychoruchowy dziecka w pierwszych 12 miesiącach życia polega przede wszystkim na nabyciu podstaw do dalszego rozwoju, w tym m.in. reagowaniu na bodźce czy poruszaniu się.

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego osiągnięcia malca nie muszą być perfekcyjnie zgodne z podręcznikowymi zakresami czasu. Rozwój psychoruchowy dziecka w pierwszych 12 miesiącach życia polega przede wszystkim na nabyciu podstaw do dalszego rozwoju, w tym m.in. reagowaniu na bodźce czy poruszaniu się. Rozwój psychiczny i ruchowy noworodka Nowonarodzone dziecko dopiero przyzwyczaja się do życia poza łonem matki, jego wzrok jest bardzo wrażliwy i słaby. Malec do 4. tygodnia życia umie unosić główkę, leżąc na brzuchu i obracać ją , gdy będzie leżał na plecach. Noworodek sygnalizuje swoje podstawowe potrzeby krzykiem lub płaczem. Reaguje też na zbyt silne bodźce świetlne czy dźwiękowe. Patrzy na twarze. W 2. miesiącu życia rozwój psychoruchowy jest już mocno zauważalny W 8. tygodniu życia dziecko zauważa i rozpoznaje kolory. Umie nie tyko wodzić wzrokiem za osobami czy przedmiotami, ale też zatrzymać na nich spojrzenie. Malec po 2. miesiącu życia może być w stanie samodzielnie obrócić się z boku na plecy. Stara się chwytać zabawki, które ma w zasięgu rąk, wkłada rączki do buzi. Dziecko uczy się w tym czasie wyrażać pierwsze emocje , np. radość, naśladuje mimikę dorosłych, głuży. Jest w stanie rozpoznać twarze rodziców. Rozwój psychoruchowy 3-miesięcznego dziecka Dziecko w 3 miesiącu życia ma coraz bardziej rozwinięte zmysły i rosną jego zdolności ruchowe. Umie utrzymać w rączce grzechotkę, sięga po to, co znajduje się w jego zasięgu. Niemowlę w wieku 3 miesięcy obraca się już nie tylko z boku na plecy, ale próbuje przekręcać się też z pleców na bok . Umie przez dłuższy czas utrzymać główkę wysoko, kiedy leży na brzuchu. Jest w stanie utrzymać główkę i ramiona podczas podciągania go za nadgarstki, by usiadło. Rozwój psychofizyczny 3-miesięcznego malca jest szczególnie wyraźny w jego sferze emocjonalnej –...

Kilkulatek w okularach na tle tablicy
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Rozwój intelektualny dziecka w wieku od 3 do 6 lat
Dziecko w wieku od trzech do sześciu lat rozwija się bardzo szybko. Najważniejszymi osiągnięciami w rozwoju psychicznym dziecka są m.in. zyskanie świadomości własnej podmiotowości i zdolność podejmowania własnych inicjatyw. Rozwojowi psychicznemu towarzyszą i wspierają go rozwój fizyczny oraz emocjonalno-społeczny.

Dziecko w wieku od trzech do sześciu lat rozwija się bardzo szybko. Najważniejszymi osiągnięciami w rozwoju psychicznym dziecka są m.in. zyskanie świadomości własnej podmiotowości i zdolność podejmowania własnych inicjatyw. Rozwojowi psychicznemu towarzyszą i wspierają go rozwój fizyczny oraz emocjonalno-społeczny. Etap 1: rozwój psychiczny dziecka 3- i 4-letniego W trzecim roku życia dziecko zyskuje świadomość tego, że jest autonomiczną jednostką. Dzięki temu jest w stanie poinformować o swoich potrzebach i wyrażać własne zdanie. Rozwija się też jego pamięć, co sprawia, że potrafi rozróżnić rodziców, dziadków i kolegów, pamięta ich imiona.   Trzylatek zyskuje też zdolność myślenia analitycznego i syntezy spostrzeżeniowej – potrafi nie tylko zauważyć i wyodrębnić cechy przedmiotów, ale też na tej podstawie wie, jak ich użyć. Trzylatek prawidłowo umie klasyfikować przedmioty, np. zabawki, zwierzęta. Istotne na tym etapie rozwoju psychicznego dziecka są znaczny rozwój mowy i umiejętności argumentacji. Efektem tego jest konstruowanie dłuższych wypowiedzi, opowiadanie. W tym okresie życia dziecko rozwija zdolności twórcze, chętnie rysuje, śpiewa, wykonuje proste prace manualne, np. lepi z plasteliny . Lubi odgrywać scenki, rozwija wyobraźnię. Rozpoczyna się też nauka liczenia .   Dziecko na tym etapie rozwoju psychicznego poznaje kolory, zaczyna interesować się nauką czytania . Zaczyna również myśleć abstrakcyjnie, o czym świadczy pojawienie się u malucha poczucia humoru. Prawidłowo rozwijające się dziecko w wieku 3-4 lat jest zdolne do współczucia, umie wyrażać radość, tęsknotę, zazdrość czy lęk. Ważne na tym etapie rozwoju jest pogodzenie własnej odrębności z poczuciem wstydu. Etap 2: intelektualne osiągnięcia 5- i 6-latka Najistotniejszym symptomem prawidłowego rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym jest fakt,...

nóżki dziecka
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak rozwija się dziecko od 7. do 12. miesiąca życia?
Okres niemowlęcy obejmuje pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. Pierwszy z nich to stadium noworodka. Po 6. miesiącu życia dziecka, rozpoczyna się okres jego indywidualnego rozwoju, który może przebiegać inaczej w przypadku każdego niemowlęcia.

Okres niemowlęcy obejmuje pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. Pierwszy z nich to stadium noworodka. Po 6. miesiącu życia dziecka, rozpoczyna się okres jego indywidualnego rozwoju, który może przebiegać inaczej w przypadku każdego niemowlęcia. Siódmy miesiąc W tym miesiącu życia, dziecko nabywa umiejętność pełzania, siadania i podciągania się do przodu. Potrafi ono utrzymać przedmiot w dwóch dłoniach. Umie również nim się bawić i obracać go. Czasami siedmiomiesięczne dziecko reaguje już na swoje imię. W tym miesiącu uczy się żuć i gryźć. Ósmy miesiąc W ósmym miesiącu niemowlę potrafi obrócić się wokół własnej osi. Umie też siedzieć samodzielnie, ale zdarzają mu się problemy z utrzymaniem prostych pleców. Nadal chwyta zabawki rękoma, nie opuszkami palców. Ósmy miesiąc to czas, kiedy można zacząć próbować uczyć dziecko klaskać i machać. Dziewiąty miesiąc W dziewiątym miesiącu życia dziecko waży około 6 kilogramów. Zdarza się, że umie raczkować . Potrafi też siedzieć wyprostowane, ale tylko około minuty. Dziecko umie naśladować zabawy manualne, na przykład „idzie rak nieborak”, pokazać zwierzę na obrazku, na przykład kota czy psa. Dziewięciomiesięczne dziecko powtarza świadomie sylaby, na przykład „ma-ma”. Dziesiąty miesiąc W dziesiątym miesiącu dziecko jest sprawne: siedzi wyprostowane i raczkuje. Ćwiczy także utrzymanie równowagi. Z chęcią bawi się niewielkimi przedmiotami, naśladuje gesty i mimikę innych osób. Jedenasty miesiąc Niemowlę umie samodzielnie wstać i przytrzymać się mebli. Sprawnie raczkuje i potrafi turlać piłkę. W tym miesiącu powinno już jeść owoc pokrojony na kawałki, na przykład jabłko. Dwunasty miesiąc Po upływie roku od urodzin waga dziecka jest 3-krotnie większa. Niemowlę ma już około sześciu zębów. Próbuje chodzić samodzielnie. Wypowiada...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner