Reklama

Chrząkanie u dzieci pojawia się dosyć często i jest wywoływane np. przez choroby krtani. Przyczyny chrząkania bywają różne: od specyficznej budowy układu nerwowego, przez refluks po zespół tikowy Tourette'a.

Reklama

Chrząkanie to nieartykułowany i krótki dźwięk, który wydostaje się z krtani. Chrząkanie może pojawić się nagle i trwać przez kilka tygodni. Jednak bywa też, że pozostaje dolegliwością przewlekłą.

Chrząkanie u dzieci - przyczyny

  • Choroby krtani. Oprócz chrząkania towarzyszą im następujące objawy: ból przy połykaniu, utrata głosu, chrypka, suchość w gardle, kaszel. Te symptomy mogą świadczyć o zapaleniu gardła lub zapaleniu krtani.
  • Zapalenie zatok lub katar. Chrząkanie jest reakcją na spływającą wydzielinę.
  • Powiększenie lub obrzęk migdałka. Aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę migdałków, należy wybrać się do laryngologa.
  • Niedrożność nosa. Jeśli oprócz chrząkania maluch oddycha przez buzię, ponieważ ma zatkany nos, również należy udać się do laryngologa.
  • Refluks i zgaga. Wykluczenie chorób układu oddechowego to sygnał do szukania przyczyny chrząkania np. w nieżycie żołądka. Kwaśny posmak podczas odbijania się lub pieczenie w gardle to symptomy refluksu przełyku. Jest to zjawisko cofania się treści żołądkowej do przełyku, które skutkuje zapaleniem błony śluzowej przełyku i zgagą.

Kolejnym skutkiem refluksu jest obrzęk krtani w tylnej części. Podrażniona w ten sposób krtań wywołuje dźwięki przypominające chrząkanie (odczuwa ją 28,6% chorych) lub chrypkę (pojawiająca się u 31,8% chorych). Oprócz tego chorzy na refluks odczuwają ból gardła (27,4%). Nasilające się objawy choroby refluksowej zwiększają częstotliwość chrząkania występującego u dzieci z 25% (łagodna postać schorzenia) do 31,5% (przy cięższej postaci choroby), (zobacz badania).

  • Pasożyty, np. owsiki lub glista ludzka. Glista dostaje się do organizmu w formie jaj wraz z pożywieniem (np. brudnymi owocami, warzywami lub na nieumytych rękach). Larwy wykluwające się w układzie pokarmowym człowieka, przemieszczają się z jelit przez krew, do płuc i tchawicą do krtani. Pasożyt podrażnia krtań, co wymusza jej połknięcie przez dziecko. Taki cykl przesuwania się glisty wynika z tego, że do rozwoju potrzebuje tlenu - otrzymuje go w układzie oddechowym. Następnie powtórnie przemieszcza się do układu pokarmowego żywiciela. Glista wywołuje u dzieci utratę wagi, nadpobudliwość, obrzęki i inne reakcje alergiczne, w tym chrząkanie.
  • Alergie. Chrząkanie ma na celu usunięcie przylegających do gardła drobin pyłków roślin lub drzew.
  • Grzybice. Poranny kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, ciągłe przełykanie śliny i uczucie ciała obcego w gardle to oprócz chrząkania objawy grzybicy. Bywają często mylone z symptomami alergii lub infekcji.
  • Astma oskrzelowa i powysiłkowa. Astmie, oprócz chrząkania towarzyszą też kaszel, duszności, drapanie i ból w gardle lub świszczący oddech.
  • Tiki wokalne. Pojawianie się tików wynika ze specyficznej budowy oraz funkcjonowania układu nerwowego. Tiki wynikają z zaburzeń w przewodzeniu impulsów nerwowych, a także z nieprawidłowego rozkładu neuroprzekaźników.
  • Przyjmowanie leków lub działanie niektórych związków chemicznych. Powodują one powstanie obrzęku w krtani lub ścianie gardła. Ich objawem są trudności w przełykaniu śliny.

Niedoczynności tarczycy. Chrząkanie, któremu towarzyszy senność, suchość włosów i skóry, ból gardła oraz zmęczenie może świadczyć o niedoczynności tarczycy.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama