Sapka u noworodka - jak zapobiegać problemom z oddychaniem
Przyczynami kłopotów z oddychaniem, czyli tzw. sapki, u noworodka mogą być obrzęki śluzówki nosa, katar, a nawet zapalenie oskrzeli czy mukowiscydoza. Sapka wymaga leczenia, ponieważ tak małe dziecko nie potrafi oddychać przez usta.
Przyczynami kłopotów z oddychaniem, czyli tzw. sapki, u noworodka mogą być obrzęki śluzówki nosa, katar, a nawet zapalenie oskrzeli czy mukowiscydoza. Sapka wymaga leczenia, ponieważ tak małe dziecko nie potrafi oddychać przez usta.
Przeziębienie, alergia czy zapalenie płuc mogą wywoływać sapkę u noworodka
Przepływ powietrza jest utrudniony, gdy w nosku zalega katar albo gdy śluzówka jest obrzęknięta np. po kontakcie z alergenem. Sapka u noworodka może być zatem wynikiem przeziębienia bądź alergii. Do udrożnienia nosa poprzez usunięcie kataru używa się aspiratora lub gruszki, warto też zakraplać malcowi sól fizjologiczną czy wodę morską. Gdy nie stwierdza się obecności wydzieliny, powodem sapki może być obrzęknięta śluzówka. Najczęściej jest to wina zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko, albo kontaktu z kurzem czy pyłkami. Także infekcje wirusowe i bakteryjne dróg oddechowych mogą objawiać się m.in. sapką u noworodka.
Sapka u noworodka a wrodzone wady układu oddechowego
Przepływ powietrza przez drogi oddechowe może być nieprawidłowy i powodować sapkę u noworodka, gdy dziecko urodzi się z wadami w obrębie układu oddechowego. Taki stan wywołują np. torbiele w nosie czy zwężenie nozdrzy tylnych. Także wrodzone wady czaszkowo-gardłowe objawiają się niewłaściwym przepływem powietrza. Sapka u noworodka, zwłaszcza jeśli w nosie nie zalega wydzielina a śluzówka nie jest opuchnięta i podrażniona, powinna być skonsultowana ze specjalistą.
Astma i mukowiscydoza powodują sapkę u noworodka
Nieprawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego może być wynikiem ciężkiej choroby, np. mukowiscydozy czy astmy. Mukowiscydoza to choroba genetyczna, która atakuje nie tylko układ oddechowy, ale i pokarmowy. Powoduje częste infekcje oskrzeli i płuc, co może prowadzić nawet do ich uszkodzenia. Charakterystycznym symptomem jest obecność w drogach oddechowych gęstego śluzu, który utrudnia oddychanie. Astma z kolei utrudnia oddychanie poprzez zwężenie dróg oddechowych i skurcz oskrzeli.
- Jeżeli maluszek nie może się wypróżnić, można mu w tym pomóc. Poznaj, sposoby na zatwardzenie u noworodka.
- Czy znasz kolejne etapy rozwoju malucha w pierwszych 12. miesiącach jego życia? Zobacz, jakie są skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka.
- Olejki zapachowe i krople pozwalają udrożnić drogi oddechowe niemowlaka. Poznaj, inne sposoby na zatkany nos u dziecka.