Torby i sakwy rowerowe - na co zwrócić uwagę podczas zakupu
Sakwy rowerowe mogą być montowane na przedni lub tylny bagażnik. O ich wyższości nad powszechniej stosowanymi – szczególnie w przypadku krótkich wypadów za miasto – plecaków świadczy przede wszystkim fakt, że nie obciążają kręgosłupa.
Sakwy rowerowe mogą być montowane na przedni lub tylny bagażnik. O ich wyższości nad powszechniej stosowanymi – szczególnie w przypadku krótkich wypadów za miasto – plecaków świadczy przede wszystkim fakt, że nie obciążają kręgosłupa.
Sakwy – rodzaje
Sakwy różnią się sposobem montażu, wielkością, materiałem, z którego zostały wykonane, a także przeznaczeniem:
- Sakwy miejskie i amatorskie – wśród tego typu toreb mamy bardzo duży wybór kolorów i fasonów. Są one zdecydowanie mniejsze. Często wykonane ze skóry ekologicznej, bawełny, włókien poliestrowych i innych kolorowych tkanin. Bardzo rzadko są nieprzemakalne.
- Sakwy wyprawowe - profesjonalne – wykonane z materiałów o wysokiej odporności na uszkodzenia, wyposażone w dodatkowe usztywnienia, polimerowe zgrzewy, kieszenie, wzmocnienia, haki. Są bardzo pojemne (min. 30 l) i najczęściej wodoodporne.
- Sakwy trójdzielne – składają się z 3 niezależnych elementów – 2 po bokach koła i 1 na bagażniku. Można je montować osobno i razem.
- Sakwy łączone – podobne do trójdzielnych, ale bez możliwości niezależnego montażu.
- Tylne oraz przednie sakwy rowerowe – montowane na tylnym lub przednim kole lub bagażniku.
Na co zwrócić uwagę kupując sakwy rowerowe
Dokonując zakupu sakwy wyprawowej, zwróćmy uwagę na kilka ważnych kwestii:
- Nieprzemakalność – istotna szczególnie podczas dłuższych wycieczek.
- Wytrzymałość mechaniczna – dobrej jakości, mocne materiały to większy komfort i dłuższy czas użytkowania.
- Wielkość – na dłuższą wyprawę najlepiej kupić sakwę o pojemności min. 30 litrów,
- Trwałość szwów – jeżeli szwy są słabo podklejone i nie zgrzewane, co widać na pierwszy rzut oka, może dojść do niebezpiecznych sytuacji, takich jak np. wkręcanie się elementów torby w szprychy. Ponadto zgrzewane łączenie wszystkich paneli dodatkowo zabezpiecza przed przemakaniem.
- Zabezpieczenie bocznych kieszeni – gdy wyprawa będzie odbywała się w deszczu pamiętajmy, że w niezamykanych kieszeniach może gromadzić się woda, co może doprowadzić do przemoknięcia całej torby wraz z zawartością,
- Możliwość dodatkowego zabezpieczenia - jeżeli mamy przed sobą wyboisty teren z dołami i kamieniami, warto dodatkowo zabezpieczyć sakwy, owiązując je mocnym sznurkiem. Na rynku dostępne są modele, które są wyposażone w specjalnie przeznaczone do tego haki.
- Łatwość montażu i demontażu oraz regulacja rozstawu haków.
- Bezpieczeństwo – elementy odblaskowe na sakwach umocowanych po bokach roweru to podstawa, dlatego kupujmy takie, które są w nie wyposażone.
- Łatwość czyszczenia – wrzucenie brudnych toreb do namiotu lub czasochłonne czyszczenie z pewnością nie uprzyjemni nam wycieczki.
Kupując sakwy amatorskie, czyli przeznaczone na kilkudniowe wycieczki za miasto najlepiej pojechać do sklepu rowerem, na którym mają zostać zamocowane. Trzeba je dokładnie przymierzyć i dobrać odpowiedni rozmiar. Sakwy profesjonalne wyposażone są w płynną regulację systemów mocujących, przez co można je dopasować do każdego typu bagażnika. Po zamontowaniu sakwy warto przejechać kilka metrów rowerem, by upewnić się, że są odpowiednio dobrane i nie przeszkadzają w jeździe np. zahaczając o pięty podczas pedałowania. Zakup toreb rowerowych lepiej zaplanować przed planowanym terminem wycieczki.
Sakwy rowerowe – wady
Torby mocowane na rowerze mają wiele zalet, jednak znajdziemy też kilka wad, które można wyeliminować, dobierając odpowiedni do potrzeb model.
Torby i sakwy rowerowe – wady:
- żłobienie bagażnika,
- obciążenie tylnego koła i podzespołów roweru, gdy ciężar nie jest rozłożony równomiernie,
- możliwość uszkodzenia cennych przedmiotów,
- zalewanie i przemakanie sakiew,
- odczepianie się elementów mocujących, co może wpływać na zmniejszenie bezpieczeństwa,
- brudzenie się.
Przedstawione powyżej wady mogą również wypływać z niedostosowania sakwy do charakteru wycieczki oraz niewłaściwego montażu.
Ceny toreb i sakw rowerowych
Małe saszetki oraz sakwy miejskie można kupić już nawet za 15 zł. Ceny toreb amatorskich rozpoczynają się od około 40-50 zł. Sakwy profesjonalne to wydatek oscylujący w granicach od 200 do kilku tysięcy złotych.