Rozwój psychiczny niemowlaka – jak poprawiać go bez pomocy zabawek?
© madjuszka/Adobe Stock
Styl życia

Jak wpływać na rozwój psychiczny niemowlaka bez zakupu zabawek edukacyjnych?

Mimo że w pierwszych tygodniach życia dzieci zazwyczaj dużo śpią i nie są zbyt aktywne, to jednak na swój sposób odbierają bodźce zewnętrze. Widoczny wzrost aktywności i świadomości maluszka jest zauważany przez rodziców około trzeciego miesiąca jego życia. Nie oznacza to jednak, że dopiero wtedy należy zacząć dbać o rozwój zmysłów dziecka. Podpowiadamy, jak robić to właściwie, ale bez używania popularnych zabawek edukacyjnych.

Mimo że w pierwszych tygodniach życia dzieci zazwyczaj dużo śpią i nie są zbyt aktywne, to jednak na swój sposób odbierają bodźce zewnętrze. Widoczny wzrost aktywności i świadomości maluszka jest zauważany przez rodziców około trzeciego miesiąca jego życia. Nie oznacza to jednak, że dopiero wtedy należy zacząć dbać o rozwój zmysłów dziecka. Podpowiadamy, jak robić to właściwie, ale bez używania popularnych zabawek edukacyjnych.

 

Co ciekawe, przez pierwsze miesiące życia dziecku wydaje się, że jest jednym ciałem ze swoją matką. Taki stan może utrzymywać się nawet do czwartego miesiąca i wynika z faktu, że przez długi czas tworzył nierozerwalną więź z matką będąc w jej brzuchu.

Jak zmienia się poziom aktywności i reakcje dziecka na otoczenie?

W pierwszych tygodniach życia dzieci mają bardzo prosty schemat funkcjonowania polegający tylko na zaspokajaniu swoich potrzeb. Poziom ich aktywności jest uzależniony głównie od czterech czynników. Są to:

  • głód i sytość,
  • uczucie ciepła i zimna,
  • uczucie suchego lub mokrego ciała,
  • uczucie bólu lub jego brak.

 

Po upływie około trzech miesięcy (w niektórych przypadkach może być to ok. piątego miesiąca) dzieci zaczynają być bardziej podatne na czynniki zewnętrzne. Na tym etapie rozwijają się i dojrzewają funkcje pamięci, koordynacji wzrokowo-ruchowej, poznawczej i motorycznej. Aby zminimalizować ryzyko występowania zaburzeń, wskazane jest odpowiednie aktywizowanie dziecka poprzez różne formy zabawy.

Jak aktywizować niemowlę, aby prawidłowo się rozwijało?

Dostępne na rynku nowoczesne zabawki edukacyjne cieszą się dużą popularnością głównie ze względu na to, że pozwalają zaoszczędzić czas rodziców. Maty edukacyjne czy karuzele nad łóżeczko wyposażone w grające funkcje nie wymagają bowiem dużego zaangażowania ze strony opiekunów.

 

Zabawy rozwijające maluchy bez zabawkowych gadżetów wymagają większego poświęcenia rodziców, choć nie są skomplikowane. Korzystnie na rozwój maluszków wpływają:

  • mówienie do dziecka przy okazji wykonywania różnych czynności (np. podczas noszenia na rękach warto mówić, co akurat widzi),
  • zabawa w kojarzenie faktów (komunikowanie dziecku planowanej czynności i wykonywanie jej - przykładowo: komunikat „puk, puk”, czynność: otworzenie drzwi),
  • pokazywanie dziecku odbicia w lustrze,
  • czytanie im książek (mimo że niemowlaki niczego nie zrozumieją, to potrafią wyłapywać rytm czytanego tekstu, a później łatwiej przyswajają słowa),
  • robienie min (uśmiech, marszczenie, zamykanie i otwieranie oczu – wszystko to może być ciekawe dla maluszków i wpływać na poprawę ich koncentracji).

Pomysły na edukacyjne prezenty dla małych dzieci
© jos_persona/Adobe Stock
Styl życia
Pomysły na edukacyjne prezenty dla małych dzieci
Wręczanie prezentów małym dzieciom bez okazji stało się powszechne. Największą popularnością wciąż cieszą się różnego rodzaju pluszowe misie i proste zabawki. Osoby, którym zależy na bardziej oryginalnych oryginalnych podarunkach mogą zdecydować się na zakup zabawek z serii edukacyjnych. Poza tym, że powinny one zaciekawić dziecko, to również będą pełniły funkcję rozwojową malucha.

Wręczanie prezentów małym dzieciom bez okazji stało się powszechne. Największą popularnością wciąż cieszą się różnego rodzaju pluszowe misie i proste zabawki. Osoby, którym zależy na bardziej oryginalnych oryginalnych podarunkach mogą zdecydować się na zakup zabawek z serii edukacyjnych. Poza tym, że powinny one zaciekawić dziecko, to również będą pełniły funkcję rozwojową malucha.   Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wiele zabawek edukacyjnych jest przeznaczonych nawet dla kilkutygodniowych dzieci. Mimo że na tym etapie życia mogą być one mało aktywne i głównie spać, to jednak od pewnego etapu odbierają bodźce, które są istotne dla ich rozwoju. Dlaczego zabawki edukacyjne są dobrymi prezentami dla dzieci? Każda zabawka edukacyjna powinna być interesująca dla malucha, angażować go do zabawy, uczyć, a nawet wpływać na jego rozwój fizyczny. Najwięcej zależy oczywiście od wieku dziecka. Zabawki dla kilkutygodniowych niemowląt będą bowiem w mniejszym stopniu wpływały na rozwój fizyczny aniżeli zabawki dla kilkulatków.     Warto podkreślić, że większość zabawek edukacyjnych jest bardzo funkcjonalna i daje możliwość różnego rodzaju zabaw dziecku. Popularne w ostatnim czasie maty edukacyjne pozwalają niemowlętom nie tylko bawić się poprzez dotyk, ale poprzez podświetlane elementy angażują ich wzrok, a muzyka wyostrza słuch . Tym samym jedna zabawka może zastąpić wiele innych, na które często po prostu nie ma miejsca w mieszkaniu. Jakie zabawki edukacyjne wybrać dla małych dzieci? Poza wspomnianą już matą edukacyjną w sklepach z zabawkami dziecięcymi można znaleźć wiele innych funkcjonalnych produktów wpływających na rozwój maluszków. Takich jak: tablica edukacyjna – ma na celu naukę cierpliwości...

Grupa dzieci bawi się w basenie.
©yanlev/stock.adobe.com
Styl życia
W jakim wieku dzieci powinny rozpocząć zabawę i treningi sportowe?
Aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Rodzice często zastanawiają się jednak kiedy ich pociecha powinna rozpocząć przygodę ze sportem. Najlepiej, aby pierwsze zabawy sportowe były wdrożone już w przypadku kilkumiesięcznych maluchów. Jeśli mówimy o treningach pod okiem trenera, to w większości dyscyplin zajęcia są prowadzone od 3 roku życia.

Aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Rodzice często zastanawiają się jednak kiedy ich pociecha powinna rozpocząć przygodę ze sportem. Najlepiej, aby pierwsze zabawy sportowe były wdrożone już w przypadku kilkumiesięcznych maluchów. Jeśli mówimy o treningach pod okiem trenera, to w większości dyscyplin zajęcia są prowadzone od 3 roku życia.   Już na początku trzeba zaznaczyć, że o czasie posłania dziecka na treningi grupowe lub indywidualne z instruktorem powinny zależeć nie tyle od wieku, co od predyspozycji dziecka. Rozwój psychofizyczny jest indywidualną kwestią i często znacznie różni się w przypadku rówieśników.   Kiedy i jak wprowadzić dziecku pierwsze aktywności sportowe?   Jeżeli rodzicom zależy na szybkim oswojeniu dziecka ze sportem, to może robić to już od drugiego miesiąca życia. Właśnie wtedy można bowiem rozpocząć pierwsze wizyty na basenie. Z racji tego, że dzieci przed przyjściem na świat długo pływają w wodach płodowych i są one ich naturalnym środowiskiem życia, kąpiele w basenie nie powinny stanowić problemu. Tym bardziej, że odruch z życia płodowego utrzymuje się do około ósmego miesiąca życia malucha.   Nauka pływania w pierwszych miesiącach życia pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny dziecka i niejako przygotowuje je do możliwości uprawiania innych dyscyplin w późniejszym okresie. Pływanie i zabawy w wodzie poprawiają i zwiększają koordynację ruchową , która praktycznie w każdym sporcie ma olbrzymie znaczenie.   W nieco późniejszym etapie, kiedy dziecko wykazuje zainteresowanie nowymi przedmiotami wskazane jest oswajanie go z akcesoriami sportowymi . Najlepsze do zabaw wydają się być różnego rodzaju piłki. Podrzucanie, turlanie czy odbijanie pozwala...

Mata edukacyjna dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
© megustadesign/Adobe Stock
Styl życia
Kiedy kupić matę edukacyjną dla dziecka i jak wybrać najlepszą?
Maty edukacyjne cieszą się sporą popularnością wśród rodziców mniejszych i większych dzieci. Chcąc zapewnić maluszkowi możliwie najlepsze warunki do rozwoju dobrze korzystać z tego typu rozwiązań. Maty edukacyjne mają na celu zaangażowanie dziecka i rozwijanie wielu jego zmysłów: wzroku, słuchu i dotyku. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze maty i w jakim wieku dziecko powinno rozpocząć tego rodzaju zabawę połączoną z edukacją.

Maty edukacyjne cieszą się sporą popularnością wśród rodziców mniejszych i większych dzieci. Chcąc zapewnić maluszkowi możliwie najlepsze warunki do rozwoju dobrze korzystać z tego typu rozwiązań. Maty edukacyjne mają na celu zaangażowanie dziecka i rozwijanie wielu jego zmysłów: wzroku, słuchu i dotyku. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze maty i w jakim wieku dziecko powinno rozpocząć tego rodzaju zabawę połączoną z edukacją.   Stosowanie mat edukacyjnych jest polecane w przypadku dzieci od trzeciego miesiąca życia. Wtedy bowiem dzieci wykazują dużo większą aktywność i ciekawość otoczenia aniżeli we wcześniejszych miesiącach życia. Nie oznacza to jednak, że nie można kupić maty dziecku wcześniej. Na pewno mu to nie zaszkodzi, a może nawet pozwoli na szybszy rozwój. Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu maty edukacyjnej? Ceny mat edukacyjnych są uzależnione od wielu kwestii, począwszy od wyposażenia, przez rozmiar, producenta aż po materiały z jakich są wykonane. Najprostsze modele można kupić już za kilkadziesiąt złotych, najdroższe nawet kilkaset. Niezależnie od ceny rodzice zawsze powinni wybierać produkty, zwracając uwagę na: bezpieczeństwo – renomowane firmy praktycznie są gwarancją najwyższej jakości i trwałości wypuszczanych produktów. W kwestii bezpieczeństwa warto sprawdzać grubość maty, ponieważ odpowiada ona za zabezpieczenie dziecka przed uderzeniem się dziecka o twardą podłogę; rozmiar – powinien być na tyle duże, aby dziecko miało sporo miejsca i czuło się swobodnie. Nie należy kupować mat idealnie dopasowanych również z uwagi na to, że niemowlaki potrafią bardzo szybko rosnąć; materiał – należy wybierać maty wykonane z naturalnych materiałów. Żadne elementy maty nie powinny zawierać groźnych dla zdrowia substancji...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik