Grupa dzieci bawi się w basenie.
©yanlev/stock.adobe.com
Styl życia

W jakim wieku dzieci powinny rozpocząć zabawę i treningi sportowe?

Aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Rodzice często zastanawiają się jednak kiedy ich pociecha powinna rozpocząć przygodę ze sportem. Najlepiej, aby pierwsze zabawy sportowe były wdrożone już w przypadku kilkumiesięcznych maluchów. Jeśli mówimy o treningach pod okiem trenera, to w większości dyscyplin zajęcia są prowadzone od 3 roku życia.

Aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Rodzice często zastanawiają się jednak kiedy ich pociecha powinna rozpocząć przygodę ze sportem. Najlepiej, aby pierwsze zabawy sportowe były wdrożone już w przypadku kilkumiesięcznych maluchów. Jeśli mówimy o treningach pod okiem trenera, to w większości dyscyplin zajęcia są prowadzone od 3 roku życia.

 

Już na początku trzeba zaznaczyć, że o czasie posłania dziecka na treningi grupowe lub indywidualne z instruktorem powinny zależeć nie tyle od wieku, co od predyspozycji dziecka. Rozwój psychofizyczny jest indywidualną kwestią i często znacznie różni się w przypadku rówieśników.

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa jarzynowa

 

Kiedy i jak wprowadzić dziecku pierwsze aktywności sportowe?

 

Jeżeli rodzicom zależy na szybkim oswojeniu dziecka ze sportem, to może robić to już od drugiego miesiąca życia. Właśnie wtedy można bowiem rozpocząć pierwsze wizyty na basenie. Z racji tego, że dzieci przed przyjściem na świat długo pływają w wodach płodowych i są one ich naturalnym środowiskiem życia, kąpiele w basenie nie powinny stanowić problemu. Tym bardziej, że odruch z życia płodowego utrzymuje się do około ósmego miesiąca życia malucha.

 

Nauka pływania w pierwszych miesiącach życia pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny dziecka i niejako przygotowuje je do możliwości uprawiania innych dyscyplin w późniejszym okresie. Pływanie i zabawy w wodzie poprawiają i zwiększają koordynację ruchową, która praktycznie w każdym sporcie ma olbrzymie znaczenie.

 

W nieco późniejszym etapie, kiedy dziecko wykazuje zainteresowanie nowymi przedmiotami wskazane jest oswajanie go z akcesoriami sportowymi. Najlepsze do zabaw wydają się być różnego rodzaju piłki. Podrzucanie, turlanie czy odbijanie pozwala kształtować koordynację typu oko-ręka czy oko-noga.

 

Zajęcia dziecka z trenerem: kiedy zacząć?

 

Aby dziecko mogło rozpocząć treningi indywidualne lub grupowe pod okiem instruktora, powinno być gotowe pod względem fizycznym i mentalnym. Szczególnie istotny jest ten drugi aspekt. Mimo że w przypadku wielu dyscyplin m.in. piłki nożnej, tenisa ziemnego i squasha możliwe jest zapisanie na zajęcia już 3-letnich dzieci, to jednak nie wszystkie są na to gotowe. Najważniejsze wydają się być chęci malucha i zainteresowanie aktywnością fizyczną. W najmłodszych grupach wiekowych zajęcia koncentrują się na zabawach sportowych, które nie tylko rozwijają możliwości ruchowe uczestników, ale też oswajają ich z dyscypliną.

 

Odpowiedź na pytanie dotyczące właściwego momentu posłania dziecka na pierwsze treningi z trenerem jest więc niejednoznaczna. Powinien on nastąpić wówczas, gdy rodzice są w pełni przekonani do tego, że ich pociecha sobie poradzi.

W jakim wieku dzieci mogą zacząć naukę pływania?
© ZoneCreative/Adobe Stock
Styl życia
Nauka pływania dla dzieci - w jakim wieku zacząć, na co zwracać uwagę przy zapisach?
Pływanie jest dyscypliną sportową, która przynosi wiele korzyści dla osób, które je uprawiają. Jedną z największych zalet pływania jest to, że przygodę z nim można rozpocząć na wczesnym etapie życia. Pierwsze wizyty na basenie mogą odbywać już 2-3 miesięczne maluchy. Stanowi to dobre przygotowanie przed zajęciami z instruktorem, które są skierowane do niemowlaków od 4-5 roku życia.

Pływanie jest dyscypliną sportową, która przynosi wiele korzyści dla osób, które je uprawiają. Jedną z największych zalet pływania jest to, że przygodę z nim można rozpocząć na wczesnym etapie życia. Pierwsze wizyty na basenie mogą odbywać już 2-3 miesięczne maluchy. Stanowi to dobre przygotowanie przed zajęciami z instruktorem, które są skierowane do niemowlaków od 4-5 roku życia.   Z racji tego, że kilkumiesięczne dzieci nie mają pełnej świadomości swojego ciała i ich ruchy są bardzo przypadkowe, mogłoby się wydawać, że wizyty na basenie nie są najlepszym pomysłem. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Kąpiele na basenie mogą bowiem przyczynić się do prawidłowego rozwoju malucha. Jak przygotować siebie i dziecko do pierwszych wspólnych wizyt na basenie? Już na początku należy zaznaczyć, że szacowany wiek niemowlaka, który może rozpocząć regularne pojawianie się na basenie (2-3 miesiące) jest umowny i może się różnić. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji malucha i tempa jego rozwoju. Najlepiej, aby ostateczną decyzję w tej sprawie wydał lekarz pediatra , który zna ogólny stan zdrowia dziecka . Zawsze może on zlecić bardziej szczegółowe badania w celu upewnienia się, czy jest ono gotowe na zajęcia na basenie.   W przypadku większości 2-3-miesięcznych dzieci nie ma żadnych przeciwwskazań. Należy pamiętać, że podczas ciąży maluch przez kilka miesięcy przebywał w brzuchu, a wody płodowe były jego naturalnym środowiskiem. Dzięki temu przez kilka pierwszych miesięcy małe dzieci raczej nie boją się kontaktu z wodą i mają naturalne odruchy ułatwiające pływanie. Zanikają one około 6-8 miesiąca życia.   Poza wspomnianą konsultacją lekarską przed wizytą na basenie należy pamiętać o tym, aby: zapoznać się z zasadami...

Cała rodzina ćwiczy na macie z hantlami.
© LIGHTFIELD STUDIOS/stock.adobe.com
Styl życia
Jakie dyscypliny sportowe można uprawiać w ramach treningów rodzinnych?
Treningi indywidualne i grupowe różnych dyscyplin są powszechnie znanymi formami aktywności fizycznej. Kluby sportowe i trenerzy coraz częściej oferują treningi rodzinne, które mają na celu nie tylko naukę konkretnej dyscypliny, ale również miłe spędzenie czasu rodziców z dziećmi. Podpowiadamy, jakie ciekawe formy aktywności fizycznej można praktykować całymi rodzinami oraz jakie wiążą się z tym koszty.

Treningi indywidualne i grupowe różnych dyscyplin są powszechnie znanymi formami aktywności fizycznej. Kluby sportowe i trenerzy coraz częściej oferują treningi rodzinne, które mają na celu nie tylko naukę konkretnej dyscypliny, ale również miłe spędzenie czasu rodziców z dziećmi. Podpowiadamy, jakie ciekawe formy aktywności fizycznej można praktykować całymi rodzinami oraz jakie wiążą się z tym koszty.   Trenerzy różnych dyscyplin w przypadku kilkuosobowych zajęć dużą uwagę skupiają na dobraniu osób pod względem poziomu i wieku. W przypadku treningów rodzinnych ta zasada nie obowiązuje, ponieważ na pierwszym miejscu stawia się dobrą zabawę .   Treningi rodzinne: jaką dyscyplinę wybrać?   Powodów dla których rodzicom zależy na odbywaniu treningów ze swoimi pociechami jest wiele. W przypadku niektórych dzieci ma to stanowić bodziec mobilizacyjny . Często jest również tak, że najmłodsi mają trudności z przekonaniem się do udziału w zajęciach z obcą osobą, jaką niewątpliwie jest trener lub mają problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami . Najczęściej jednak decyzja jest podyktowana chęcią miłego i aktywnego spędzenia czasu w rodzinnym gronie.   Z uwagi na to, że zainteresowanie wspólnymi zajęciami rodziców z dziećmi jest coraz większe, wachlarz możliwości treningowych jest szeroki. Treningi rodzinne są oferowane przez kluby sportowe m.in. w takich dyscyplinach, jak:   tenis ziemny , judo , karate, kolarstwo, badminton, tajski boks (muay thai).   Poza wymienionymi dyscyplinami kluby sportowe organizują również treningi ogólnorozwojowe, które polegają na grach i zabawach rozwijających ogólną sprawność dorosłych i dzieci....

Trener personalny ćwiczy z kobietą.
©Photographee.eu/stock.adobe.com
Styl życia
Treningi indywidualne czy grupowe? Jakie wybrać dla siebie?
Osoby chcące rozpocząć przygodę z regularnym uprawianiem sportu już na początku stają przed trudnym wyborem rodzaju zajęć. Treningi indywidualne i grupowe mają zalety i wady, a o ostatecznej decyzji powinny decydować indywidualne preferencje i możliwości finansowe. Podpowiadamy, jak najłatwiej wybrać odpowiedni rodzaj zajęć dla siebie.

Osoby chcące rozpocząć przygodę z regularnym uprawianiem sportu już na początku stają przed trudnym wyborem rodzaju zajęć. Treningi indywidualne i grupowe mają zalety i wady, a o ostatecznej decyzji powinny decydować indywidualne preferencje i możliwości finansowe. Podpowiadamy, jak najłatwiej wybrać odpowiedni rodzaj zajęć dla siebie.   Już na początku należy podkreślić, że treningi indywidualne i grupowe można ze sobą łączyć. Taka forma zajęć szczególnie jest polecana dzieciom, które dzięki temu mają możliwość integrowania się z rówieśnikami oraz lepszego doskonalenia umiejętności podczas ćwiczeń indywidualnych.   Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?   Osoby mające problem z wyborem rodzaju treningu powinny w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na kilka pytań, takich jak: czy mam problemy z motywacją do treningów , czy mam elastyczne godziny pracy i innych obowiązków, czy lubię działać w grupie, jaki cel stawiam sobie w związku z rozpoczęciem treningów , jaki budżet mogę przeznaczyć na treningi w skali miesiąca.   Odpowiedzi na powyższe pytania powinny zdecydowanie ułatwić podjęcie decyzji. Jeśli chodzi o treningi indywidualne, to na nie powinny decydować się osoby, których czas wolny jest ograniczony, a praca i inne obowiązki nie dają dużego pola manewru w kwestii zmian. Umawiając się na zajęcia indywidualne zazwyczaj nie ma większego problemu z przekładaniem i zmienianiem terminów. Treningi indywidualne są dobrym rozwiązaniem dla osób, które preferują indywidualny charakter pracy i przy tym nie mają problemów z motywacją.   Zajęcia grupowe natomiast powinni wybierać ci, którzy poza nabywaniem umiejętności i ich doskonaleniem chcą nawiązać nowe kontakty i lubią...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik