Reklama

Rodzaje miodu zależą od surowca z jakiego pszczoły pozyskują pyłek lub spadź (czyli sok z drzew). Może być lipowy, gryczany, rzepakowy, wrzosowy czy akacjowy. Miód wielokwiatowy wzmacnia organizm i dodaje energii, gryczany ze względu na wysoką zawartość magnezu polecany jest w stanach ogólnego osłabienia i problemów z koncentracją, natomiast po miód wrzosowy warto sięgnąć w stanach zapalnych jamy ustnej.

Reklama

Bardzo ważne jest, aby przestudzić potrawy lub napoje przed dodaniem miodu. Wysoka temperatura sprawia, że zawarte w miodzie cenne składniki odżywcze w przeważającej części giną i staje się on wyłącznie smacznym słodzikiem. Optymalna temperatura, która jest bezpieczna dla miodu, to około 40-60 stopni Celsjusza.

Miód gryczany – bogaty w rutynę, doskonały na koncentrację

Miód gryczany ma ciemnozłotą barwę i ostry smak. Nieskrystalizowany przypomina wyglądem mocną herbatę. Jako jedyny z miodów posiada rutynę - substancję działającą wzmacniająco i uszczelniająco na naczynia krwionośne, dzięki czemu przyspiesza gojenie się ran. Z tego względu jest szczególnie polecany osobom starszym i cierpiącym na miażdżycę. Zawarty w miodzie gryczanym magnez czyni z niego idealnego sprzymierzeńca osób osłabionych, mających problemy z koncentracją oraz narażonych na długotrwały stres.

Miód wielokwiatowy – na wzmocnienie

Miód wielokwiatowy powstaje z nektaru różnych kwiatów w zależności od tego, gdzie znajduje się pasieka. Ponieważ łączy w sobie właściwości wielu roślin, a najczęściej żadna z nich nie dominuje, może mieć różne właściwości. Miód wielokwiatowy działa jak szczepionka – szczególnie dla osób uczulonych na pyłki. Po miód tego rodzaju sięgamy najczęściej, ponieważ jest najpopularniejszy, najtańszy i łatwo dostępny. Pomaga w walce z przeziębieniem, wzmacnia organizm, łagodzi katar sienny i astmę.

Miód wrzosowy – na odporność

Miód z pyłków fioletowych kwiatów wrzosu zachowuje ich zapach, ma lekko gorzki i ostry smak. Jest ciemnobrunatny w stanie płynnym a pomarańczowy po skrystalizowaniu. Działa antyseptycznie. Polecany jest szczególnie jako środek pomocniczy w schorzeniach układu moczowego, chorobach jelit i biegunce. Przez działanie antyseptyczne wspiera układ immunologiczny i pomaga zwalczyć stany zapalne gardła i jamy ustnej.

Miód lipowy – na przeziębienie i grypę

Miód lipowy uspokaja, ułatwia zasypianie i obniża ciśnienie krwi. Działa przeciwgorączkowo, napotnie i wykrztuśnie, dlatego jest szczególnie polecany w infekcjach górnych dróg oddechowych. Miód lipowy ma jasnożółty kolor i łagodny lipowy smak.

Miód rzepakowy – łagodzi dolegliwości wątrobowe i działa detoksykująco

Miód z rzepaku jest szczególnie polecany osobom cierpiących na schorzenia układu pokarmowego związane z zaburzeniami funkcji wątroby i dróg żółciowych. Działa moczopędnie, usuwa toksyny z organizmu oraz usprawnia pracę nerek. Ten rodzaj miodu łagodzi również szkodliwe skutki działania alkoholu i nikotyny. Krystalizuje się na biało.

Reklama

Miód spadziowy iglasty lub liściasty - działa wykrztuśnie

Spadź potrzebna do produkcji miodu spadziowego jest wytwarzana przez drzewa. Są to małe kropelki soku pojawiające się na powierzchni liści lub gałęzi. Pszczoły zbierają je bezpośrednio z roślin lub od mszyc, które – jedząc pędy – wytwarzają spadź. Miód spadziowy z drzew iglastych ma bardzo ciemny (czasem czarny), bursztynowy kolor z zielonkawymi refleksami. W smaku jest żywiczny i bardzo charakterystyczny. Miód z drzew liściastych jest jasnozłoty i delikatny, ale przez niektórych uważany za niesmaczny. Miód spadziowy pomoże w uporczywym kaszlu, problemach z sercem, schorzeniach stawów oraz miażdżycy.

Reklama
Reklama
Reklama