Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
smutny starszy pan
©Carolyn Franks/fotolia
Styl życia

Nowotwór prostaty – poznaj objawy choroby

Rak prostaty, czyli nowotwór gruczołu krokowego, to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. Schorzenie rozwija się powoli, a poważne objawy pojawiają się dopiero po kilkunastu latach. Nawet jeśli chory zaczyna je odczuwać to często to lekceważy i udaje się do specjalisty dopiero wtedy, kiedy symptomy nasilają się.

Rak prostaty, czyli nowotwór gruczołu krokowego, to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. Schorzenie rozwija się powoli, a poważne objawy pojawiają się dopiero po kilkunastu latach. Nawet jeśli chory zaczyna je odczuwać to często to lekceważy i udaje się do specjalisty dopiero wtedy, kiedy symptomy nasilają się.

Rak prostaty – czym jest?

Rak prostaty to jeden z najczęściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn. Pierwsze objawy nie są dokuczliwe i mogą być łagodne. Chory mężczyzna guz gruczołu krokowego może odczuwać dopiero po kilkunastu latach. Panowie często lekceważą symptomy choroby, a kiedy udają się do specjalisty, niekiedy jest już za późno na wyleczenie choroby.

Rak prostaty – objawy choroby

Najczęstszymi objawami raka prostaty są częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy), trudności w oddawaniu moczu i wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza. Chory odczuwa także bóle podczas ejakulacji, ból w dolnej części pleców, krocza bądź górnej części ud. Niekiedy chory mężczyzna zauważa też obecność krwi w nasieniu bądź w moczu. Ból brzucha, a także problemy z trawieniem także są symptomami, które mogą wskazywać na nowotwór prostaty. Osoba cierpiąca na raka gruczołu krokowego traci wagę bez określonej przyczyny, jest senna i zmęczona. W stadium bardziej zaawansowanym objawy raka prostaty związane są przede wszystkim z przerzutami. Czasem też stwierdza się bóle kostne, porażenie kończyn, złamania kości i uciski na rdzeń kręgowy. Występują też powiększone węzły chłonne i zaburzenia krzepnięcia krwi.


  • Większość mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne są choroby prostaty. Sprawdź przyczyny raka prostaty
  • Jeśli korzystasz z ubikacji częściej niż 2-3 godziny możesz mieć poważne problemy. Udaj się niezwłocznie do lekarza
  • Jeśli dochodzi do przerostu gruczołu, pojawiają się problemy z prostatą. Poznaj najczęstsze objawy raka prostaty
  • W gruczole krokowym rozwija się nowotwór złośliwy, jakim jest rak prostaty. Dowiedz się, jak przebiega leczenie raka prostaty

mężczyzna chory na raka
©Photographee.eu/fotolia
Styl życia
Rak prostaty. Jakie są rokowania i jak wyleczyć nowotwór?
Rak prostaty dotyka dużej liczby mężczyzn i mimo tego, że jest jedną z najczęściej występujących chorób bywa często lekceważony. To nowotwór złośliwy, który rozwija się w gruczole krokowym.

Rak prostaty dotyka dużej liczby mężczyzn i mimo tego, że jest jedną z najczęściej występujących chorób bywa często lekceważony. To nowotwór złośliwy, który rozwija się w gruczole krokowym.   Diagnoza raka prostaty: antygen PSA, biopsja, badanie per rectum Raka prostaty można rozpoznać za pomocą oznaczenia stężenia swoistego antygenu sterczowego w surowicy (PSA), który produkowany jest przez komórki prostaty . Wzrost stężenia PSA nie zawsze wskazuje na nowotwór prostaty. Niekiedy może świadczyć o zapaleniu stercza, urazu gruczołu, czy przeroście prostaty. Ostateczne rozpoznanie raka prostaty przeprowadzane jest na podstawie biopsji. Nie zawsze jednak biopsja przesądza o niewystępowaniu choroby, gdyż czasem jest tak, że do badania nie trafią komórki nowotworowe, bądź ilość pobranych komórek jest zbyt mała, by można było rozpoznać chorobę. Biopsja pozwala także ocenić złośliwość i stopień zaawansowania raka.   Innym badaniem pozwalającym wykryć raka prostaty jest badanie per rectum, czyli badanie palcem przez odbytnicę. Lekarz wtenczas może wyczuć gruczoł i ocenić go. Jeśli powierzchnia jest nierówna prawdopodobnie świadczy o występowaniu schorzenia. Choroba rozwija się bardzo powoli i początkowo nie wykazuje żadnych symptomów . Ukształtowanie się guzka może trwać nawet 10 lat, gdyż w początkowym schorzeniu rak prostaty może obejmować sam gruczoł . Potem już nowotwór może tworzyć przerzuty na węzły chłonne i kości.   Rak prostaty – leczenie Leczenie raka prostaty zależy od wielu czynników, m.in. od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta i oceny ryzyka . Wyszczególnia się trzy metody leczenia nowotworu prostaty: radioterapię, operację i leczenie systemowe, czyli tradycyjną chemioterapię, bądź terapię hormonalną....

starszy mężczyzna czyta gazetę
©ArtFamily/fotolia
Styl życia
Nowotwór prostaty – poznaj przyczynę guza gruczołu krokowego
Rak prostaty, czyli gruczołu krokowego, jest spowodowany nagłym rozrostem zmienionych nowotworowo komórek, które wywodzą się z tkanek prostaty.

Rak prostaty, czyli gruczołu krokowego, jest spowodowany nagłym rozrostem zmienionych nowotworowo komórek, które wywodzą się z tkanek prostaty. Rak prostaty – przyczyny Rak prostaty najczęściej atakuje starszych mężczyzn, po czterdziestym i po pięćdziesiątym roku życia. Nowotwór prostaty dotyka 60% panów po sześćdziesiątce i aż 95% panów po osiemdziesiątce . Przyczyny raka prostaty nie są do końca znane. Większość przypadków tej choroby spowodowana jest przez zaburzenia hormonalne i jest uzależniona od męskich hormonów płciowych – androgenów, a przede wszystkim od testosteronu , który jest wytwarzany przez jądra.   Badania wskazują, że rak prostaty może mieć również podłoże genetyczne . Obecność nowotworu gruczołu krokowego u ojca wpływa na wzrost ryzyka zachorowania na raka sześciokrotnie. Jeśli bracia chorowali na raka stercza, ryzyko zachorowania na tę dolegliwość także jest większe niż u panów, w których rodzinie rak prostaty nie występował.   Z rakiem prostaty borykają się przeważnie krewni pierwszego stopnia, a to oznacza, że syn dziedziczy chorobę po ojcu. Jeszcze innymi czynnikami, które przyczyniają się do powstania choroby są czynniki środowiskowe i dieta , która jest bogata w kwasy tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego, a uboga w owoce i warzywa . Do innych przyczyn powstania raka zalicza się promieniowanie rentgenowskie, zażywanie narkotyków , picie alkoholu i palenie papierosów . Nowotwór mogą przypuszczalnie wywołać także sztuczne barwniki i konserwanty znajdujące się w żywności.  Dowiedz się, co wskazuje na raka prostaty i kiedy zgłosić się do lekarza .  Zgłoś się natychmiast do urologa jeśli zauważysz częste oddawanie moczu. To jeden z objawów raka prostaty...

Załamany mężczyzna na łóżku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przyczyny i objawy przerostu prostaty
Powiększenie gruczołu krokowego może mieć postać łagodną lub złośliwą. Do łagodnego przerostu dochodzi w wyniku namnażania się komórek prostaty. Złośliwy przerost, czyli rak prostaty, to rozrost komórek nowotworowych w obrębie tego gruczołu. Obie postacie mają podobne objawy, którymi są przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu.

Powiększenie gruczołu krokowego może mieć postać łagodną lub złośliwą. Do łagodnego przerostu dochodzi w wyniku namnażania się komórek prostaty. Złośliwy przerost, czyli rak prostaty, to rozrost komórek nowotworowych w obrębie tego gruczołu. Obie postacie mają podobne objawy, którymi są przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu. Objawy powiększenia prostaty O przeroście prostaty mogą świadczyć następujące objawy : oddawanie jednorazowo niewielkiej ilości moczu, dłuższy czas potrzebny, aby opróżnić pęcherz, słabszy niż wcześniej strumień moczu, powracające krótko po oddaniu moczu uczucie pełnego pęcherza, częsta potrzeba oddania moczu w nocy. Pojawienie się tych objawów może świadczyć o przeroście prostaty . Należy niezwłocznie zgłosić je lekarzowi, który zleci lub przeprowadzi odpowiednie badania , aby właściwie rozpoznać charakter choroby i rozpocząć leczenie .   Należy zauważyć, że wymienione powyżej objawy są także objawami zaawansowanego stadium rozwoju raka prostaty. Początkowa faza na ogół przebiega bezobjawowo. Z tego względu istotne jest regularne poddawanie się badaniom lekarskim, szczególnie po 40 roku życia. Wczesne rozpoznanie raka prostaty znacznie zwiększa szanse na wyleczenie.   Nawet jeśli przerost prostaty nie ma charakteru złośliwego, należy go leczyć. Nieleczony może prowadzić do infekcji i kamicy dróg moczowych. Przyczyny przerostu prostaty Przyczyną przerostu prostaty, zarówno w jego postaci złośliwej, jak i łagodnej, jest oddziaływanie dihydrotestosteronu na tkankę prostaty. Pod wpływem tego hormonu komórki prostaty namnażają się i zaczynają uciskać cewkę moczową.   Prawdopodobieństwo zachorowania na przerost gruczołu krokowego wzrasta wraz z wiekiem. Najczęściej dochodzi do niego ok. 70 roku życia. W przypadku raka prostaty duże znaczenie ma...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner