Brzuch męski
Flickr/Derek Gavey/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Oznaki chorej prostaty: częste oddawanie moczu, problemy z erekcją

Prostata, inaczej stercz, gruczoł krokowy, znajduje się pod pęcherzem moczowym mężczyzny. Prostata odpowiada za produkcję nasienia oraz płynu, w którym żyją plemniki. Przyczyną bólu jest zazwyczaj przerost prostaty (gruczolak). To bardzo powszechna oznaka starzenia, za którą odpowiada testosteron (męski hormon płciowy) – schorzenie prostaty występuje u 60% mężczyzn po 60. roku życia.

Prostata, inaczej stercz, gruczoł krokowy, znajduje się pod pęcherzem moczowym mężczyzny. Prostata odpowiada za produkcję nasienia oraz płynu, w którym żyją plemniki. Przyczyną bólu jest zazwyczaj przerost prostaty (gruczolak). To bardzo powszechna oznaka starzenia, za którą odpowiada testosteron (męski hormon płciowy) – schorzenie prostaty występuje u 60% mężczyzn po 60. roku życia.

 

Chora prostata – kłopoty z oddawaniem moczu

Kiedy prostata jest przerośnięta, uryna (mocz) spływa wolno, strumień jest słaby, mężczyzna ma wrażenie, że pęcherz moczowy nie został w całości opróżniony. Ponadto, z ubikacji trzeba korzystać częściej niż co 2-3 godziny, a ilość uryny jest niewielka. Potrzeba korzystania z toalety pojawia się także w nocy (tzw. nykturia), w dodatku jest tak intensywna, że mężczyzna nie może zwlekać nawet chwili z oddaniem moczu. Przerost prostaty może wywoływać ból podczas korzystania z toalety. Nietrzymanie moczu to poważny sygnał alarmujący, jaki wysyła prostata. Jeśli pojawią się wyżej wymienione objawy problemów z prostatą, należy zaplanować wizytę u lekarza. Istnieją leki, które zmniejszają nasilenie objawów, a także mogą powstrzymać dalszy rozrost prostaty. Im wcześniej podjęte zostanie leczenie, tym efekty będą bardziej zadowalające.

 

Problemy z erekcją

Kłopot z erekcją może być spowodowany zapaleniem gruczołu krokowego. Czasami pojawia się również gorączka, ból pleców, pachwin, jąder. Stan zapalny prostaty uniemożliwia satysfakcjonujące życie seksualne, przyczynia się do spadku libido (popędu seksualnego).

 

Problemy z prostatą a konieczność natychmiastowej wizyty u lekarza

Jeśli doszło do zatrzymania moczu, któremu towarzyszą nudności oraz zawroty głowy, natychmiast trzeba zgłosić się do urologa (lekarza zajmującego się chorobami układu moczowo-płciowego). Zwlekanie z wizytą u specjalisty może nawet zakończyć się śmiercią. W wyniku chorej prostaty mogło dojść do zablokowania cewki moczowej, i tym samym całkowitego zamknięcia ujścia moczu. W takiej sytuacji zazwyczaj wykonuje się operację, która polega na odblokowaniu cewki moczowej (ewentualnie jej rozszerzeniu).


Mężczyzna siedzi załamany na łóżku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co jest przyczyną przerostu gruczołu krokowego?
Przerost prostaty (stercza, gruczołu krokowego) prowadzi do problemów z oddawaniem moczu, które często występują u mężczyzn po 50. roku życia. Przyczyną łagodnego przerostu prostaty jest spadek ilości produkowanego przez jądra testosteronu przy jednoczesnym utrzymaniu ilości produkowanego estrogenu. Gruczoł krokowy, zwiększając swoją objętość, uciska cewkę moczową, co powoduje trudności z oddawaniem moczu i opróżnianiem pęcherza.

Przerost prostaty (stercza, gruczołu krokowego) prowadzi do problemów z oddawaniem moczu, które często występują u mężczyzn po 50. roku życia. Przyczyną łagodnego przerostu prostaty jest spadek ilości produkowanego przez jądra testosteronu przy jednoczesnym utrzymaniu ilości produkowanego estrogenu. Gruczoł krokowy, zwiększając swoją objętość, uciska cewkę moczową, co powoduje trudności z oddawaniem moczu i opróżnianiem pęcherza. Co jest przyczyną przerostu gruczołu krokowego Łagodny przerost prostaty , inaczej gruczolak stercza, pojawia się zazwyczaj u mężczyzn po 50. roku życia. Wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości. Łagodny przerost prostaty związany jest z wynikającym z procesu starzenia się organizmu zmniejszeniem ilości produkowanego przez jądra testosteronu. Choć ten męski hormon jest wytwarzany w mniejszej ilości, to ilość estrogenów, hormonów żeńskich, pozostaje bez zmian. Pojawienie się dysproporcji pomiędzy ilością tych hormonów prowadzi do wzrostu liczby komórek gruczołowych i włókien mięśniowych w obrębie prostaty. Komórki te rozrastają się do tego stopnia, że zaczynają uciskać cewkę moczową. Zwężenie światła cewki to bezpośrednia przyczyna trudności z oddawaniem moczu i opróżnianiem pęcherza.   Przyczyną przerostu prostaty może także być używanie sterydów, np. w celu szybszego rozbudowania masy mięśniowej. Sterydy powodują nienaturalny wzrost stężenia testosteronu we krwi, testosteron zamienia się w dihydrotestosteron. Ten silny androgen pobudza podział komórek prostaty, co skutkuje jej przerostem, a często też powstaniem zmian nowotworowych. Łagodny przerost prostaty a rak prostaty W przypadku łagodnego przerostu prostaty komórki te nie mają charakteru złośliwego, inaczej jest w przypadku raka prostaty. Objawy tych dwóch chorób można łatwo pomylić, dlatego...

Mężczyzna w dżinsach musi skorzystać z toalety
©Piotr Marcinski/Fotolia
Styl życia
Częste oddawanie moczu objawem chorób prostaty
Prostata to męski gruczoł, który znajduje się nad pęcherzem moczowym. Problemy z prostatą pojawiają się, gdy dochodzi do przerostu gruczołu. Najpopularniejszą oznaką kłopotów z prostatą jest częsta i zarazem utrudniona potrzeba oddawania moczu.

Prostata to męski gruczoł, który znajduje się nad pęcherzem moczowym. Problemy z prostatą pojawiają się, gdy dochodzi do przerostu gruczołu. Najpopularniejszą oznaką kłopotów z prostatą jest częsta i zarazem utrudniona potrzeba oddawania moczu.   Na problemy z prostatą skarży się 60 procent mężczyzn po 50. roku życia i aż 80 procent przedstawicieli płci męskiej po 80. roku życia. Najczęstsze objawy problemów z prostatą Nie należy lekceważyć objawów kłopotów z prostatą, ponieważ nieleczone schorzenie może doprowadzić nawet do nowotworu prostaty . Najpopularniejsze oznaki przerostu prostaty to:   opóźnione oddawanie moczu , powolne i przerywane spływanie uryny , po oddaniu moczu odnosi się wrażenie, że pęcherz moczowy nie został w pełni opróżniony, częstsza niż dotychczas konieczność korzystania z toalety (w tym wstawanie w nocy przynajmniej 2,3 razy, aby opróżnić pęcherz moczowy), przymus oddania moczu niemal natychmiast.   Aby powstrzymać powiększanie się prostaty, koniecznie należy udać się do urologa , który przepisze leki farmaceutyczne, preparaty ziołowe lub zleci wykonanie zabiegu chirurgicznego. Jeśli masz problemy z erekcją i często oddajesz mocz może to wskazywać na objawy prostaty .  Mężczyźni po czterdziestym roku życia powinni ograniczyć palenie papierosów i picia alkoholu. Niekiedy są one przyczyną prostaty .  Jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn jest rak prostaty. Poznaj pierwsze objawy raka prostaty .  Na nowotwór prostaty cierpi około 60% mężczyzn po 40. roku życia. Dowiedz się jak wyleczyć raka prostaty . 

Zapalenie pęcherza
© vchalup/Fotolia.com
Styl życia
Infekcje dróg moczowych u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej: przyczyny, objawy, leczenie i powikłania
Pęcherz i cewka moczowa to części układu moczowego najbardziej podatne na różnego rodzaju infekcje. Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn może towarzyszyć problemom z gruczołem prostaty, często też pojawia się u cukrzyków. Pierwszym objawem jest bolesne oddawanie moczu i ciągłe parcie na pęcherz.

Pęcherz i cewka moczowa to części układu moczowego najbardziej podatne na różnego rodzaju infekcje. Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn może towarzyszyć problemom z gruczołem prostaty, często też pojawia się u cukrzyków. Pierwszym objawem jest bolesne oddawanie moczu i ciągłe parcie na pęcherz.     Zapalenie cewki moczowej to schorzenie, które można zakwalifikować do chorób przenoszonych drogą płciową . Konieczne jest jak najszybsze podjęcie leczenia, ponieważ może dojść do poważnych dla zdrowia powikłań.  Przyczyny infekcji cewki moczowej u mężczyzn Wśród zakażeń cewki moczowej, można rozróżnić kilka typów: bakteryjne : wywołane przez bakterie Chlamydia trachomatis, dwoinkę rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae), rzęsistek pochwowy, Ureaplasma urealyticum, Gardnerella vaginalis, wirusowe : powodowane przez wirus opryszczki, drożdżakowe : w wyniku infekcji Candida albicans.   Przyczyną zapalenia cewki moczowej może być: uraz mechaniczny : np. w czasie bardzo intensywnego stosunku płciowego, w którym doszło do otarć naskórka, podrażnienie chemiczne : np. po kontakcie z preparatem plemnikobójczym lub lubrykantem, którym była pokryta prezerwatywa, zapalenie prostaty , owrzodzenie prącia ,  cukrzyca . Ponadto infekcja cewki moczowej może mieć podłoże alergiczne lub emocjonalne.  Objawy zapalenia cewki moczowej u mężczyzn Ponad 50% infekcji cewki moczowej u mężczyzn przebiega bezobjawowo w pierwszych 5-14 dniach od zakażenia , wtedy również istnieje duże prawdopodobieństwo przenoszenia choroby na inne osoby w czasie stosunku płciowego.   Objawy zapalenia cewki moczowej to: pieczenie i kłujący ból w czasie oddawania moczu, który jest...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner