mężczyzna chory na raka
©Photographee.eu/fotolia
Styl życia

Rak prostaty. Jakie są rokowania i jak wyleczyć nowotwór?

Rak prostaty dotyka dużej liczby mężczyzn i mimo tego, że jest jedną z najczęściej występujących chorób bywa często lekceważony. To nowotwór złośliwy, który rozwija się w gruczole krokowym.

Rak prostaty dotyka dużej liczby mężczyzn i mimo tego, że jest jedną z najczęściej występujących chorób bywa często lekceważony. To nowotwór złośliwy, który rozwija się w gruczole krokowym.

 

Diagnoza raka prostaty: antygen PSA, biopsja, badanie per rectum

Raka prostaty można rozpoznać za pomocą oznaczenia stężenia swoistego antygenu sterczowego w surowicy (PSA), który produkowany jest przez komórki prostaty. Wzrost stężenia PSA nie zawsze wskazuje na nowotwór prostaty. Niekiedy może świadczyć o zapaleniu stercza, urazu gruczołu, czy przeroście prostaty. Ostateczne rozpoznanie raka prostaty przeprowadzane jest na podstawie biopsji. Nie zawsze jednak biopsja przesądza o niewystępowaniu choroby, gdyż czasem jest tak, że do badania nie trafią komórki nowotworowe, bądź ilość pobranych komórek jest zbyt mała, by można było rozpoznać chorobę. Biopsja pozwala także ocenić złośliwość i stopień zaawansowania raka.

 

Innym badaniem pozwalającym wykryć raka prostaty jest badanie per rectum, czyli badanie palcem przez odbytnicę. Lekarz wtenczas może wyczuć gruczoł i ocenić go. Jeśli powierzchnia jest nierówna prawdopodobnie świadczy o występowaniu schorzenia. Choroba rozwija się bardzo powoli i początkowo nie wykazuje żadnych symptomów. Ukształtowanie się guzka może trwać nawet 10 lat, gdyż w początkowym schorzeniu rak prostaty może obejmować sam gruczoł. Potem już nowotwór może tworzyć przerzuty na węzły chłonne i kości.

 

Rak prostaty – leczenie

Leczenie raka prostaty zależy od wielu czynników, m.in. od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta i oceny ryzyka. Wyszczególnia się trzy metody leczenia nowotworu prostaty: radioterapię, operację i leczenie systemowe, czyli tradycyjną chemioterapię, bądź terapię hormonalną. Operację przeprowadza się, kiedy spodziewany czas przeżycia wynosi ponad 10 lat, a guz utrzymuje się jeszcze na gruczole krokowym. Radioterapię stosuje się przeważnie wtedy, kiedy stadium choroby jest bardziej zaawansowane, ale nie występują przerzuty odległe. Jeśli rak prostaty jest już na bardzo zaawansowanym etapie stosuje się hormonoterapię, która polega na zmniejszeniu wpływu hormonów męskich na nowotwór. Przez testosteron zazwyczaj pobudzane są komórki gruczołu krokowego. Niekiedy lekarze zalecają obustronne usunięcie jąder, ale wielu mężczyzn nie wyraża na to zgody. Niekiedy specjaliści stosują leki, które ograniczają wpływ testosteronu na komórki raka. Bardzo często terapię hormonalną łączy się z radioterapią. Chemioterapia zmniejsza stężenie PSA, redukuje dolegliwości chorobowe i wydłuża życie osób chorych. 


  • Picie alkoholu, palenie papierosów, promieniowanie rentgenowskie - to wszystko jest przyczyną raka prostaty
  • Prostata na początku choroby może objawiać się łagodnie. Niestety, zbyt częste oddawanie moczu może być objawem raka prostaty
  • Jeśli masz problem z nietrzymaniem moczu, możesz mieć do czynienia z prostatą. Dowiedz się kiedy iść do lekarza
  • Kiedy po oddaniu moczu masz wrażenie, że pęcherz nie został do końca opróżniony może to świadczyć o pierwszych objawach prostaty

smutny starszy pan
©Carolyn Franks/fotolia
Styl życia
Nowotwór prostaty – poznaj objawy choroby
Rak prostaty, czyli nowotwór gruczołu krokowego, to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. Schorzenie rozwija się powoli, a poważne objawy pojawiają się dopiero po kilkunastu latach. Nawet jeśli chory zaczyna je odczuwać to często to lekceważy i udaje się do specjalisty dopiero wtedy, kiedy symptomy nasilają się.

Rak prostaty, czyli nowotwór gruczołu krokowego, to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. Schorzenie rozwija się powoli, a poważne objawy pojawiają się dopiero po kilkunastu latach. Nawet jeśli chory zaczyna je odczuwać to często to lekceważy i udaje się do specjalisty dopiero wtedy, kiedy symptomy nasilają się. Rak prostaty – czym jest? Rak prostaty to jeden z najczęściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn. Pierwsze objawy nie są dokuczliwe i mogą być łagodne . Chory mężczyzna guz gruczołu krokowego może odczuwać dopiero po kilkunastu latach. Panowie często lekceważą symptomy choroby, a kiedy udają się do specjalisty, niekiedy jest już za późno na wyleczenie choroby . Rak prostaty – objawy choroby Najczęstszymi objawami raka prostaty są częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy), trudności w oddawaniu moczu i wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza . Chory odczuwa także bóle podczas ejakulacji, ból w dolnej części pleców, krocza bądź górnej części ud. Niekiedy chory mężczyzna zauważa też obecność krwi w nasieniu bądź w moczu. Ból brzucha , a także problemy z trawieniem także są symptomami, które mogą wskazywać na nowotwór prostaty. Osoba cierpiąca na raka gruczołu krokowego traci wagę bez określonej przyczyny, jest senna i zmęczona. W stadium bardziej zaawansowanym objawy raka prostaty związane są przede wszystkim z przerzutami. Czasem też stwierdza się bóle kostne, porażenie kończyn, złamania kości i uciski na rdzeń kręgowy . Występują też powiększone węzły chłonne i zaburzenia krzepnięcia krwi. Większość mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne są choroby prostaty. Sprawdź przyczyny raka prostaty .  Jeśli korzystasz z ubikacji częściej niż 2-3 godziny możesz mieć...

Lekarz i mężczyzna
©Igor Mojzes/Fotolia
Styl życia
Wywiad, badanie, analiza moczu i krwi, USG i biopsja – metody diagnozowania przyczyn przerostu prostaty
Powiększenie prostaty na ogół wiąże się z namnażaniem się komórek gruczołu w wyniku działania dihydrotestosteronu. Prostata zaczyna wtedy uciskać cewkę moczową, co wywołuje trudności w oddawaniu moczu: mniejszą ilość oddawanego moczu, ciągłe uczucie pełnego pęcherza, potrzebę częstego korzystania z toalety, niewielką ilość oddanego jednorazowo moczu. Tych objawów nie można lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do poważnych infekcji dróg moczowych. Mogą też świadczyć o zmianach nowotworowych w obrębie gruczołu krokowego.

Powiększenie prostaty na ogół wiąże się z namnażaniem się komórek gruczołu w wyniku działania dihydrotestosteronu. Prostata zaczyna wtedy uciskać cewkę moczową, co wywołuje trudności w oddawaniu moczu: mniejszą ilość oddawanego moczu, ciągłe uczucie pełnego pęcherza, potrzebę częstego korzystania z toalety, niewielką ilość oddanego jednorazowo moczu. Tych objawów nie można lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do poważnych infekcji dróg moczowych. Mogą też świadczyć o zmianach nowotworowych w obrębie gruczołu krokowego. Diagnostyka powiększenia prostaty: wywiad lekarski Podstawowym postępowaniem podczas diagnozy powiększenia prostaty jest wywiad lekarski. Podczas niego lekarz zadaje pytania o: objawy powiększenia prostaty i czas trwania tych objawów, dolegliwości, które niekoniecznie są związane z powiększeniem prostaty, historię chorób i zabiegów medycznych, styl życia i nawyki żywieniowe pacjenta. Diagnostyka powiększenia prostaty: badanie fizykalne Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz przechodzi do tzw. badania przedmiotowego. Ocenia, czy pęcherz jest rozciągnięty i w jakim stopniu, czy skóra w okolicy penisa jest uszkodzona od moczu, czy są jakieś oznaki infekcji dróg moczowych (np. wydzielina z cewki), czy w budowie narządów rodnych występują jakieś nieprawidłowości. Lekarz wykonuje też badanie per rectum, przez odbytnicę, aby sprawdzić wielkość prostaty. Diagnostyka powiększenia prostaty: badanie moczu i krwi Lekarz prawdopodobnie skieruje pacjenta na badania laboratoryjne moczu i krwi. Badanie moczu ma przede wszystkim wykazać, czy u pacjenta występuje infekcja dróg moczowych i czy w moczu znajdują się ślady krwi. Wyniki badania krwi pozwolą natomiast na ocenę czynności nerek. Przy ocenie krwi oznacza się też antygen PSA, którego stężenie wzrasta przy łagodnym przeroście prostaty, nowotworze lub...

starszy mężczyzna czyta gazetę
©ArtFamily/fotolia
Styl życia
Nowotwór prostaty – poznaj przyczynę guza gruczołu krokowego
Rak prostaty, czyli gruczołu krokowego, jest spowodowany nagłym rozrostem zmienionych nowotworowo komórek, które wywodzą się z tkanek prostaty.

Rak prostaty, czyli gruczołu krokowego, jest spowodowany nagłym rozrostem zmienionych nowotworowo komórek, które wywodzą się z tkanek prostaty. Rak prostaty – przyczyny Rak prostaty najczęściej atakuje starszych mężczyzn, po czterdziestym i po pięćdziesiątym roku życia. Nowotwór prostaty dotyka 60% panów po sześćdziesiątce i aż 95% panów po osiemdziesiątce . Przyczyny raka prostaty nie są do końca znane. Większość przypadków tej choroby spowodowana jest przez zaburzenia hormonalne i jest uzależniona od męskich hormonów płciowych – androgenów, a przede wszystkim od testosteronu , który jest wytwarzany przez jądra.   Badania wskazują, że rak prostaty może mieć również podłoże genetyczne . Obecność nowotworu gruczołu krokowego u ojca wpływa na wzrost ryzyka zachorowania na raka sześciokrotnie. Jeśli bracia chorowali na raka stercza, ryzyko zachorowania na tę dolegliwość także jest większe niż u panów, w których rodzinie rak prostaty nie występował.   Z rakiem prostaty borykają się przeważnie krewni pierwszego stopnia, a to oznacza, że syn dziedziczy chorobę po ojcu. Jeszcze innymi czynnikami, które przyczyniają się do powstania choroby są czynniki środowiskowe i dieta , która jest bogata w kwasy tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego, a uboga w owoce i warzywa . Do innych przyczyn powstania raka zalicza się promieniowanie rentgenowskie, zażywanie narkotyków , picie alkoholu i palenie papierosów . Nowotwór mogą przypuszczalnie wywołać także sztuczne barwniki i konserwanty znajdujące się w żywności.  Dowiedz się, co wskazuje na raka prostaty i kiedy zgłosić się do lekarza .  Zgłoś się natychmiast do urologa jeśli zauważysz częste oddawanie moczu. To jeden z objawów raka prostaty...

Nasze akcje
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner