Zaleganie moczu w pęcherzu jest objawem choroby
Jeśli w pęcherzu moczowym zalega mocz, może przyczynić się do rozwoju zapalenia dróg moczowych, ponieważ zaczynają rozwijać się w nim bakterie, mimo że jest jałowy.
Jeśli w pęcherzu moczowym zalega mocz, może przyczynić się do rozwoju zapalenia dróg moczowych, ponieważ zaczynają rozwijać się w nim bakterie, mimo że jest jałowy.
Zaleganie moczu w pęcherzu może wywołać zapalenie nerek, a nawet ich uszkodzenie. Nieleczone zaleganie moczu powoduje zmiany w budowie pęcherza i zaburzenia w pracy wypieracza.
Powiększona prostata sprawia, że w pęcherzu zalega mocz
Kiedy gruczoł krokowy rozrasta się, uciska cewkę moczową i sprawia, że przepływ moczu jest utrudniony. Wraz z dalszym rozrostem zachodzą zmiany w układzie moczowym – wypieracz, odpowiedzialny za wypychanie moczu na zewnątrz, musi kurczyć się coraz mocniej. To natomiast powoduje, że pogrubiają się ściany pęcherza i tworzą się uchyłki. Ułatwiają one zaleganie moczu. Problem zalegania moczu dotyka także osoby, u których wypieracz nie działa prawidłowo z innych przyczyn niż rozrost stercza.
Zaleganie moczu to problem także kobiet
Problem zalegania moczu w pęcherzu dotyczy kobiet, które mają wypadającą macicę, ciężarnych, a także będących w okresie połogu. Zaleganie moczu wiąże się z niewydolnością mięśni odpowiedzialnych za wypychanie moczu na zewnątrz. Może być również objawem towarzyszącym chorobom nowotworowym – rakowi macicy, jajnika czy dróg moczowych.
Przyczyny zalegania moczu niezależne od płci
Zalegający mocz sprzyja rozwijaniu się bakterii i infekcjom, a także powstawaniu kamieni nerkowych, dlatego problem ten powinien być rozwiązany możliwie najszybciej. Jeśli po mikcji, czyli oddaniu moczu, w pęcherzu znajduje się więcej niż 30 mililitrów moczu, mówi się o zaleganiu.
Oprócz przerostu i raka prostaty czy m.in. wypadania macicy, zaleganie moczu mogą powodować schorzenia dotykające obu płci. Należą do nich: tętniaki aorty i tętnic biodrowych, grzybica w obrębie układu moczowego, powiększone pachwinowe węzły chłonne oraz krwiaki w miednicy zaburzające właściwą pracę mięśni odpowiedzialnych za wydalanie moczu czy czynności pęcherza. Mocz może zalegać w pęcherzu także u osób chorych na nowotwór okrężnicy.
- Stan zapalny cewki moczowej i pęcherza to wynik działania bakterii, wirusów i grzybów. Infekcjom sprzyja brak higieny.
- Leczenie stanu zapalnego cewki moczowej polega na pozbyciu się bakterii. Konieczne może być zażywanie antybiotyków.
- Parcie na pęcherz, gorączka i ból podbrzusza to objawy zapalenia cewki moczowej. Podczas oddawania moczu czujesz pieczenie i swędzenie.
- Przyczynami infekcji pochwy mogą być bakterie, grzyby i pasożyty. Sprawdź domowe sposoby leczenia!