Reklama

Zwiększona produkcja hormonów w narządzie powoduje nadczynność tarczycy. Objawy tego schorzenia to m.in. nerwowość, chudnięcie i nadmierna potliwość.

Reklama

Nadczynność tarczycy występuje, kiedy TSH (hormon tyreotropowy, wytwarzany przez przysadkę mózgową) jest poniżej normy i gdy organizm wytwarza nadmierną ilość hormonów T3 (trójjodotyronina) i T4 (tyroksyna). Wysokie stężenie hormonów często powoduje pojawianie się w tarczycy guzków: zimnych, które nie produkują hormonów, oraz gorących.

Przyczyny nadczynności tarczycy

Zaburzenia tarczycy, takie jak nadczynność, zazwyczaj dotyczą kobiet. Chora tarczyca u mężczyzn występuje około 10 razy rzadziej.

Tarczyca produkuje hormony, T3 i T4, których działanie jest ściśle powiązane z wytwarzaniem hormonu TSH na zasadzie tzw. ujemnego sprzężenia zwrotnego. Im więcej hormonów T3 i T4 produkuje tarczyca, tym mniejsze jest wydzielanie TSH. I odwrotnie - niedobór hormonów wpływa na zwiększenie produkcji TSH.

T3 i T4 to związki jodu, dlatego tarczyca potrzebuje odpowiedniej ilości jodu, aby sprawnie funkcjonować. Przewlekły niedobór jodu jest jednym z powodów niedoczynności tarczycy.

Przyczyny nadczynności tarczycy są uzależnione od predyspozycji genetycznych i wieku. Chorobę mogą wywoływać silne emocje, takie jak gniew lub lęk. Nadczynność bywa wynikiem problemów we współżyciu lub zaburzeń hormonalnych zachodzących w czasie przekwitania.

Wytwarzanie zbyt dużej ilości hormonów przez tarczycę może być skutkiem przewlekłej choroby zakaźnej bądź guza przysadki mózgowej. Nadczynność tarczycy może pojawić się też przy leczeniu hormonami tarczycy zbyt wysoką dawką.

Najczęstsze przyczyny niewydolności tarczycy to choroba Gravesa-Basedowa oraz guzki tarczycy. Choroba Gravesa-Basedowa to zaburzenie autoimmunologiczne, w którym przeciwciała zwiększają ilość wytwarzanych przez tarczycę hormonów.

Rzadziej nadczynność pojawia się w wyniku poporodowego zapalenia tarczycy bądź podostrego zapalenia tarczycy. Podostre zapalenie występuje po przebytej infekcji wywołanej przez wirusy.

Objawy nadczynności tarczycy

Objawy chorej tarczycy są następujące:

  • nadmierna potliwość,
  • chudnięcie występujące przy większym apetycie,
  • nadwrażliwość na wysokie temperatury,
  • drżenie rąk,
  • niepokój i nerwowość,
  • przyspieszenie akcji serca, kołatanie,
  • wypadanie włosów,
  • zmniejszenie siły mięśniowej,
  • zaburzenia miesiączkowania, mogące prowadzić do niepłodności,
  • wytrzeszcz oczu, zaczerwienienie i obrzęk na powiekach lub zaczerwienienie spojówek, podwójne widzenie.

U starszych osób nadczynność ma słabsze objawy i obejmuje głównie problemy z układem krążenia, np. migotanie przedsionków lub objawy niewydolności serca. Występuje też znaczne osłabienie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama