Reklama

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. wiąże się z koniecznością podjęcia kilku kroków – sporządzeniem planu przekształcenia, złożeniem oświadczenia o przekształceniu, podpisaniu aktu założycielskiego i sporządzeniem umowy spółki.

Reklama

Przekształcenie następuje z chwilą wpisu do KRS. Główną zaletą przekształcenia w spółkę z o.o. jest to, że wspólnicy nie odpowiadają za jej zobowiązania w sposób nieograniczony.

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.: zalety

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest korzystne, gdy działalność firmy się rozwija i obroty wzrastają. Im większy zakres działalności i im większe obroty, tym większe ryzyko wiąże się z prowadzeniem działalności. Trzeba pamiętać, że prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej działalności czy spółki cywilnej wiąże się z odpowiedzialnością za zobowiązania całym majątkiem, również osobistym. Natomiast spółka z ograniczoną odpowiedzialnością charakteryzuje się tym, że za jej zobowiązania wspólnicy odpowiadają jedynie do wysokości majątku przedsiębiorstwa.

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.: jak przekształcić?

Aby dokonać przekształcenia, należy:

Sporządzić plan przekształcenia. Powinien on być sporządzony w formie aktu notarialnego. Plan taki musi zawierać informacje na temat wartości przedsiębiorstwa przekształcanego, wraz z opinią biegłego rewidenta na temat sporządzonego planu oraz załącznikami: projektem oświadczenia o przekształceniu, projektem aktu założycielskiego nowej spółki, wyceną majątku przekształcanego przedsiębiorcy, sprawozdaniem finansowym dla celów przekształcenia.

Następnie należy złożyć oświadczenie o przekształceniu i podpisać akt założycielski. Konieczne jest podanie kapitału zakładowego, który w przypadku spółki z o.o. musi wynosić przynajmniej 5000 zł.

Należy zawrzeć umowę spółki z o.o.

Następnie należy dokonać wpisu przekształconej spółki do KRS. Przekształcenie następuje od momentu wpisu do KRS. Wtedy działalność jest automatycznie wyrejestrowywana z CEIDG.

W ciągu 12 miesięcy od przekształcenia można zmienić nazwę spółki, można też pozostać przy nazwie dotychczasowej. Prawa i obowiązki dotychczasowego przedsiębiorstwa przechodzą automatycznie na nowy podmiot – jest on kontynuatorem dotychczasowej działalności.



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama