Przeciwciała tarczycy anty-TPO – kiedy wykonać badania i co oznaczają ich wyniki
Przeciwciała tarczycy są sygnałem stanu zapalnego tego gruczołu. Wywoływane są zwykle przez choroby, które uszkadzają tkankę tarczycy, powodując jej przewlekłe zapalenie i zaburzenia: nadczynność lub niedoczynność.
Przeciwciała tarczycy są sygnałem stanu zapalnego tego gruczołu. Wywoływane są zwykle przez choroby, które uszkadzają tkankę tarczycy, powodując jej przewlekłe zapalenie i zaburzenia: nadczynność lub niedoczynność.
Przeciwciała przeciwtarczycowe anty TPO (przeciw TyreoPerOksydazie – jednemu ze składników tkanki tarczycowej) wytwarzane są w chorobach autoimmunologicznych, takich jak choroba Gravesa-Basedowa lub Hashimoto.
Kiedy organizm produkuje przeciwciała anty-TPO?
Przeciwciała anty-TPO są produkowane, gdy układ odpornościowy uzna, że komórki tarczycy są obce i należy je zlikwidować. Anty-TPO są skierowane przeciw białku, które produkuje tarczyca: peroksydazie tarczycowej.
Kiedy wykonać badanie na przeciwciała anty-TPO?
Badanie na przeciwciała anty-TPO jest zlecane przez lekarza, gdy wyniki wcześniej wykonanych badań TSH, T3 i T4 (hormonów wytwarzanych przez tarczycę) odbiegają od normy.
Badanie na przeciwciała tarczycowe wykonuje się także wtedy, kiedy konieczne jest włączenie terapii następującymi lekami: amiodaron, interleukina 2 lub interferon. Mogą one bowiem wywołać niedoczynność tarczycy.
Osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty, niedokrwistość lub reumatoidalne zapalenie stawów), u których pojawiły się objawy tarczycowe, także są kierowane na badanie anty-TPO.
Wskazanie do sprawdzenia czy w organizmie występują przeciwciała anty-TPO to także objawy niedoczynności i nadczynności tarczycy. Symptomy niedoczynności to:
- zwiększenie masy ciała,
- wysuszona skóra,
- pojawienie się wola,
- ciągłe zmęczenie,
- nadwrażliwość na zimno,
- zaparcia.
Nadczynność mogą sugerować:
- przemęczenie, jak w przypadku niedoczynności,
- niespodziewana utrata wagi,
- zwiększona potliwość,
- pojawienie się lęków,
- przyspieszenie akcji serca,
- drżenie mięśni,
- bezsenność,
- wytrzeszcz oczu.
Normy anty-TPO
Obecność przeciwciał anty-TPO jest oznaczana po wykonaniu badania krwi. Nie ma określonych norm anty-TPO, ponieważ na ich poziom wpływa zbyt wiele czynników. Są to: płeć, wiek, badana populacja, metoda badania oraz laboratorium. Zakres, w którym mieszczą się wyniki jest określany dla każdego badania oddzielnie. Z tego powodu najlepiej jest wykonywać badania tarczycy, również kontrolne, w jednym laboratorium.
Prawidłowe wyniki tarczycy nie wykazują obecności przeciwciał anty-TPO we krwi. Zależnie od poziomu, świadczą one o rozwoju konkretnej choroby. Anty-TPO niskie może być symptomem następujących procesów chorobowych:
- rak tarczycy,
- cukrzyca typu I,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- układowa choroba tkanki łącznej.
Wysoki poziom przeciwciał tarczycowych to objaw:
- choroby Gravesa-Basedowa,
- choroby Hashimoto (przewlekłego zapalenia tarczycy).
- Osłabienie i zmęczenie może być symptomem choroby. Sprawdź przyczyny i objawy niedoczynności tarczycy.
- Dużo białka i nienasyconych kwasów może pomóc w walce z chorobą. Zobacz najważniejsze składniki w diecie w niedoczynności tarczycy oraz jak wygląda leczenie tarczycy dietą.