Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Stres pourlopowy.
© NinaMalyna/Adobe Stock
Styl życia

Jak wrócić i zmotywować się do pracy po urlopie?

Powrót do pracy po urlopie zazwyczaj jest trudny. Pierwszy dzień pracy po kilku lub kilkunastu dniach wypoczynku jest brutalnym zderzeniem z rzeczywistością i nie wszyscy potrafią sobie z tym poradzić. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, aby powrót do pracy był przyjemniejszy, a motywacja do wykonywania powierzonych zadań większa.

Powrót do pracy po urlopie zazwyczaj jest trudny. Pierwszy dzień pracy po kilku lub kilkunastu dniach wypoczynku jest brutalnym zderzeniem z rzeczywistością i nie wszyscy potrafią sobie z tym poradzić. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, aby powrót do pracy był przyjemniejszy, a motywacja do wykonywania powierzonych zadań większa.

 

Największe problemy z odnalezieniem się w pourlopowej rzeczywistości mają te osoby, którym ilość pracy gromadzi się nawet podczas dni wolnych. W efekcie, w pierwszych kilku dniach po powrocie muszą one nie tylko zająć się aktualnymi obowiązkami, ale też tymi, które nagromadziły się podczas nieobecności.

Jak przygotować się do powrotu do pracy po urlopie?

Psychologowie twierdzą, że istnieje coś takiego jak „stres pourlopowy” i każdy powinien to zaakceptować. Zazwyczaj rozpoczyna się on zaraz po powrocie z wyjazdu. Aby zminimalizować dyskomfort psychiczny związany z faktem nieuchronnego powrotu do pracy, warto tak zaplanować wyjazd, by po powrocie mieć jeszcze przynajmniej jeden dzień wolnego. Najgorszą możliwą opcją jest wznowienie w pracy kilkanaście godzin po urlopowym wyjeździe.

 

Kiedy nadejdzie już dzień pójścia do pracy, dobrze jest rozpocząć go od ulubionych rytuałów. Dla jednych będzie to wypicie kawy przy programie śniadaniowym, a dla innych np. poranny jogging. Warto też zaplanować miłe spędzenie czasu bezpośrednio po zakończeniu pracy. Wyjście do kawiarni, na siłownię czy rower pomoże rozładować stres i uwolni od napięcia spowodowanego pracą.

Jak zorganizować sobie pracę w pierwszych dniach po urlopie?

Jeśli chodzi o samo funkcjonowanie w pracy w pierwszych dniach po urlopie, to w tym przypadku również istnieje kilka sprawdzonych metod nie tylko na przetrwanie, ale też efektywne funkcjonowanie. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy, ale każda osoba powinna zacząć od sprawdzenia tego, co działo się w firmie podczas jej nieobecności. W następnej kolejności wskazane jest zrobienie listy najważniejszych zadań do wykonania. Ona pozwala uporządkować schemat pracy, który jest niezwykle ważny, kiedy jest wiele rzeczy do zrobienia.

 

Organizacja pracy jest kluczową kwestią w przypadku osób, którym zależy na możliwie najbardziej płynnym przejściu z okresu wypoczynku do trybu pracy. Ustalając grafik zadań, trzeba pamiętać o tym, aby nie wziąć na siebie zbyt wielu obowiązków. Nawet jeżeli zaległości po urlopie jest dużo, to lepiej rozłożyć ich realizację na kilka dni, aniżeli próbować poradzić sobie ze wszystkim naraz.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Zabawy z dzieckiem w domu.
© JenkoAtaman/Adobe Stock
Styl życia
Jak zorganizować czas dzieciom podczas wakacji w domu?
Wakacje zazwyczaj kojarzą się z wyjazdami w piękne miejsca i błogim wypoczynkiem. Nawet jeżeli uda się wyjechać na kilku lub kilkunastodniowy urlop, to po powrocie do domu pojawia się problem - dzieci zwyczajnie zaczynają się nudzić. Nie każdy może sobie pozwolić na zapewnienie najmłodszym kolejnego wyjazdu czy udziału w półkoloniach. Wtedy trzeba zorganizować czas wolny w warunkach domowych!

Wakacje zazwyczaj kojarzą się z wyjazdami w piękne miejsca i błogim wypoczynkiem. Nawet jeżeli uda się wyjechać na kilku lub kilkunastodniowy urlop, to po powrocie do domu pojawia się problem - dzieci zwyczajnie zaczynają się nudzić. Nie każdy może sobie pozwolić na zapewnienie najmłodszym kolejnego wyjazdu czy udziału w półkoloniach. Wtedy trzeba zorganizować czas wolny w warunkach domowych!   Wbrew pozorom, takie wakacje wcale nie muszą być nudne i nieudane. Odrobina chęci i kreatywności pozwala zaplanować ciekawe formy spędzenia czasu wolnego, które będą alternatywą dla przesiadywania przed telewizorem i komputerem. Pomysły na wakacyjne atrakcje dla dzieci przed domem W przypadku wakacji w domu najwięcej zależy od tego czy ma się do dyspozycji tylko mieszkanie, czy również ogród. Ta druga opcja zdecydowanie rozszerza zakres możliwości na zorganizowanie czasu wolnego . Miejsce przed domem zawsze można zagospodarować poprzez ustawienie niewielkiego basenu. Podczas upalnej, słonecznej pogody każda możliwość schłodzenia się w wodzie będzie dla dziecka ciekawszą formą wypoczynku niż leniuchowanie na kanapie.   Ogród daje również praktycznie nieograniczone możliwości w kwestii organizowania gier i zabaw sportowych . Takich jak: badminton , piłka nożna, siatkówka, bitwa wodna (najlepiej z użyciem woreczków lub balonów wypełnionych wodą), puszczanie latawca.   Poza wymienionymi formami aktywności fizycznej można również rozważyć zaaranżowanie nocy pod namiotem. To nie lada gratka dla dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat, choć zazwyczaj w przypadku tych pierwszych „noc w namiocie“ kończy się już wieczorem. Jak zaplanować dzieciom czas wolny w domu? Nie wszyscy mają komfort posiadania ogrodu, a nawet jeśli, to nie...

kobieta w ciemnej marynarce
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jesteś na urlopie wychowawczym? Zobacz ile przysługuje ci wolnego
Urlop wypoczynkowy należy się każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Jego długość jest uzależniona od stażu pracy oraz wymiaru czasu pracy.

Urlop wypoczynkowy należy się każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Jego długość jest uzależniona od stażu pracy oraz wymiaru czasu pracy.   Jednakże jest jeszcze jeden czynnik, mający wpływ na długość przyznanego urlopu wypoczynkowego – są to wszelkie nieobecności, w tym urlop wychowawczy. Obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego Wymiar urlopu może zostać obniżony, gdy pracownik jest nieobecny w pracy przez minimum miesiąc. Każdy kolejny nieprzepracowany pełny miesiąc kalendarzowy skutkuje obniżeniem wymiaru urlopu wypoczynkowego o 1/12 w sytuacji, gdy nieobecność ta wynika z: urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego, tymczasowego aresztowania, odbywania kary pozbawienia wolności, lub gdy jest całkowicie nieusprawiedliwiona. Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy Jak relacja urlopu wychowawczego i urlopu wypoczynkowego wygląda w praktyce? W tym przypadku urlop wychowawczy jest pomniejszany w roku, w którym pracownica z urlopu wraca. Przykład: Kobiecie przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego (pracuje na cały etat i jej staż pracy jest mniejszy niż 10 lat). Była na urlopie wychowawczym od 1 stycznia do 30 czerwca, czyli sześć pełnych miesięcy. W tej sytuacji wymiar przysługującego urlopu jest obniżony o 6/12, czyli o 10 dni. Kobiecie po powrocie z urlopu wychowawczego będzie się należało jeszcze pozostałych 10 dni urlopu wypoczynkowego.   Przy obniżaniu urlopu wypoczynkowego nie bierze się pod uwagę już wykorzystanych jego dni. Podczas przebywania na urlopie wychowawczym nie nabywa się praw do urlopu wypoczynkowego, a więc nie ma mowy o zaległym urlopie wypoczynkowym. Może jednak wykorzystać zaległy urlop, do którego nabyła prawo przed urlopem wychowawczym .

mężczyzna wskazujący na zegarek
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przykłady działań mobbingowych w miejscu pracy
Przykładem mobbingu w miejscu pracy są długotrwałe i nasilone ataki mające wpływ na jakość sytuacji zawodowej i życiowej pracownika.

Przykładem mobbingu w miejscu pracy są długotrwałe i nasilone ataki mające wpływ na jakość sytuacji zawodowej i życiowej pracownika.   Konflikty w miejscu pracy są nieuniknione. Jednak bywają sytuacje, w których niekontrolowana eskalacja konfliktu przeradza się w działania mobbingowe. Obowiązkiem prawnym pracodawcy jest reagowanie i przeciwdziałanie mobbingowi. Definicja mobbingu Kodeks pracy (art. 94 § 2) definiuje mobbing jako „działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika , wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników” (zobacz:  tekst ustawy ). Przykłady mobbingu Psycholog Hainz Leymann, zajmując się tematyką przemocy w miejscu pracy, wyróżnił pięć typów praktyk mobbingowych: Oddziaływania, które zaburzają możliwości komunikowania się (np. ograniczanie możliwości wypowiadania własnego zdania, ciągła krytyka, groźby). Oddziaływania, które zaburzają relacje społeczne (np. nieformalny zakaz rozmów z ofiarą, odizolowanie przestrzenne od zespołu, brak możliwości wypowiedzenia się). Oddziaływania, które są atakami na reputację (np. plotki, pomówienia, próby ośmieszenia, ataki na osobiste przekonania religijne czy polityczne). Oddziaływania, które wpływają na jakość sytuacji zawodowej (np. brak zadań do wykonania, odsunięcie od zadań odpowiedzialnych, zadania wysoce poniżej lub powyżej kompetencji). Oddziaływania, które są bezpośrednimi atakami na zdrowie (np. zastraszanie, przemoc fizyczna i psychiczna , przemoc seksualna). Nie jest to lista wyczerpująca przykłady działań mobbingowych. Konflikty i pojedyncze zajścia są nieuniknione, a o mobbingu mówi...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner