Reklama

Pomysły na ogród powinny uwzględniać jego wielkość. To, co dobrze wygląda w ogrodzie o dużej powierzchni, może przytłaczać w małym ogrodzie. Dobrze zadbać o optyczne powiększenie przestrzeni takiego ogródka.

Reklama

1. Ogrodzenie małego ogrodu ukryj za roślinami

Widoczne ogrodzenia optycznie pomniejszają przestrzeń. Z tego względu warto zasłonić je roślinnością, obsadzić pnączami, np. winobluszczem, wilcem lub milinem amerykańskim. Ogrodzenie można też zasłonić poprzez usypanie przed nim skarpy i zasadzenie krzewów i traw ozdobnych, które je przesłonią. Jeśli za ogrodem znajduje się las lub łąka, zakryte w ten sposób ogrodzenie stopi się z otoczeniem i optycznie otworzy ogród na przestrzeń.

2. Niech jeden element przyciąga wzrok i stanowi centrum ogrodu

W małym ogrodzie nie powinno być zbyt wiele dużych roślin i ozdób. Wystarczy jeden duży krzew, drzewo albo rzeźba lub ozdobna waza w centrum ogrodu. Wokół nich mogą być rozmieszczone inne elementy, np. rabaty. Jest to szczególnie zalecane przy aranżacji ogrodów zbliżonych kształtem do kwadratu lub okręgu.

3. Wybierz rośliny w jasnych, zimnych barwach

Niewielką przestrzeń ogrodu optycznie powiększą jasne barwy. Wszelkie konstrukcje i budowle w takim ogrodzie powinny być białe, srebrne lub kremowe. Należy postawić na rośliny o liściach i kwiatach w zimnych, jasnych odcieniach, np. dereń biały, czyściec wełnisty, goździk pierzasty. Szczególnie ważne jest to, żeby jasne barwy przeważały na granicy działki.

4. Wybierz rośliny o drobnym ulistnieniu i delikatnych kwiatach

W małym ogrodzie warto sadzić rośliny, które mają drobne liście i delikatne, małe kwiaty, np. róże nozomi, czarny bez, macierzanka, konwalia, rogownica kutnerowata, barwinek. W jednym zakątku ogrodu można ustawić półokrągłą kratkę lub pergolę i obsadzić ją pnącymi kwiatami.

5. Wytycz krętą ścieżkę prowadząca wzdłuż ogrodu

Przez najdłuższą część ogrodu powinna prowadzić ścieżka. Kręta ścieżka, znikająca za kępkami roślin lub krzewami, sprawi, że ogród wyda się większy. Niech jej krawędzie nie będą wyraźnie wyodrębnione z otoczenia, niech stapiają się z roślinnością rosnącą obok. Ścieżkę można wysypać drobnym żwirem, w stonowanym kolorze, zbliżonym do koloru ziemi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama