Reklama

Wczesny ranek to najlepsza pora na podlewanie ogrodu. Nawadnianie jest wówczas najbardziej ekonomiczne (woda najwolniej paruje) i najbardziej przyjazne dla roślin.

Reklama

Panuje przekonanie, że rośliny najlepiej podlewać rano lub wieczorem. Należy unikać podlewania roślin przy wysokich temperaturach i nasłonecznieniu bo woda zbyt szybko paruje i nawet może szkodzić roślinom. Warto wiedzieć, jakie znaczenie ma pora podlewania dla roślin ogrodowych.

Podlewanie ogrodu - rano czy wieczorem

Rośliny w ogrodzie najlepiej podlewać wcześnie rano. Po podlaniu zdążą obeschnąć przed upałami. Woda dostarczona do korzeni w godzinach porannych będzie najlepiej wykorzystana do wytwarzania substancji odżywczych w procesie fotosyntezy. Zachodzi on bowiem w ciągu dnia, z udziałem światła. Z tego powodu popołudniowe lub wieczorne podlewanie nie będzie już tak korzystne dla roślin ogrodowych.

W przypadku gdy ogród bądź jego część jest silnie nasłoneczniona przez większość dnia, można podlać rośliny późnym popołudniem. Nie jest to jednak zbyt korzystne, ponieważ rośliny nie pobierają wtedy wody tak intensywnie, jak w ciągu dnia. Ale nadmiar wody pozostanie w glebie i zostanie wykorzystany następnego dnia.

Lepiej nie podlewać roślin późnym wieczorem, ponieważ woda nie zdąży wyschnąć przed zapadnięciem zmroku. Podlewanie wieczorem sprawia również, że wilgoć utrzymuje się długo i może powodować powstawanie chorób grzybowych.

Podlewanie roślin w ciągu dnia, kiedy jest największe nasłonecznienie, ale też najwyższa temperatura, nie jest dla nich korzystne. Dochodzi bowiem do zbyt szybkiej utraty wody przez jej parowanie z gleby i transpirację (parowanie wody z części roślin znajdujących się nad ziemią). Ponadto krople wody pozostające na powierzchni liści skupiają promienie słoneczne jak soczewki. Przez to może dojść do poparzenia rośliny.

Reklama

Najczęściej popełniane błędy przy podlewaniu roślin

  • Podlewanie roślin silnym strumieniem wody. Może to uszkodzić liście i kwiaty. Rozdarte części roślin są bardziej narażone na choroby wywoływane przez grzyby. Najlepiej podlewać ogród automatycznym systemem nawadniania, w którym można zaprogramować częstotliwość i stałą porę dnia podlewania. Dzięki temu nie tracimy czasu na podlewanie a ogród jest podlewany również w sezonie urlopowym. Tryskacze i linie kroplujące dobrane do rodzaju roślin doprowadzą optymalną ilość wody wprost do gleby lub jak najbliżej niej - bez zbędnego oblewania roślin. Jeśli nie mamy automatycznego nawadniania, lepiej jest podlewać ogród konewką, wodą deszczową. Jest to czasochłonne, ale na pewno korzystnie wpłynie na kwitnienie i wygląd roślin.
  • Podlewanie tylko środkowej części korzeni. Rośliny ogrodowe mają rozwinięty system korzeni. Znajdują się one nie tylko pod łodygą. Należy podlewać także boczne korzenie.
  • Moczenie liści. Nie da się tego uniknąć całkowicie podczas podlewania, jednak należy uważać i o ile to możliwe, nie moczyć liści. Strumień wody należy skierować pod roślinę. Woda na liściach może powodować żółknięcie lub zwijanie się liści. Wpływa także na zwiększenie ryzyka rozwoju chorób grzybowych. Do tego lanie wody po liściach sprzyja parowaniu. Takie podlewanie jest bardzo nieekonomiczne i niezgodne z zasadami ekologii.
  • Podlewanie roślin w ciągu gorącego dnia. Istnieje przekonanie, że to w gorące dni rośliny najbardziej potrzebują wody. Niektórzy podlewają je więc w ciągu dnia. Jednak, kiedy świeci słońce, woda skupia jego promienie jak pryzmat i parzy roślinę. Im większa różnica występuje między temperaturą powietrza a wody, tym rośliny gorzej ją znoszą.
  • Rezygnacja z podlewania ogrodu po deszczu. Należy pamiętać, że rośliny czerpią wodę korzeniami, które są naprawdę głęboko w ziemi. Deszcz nie zawsze dociera aż do korzeni. Aby sprawdzić czy po opadach możemy nie podlewać roślin, można przeprowadzić test. Po deszczu wystarczy zrobić w ziemi niewielki otwór i zobaczyć, gdzie jest mokro. Jeśli woda nie dotarła do korzeni, należy podlać rośliny.

  • Ciepłolubne rośliny do ogrodu zimowego to bambusy, fuksje, bluszcze i oleandry. Rośliny do ogrodu zimowego.
  • Wejście do domu jest jego wizytówką. Pomysły na stylowe wejście do domu: zimowy ogród i weranda.
  • Szczaw jest rośliną, która ma szerokie zastosowanie w kuchni. Jak uprawiać szczaw w ogrodzie?
  • Jagody goji są bogate w witaminy i białko. Właściwości jagód goji. Jak uprawiać jagody goji w ogródku?
Reklama
Reklama
Reklama