Ile wynosi podatek dochodowy od wynajmu mieszkania?
Właściciel mieszkania, który pobiera czynsz najmu, musi płacić podatek dochodowy. Może wybrać opodatkowanie według skali podatkowej lub podatek ryczałtowy. Może też wynajmować mieszkanie jako firma i płacić podatek liniowy 19%.
Właściciel mieszkania, który pobiera czynsz najmu, musi płacić podatek dochodowy. Może wybrać opodatkowanie według skali podatkowej lub podatek ryczałtowy. Może też wynajmować mieszkanie jako firma i płacić podatek liniowy 19%.
Podatek od wynajmu mieszkania został uregulowany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podatek dochodowy od najmu mieszkania: metody opodatkowania
Aktualnie ustawa daje możliwość opodatkowania najmu mieszkania na dwa sposoby:
- według zasad ogólnych, czyli przyjmując stawki 18 i 32%,
- bądź w ramach ryczałtu ewidencjonowanego, wynoszącego 8,5%.
Podatek dochodowy od najmu mieszkania: zasady ogólne
Metoda rozliczania według zasad ogólnych obowiązuje, jeśli nie złoży się oświadczenia o rozliczaniu się z najmu za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego bądź rozliczaniu najmu przez założoną przez siebie firmę, gdzie nieruchomość staje się tak zwanym środkiem trwałym, z którego dochód można opodatkować według zasad ogólnych lub na zasadzie podatku liniowego w stałej wysokości 19%.
W razie braku złożenia oświadczenia dochód z najmu rozlicza się wraz z pozostałymi osiąganymi dochodami. Stosuje się wówczas skalę podatkową, czyli stawkę podatku 32% liczy się od dochodu przekraczającego 85 528 zł. Należy pamiętać, że z dochodu z tytułu wynajmowania mieszkania należy rozliczać się nie tylko na koniec roku, ale także w trakcie roku podatkowego, opłacając terminowo zaliczki na podatek dochodowy.
Przy obliczaniu należnego podatku od najmu należy pamiętać też o tym, że wyliczając przychód można obniżyć go o koszty poniesione w celu jego uzyskania. Podatek liczy się jedynie od czystej kwoty dochodu.
Podatek dochodowy od najmu mieszkania: ryczałt ewidencjonowany
Aby rozliczać się w tej formie należy złożyć specjalne oświadczenie – do 20 stycznia danego roku, a jeśli wynajem rozpoczyna się w trakcie roku – do czasu uzyskania pierwszego przychodu z najmu. Wówczas przychodu tego nie uwzględnia się w standardowym PIT-36, lecz składa się osobną deklarację – PIT-28.
Stawka 8,5% wydaje się być na pierwszy rzut oka oczywiście bardziej opłacalna od opodatkowania na zasadach ogólnych, jednak w rzeczywistości wcale nie musi się tak okazać. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że 8,5% liczy się od całości przychodu z najmu, a nie od czystego dochodu, tak, jak w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych. Wybierając tę formę opodatkowania należy również wziąć pod uwagę, że nie obowiązuje przy jej wyborze kwota wolna od podatku. To, która metoda opodatkowania bardziej się opłaci, zależeć więc będzie od konkretnego przypadku.
- Wygrana w konkursie lub na loterii pociąga za sobą obowiązek podatkowy. Obecnie obowiązuje 10% podatek dochodowy od wygranej.
- Jeżeli podatnik ukrywa zagraniczne dochody, można go ukarać nawet 50% stawką podatku. Podatek dochodowy od osób prawnych wynosi 19%.
- Odroczenia podatku stosuje się jedynie przy pełnej księgowości. Odroczony podatek dochodowy ujmuje się w sprawozdaniach, żeby wykazać na bieżąco zobowiązania podatkowe.
- PIT można także rozliczać kwartalnie.. Zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych jest zaokrąglana w górę i przekazywana na rzecz urzędu skarbowego.
- Wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej powinna warunkować jej opłacalność. Osoba fizyczna powinna sama obliczyć, który podatek dochodowy od osób fizycznych będzie najkorzystniejszy.
- Działalność gospodarcza może przynieść nawet 150 tysięcy euro zysku. Wówczas opłaca się rozliczanie działalności podatkiem zryczałtowanym.