pestki dyni w salaterce
Flickr/Brian Jackson/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Pestki dyni – naturalny sposób na robaki

Pestki dyni mogą być stosowane do zwalczania pasożytów. W nasionach dyni znajduje się kukurbityna, która paraliżuje robaki przewodu pokarmowego.

Pestki dyni mogą być stosowane do zwalczania pasożytów. W nasionach dyni znajduje się kukurbityna, która paraliżuje robaki przewodu pokarmowego.

Pasożyty wewnętrzne – objawy

Obecność robaków w naszym układzie pokarmowym wywołuje wiele objawów, dla których często szukamy innych przyczyn. O tym, że jesteśmy żywicielami pasożytów, świadczą chociażby ogólne poczucie osłabienia, zwiększony apetyt, utrata wagi lub permanentne wzdęcia, ciągła ochota na słodycze, a także swędzenie okolic odbytu.

Dlaczego pestki dyni pomagają pozbyć się pasożytów?

Jeśli doświadczasz podobnych objawów, w walce z pasożytami (owsikami, tasiemcem, glistą ludzką) pomogą ci pestki z dyni. Zawierają one kukurbitynę, aminokwas, który paraliżuje robaki. Sparaliżowane pasożyty nie mogą przemieścić się do ściany jelita, dzięki czemu łatwiej pozbyć się ich z przewodu pokarmowego podczas wydalania.

Odrobaczanie za pomocą pestek dyni

Będziesz potrzebować do tego 1 kubka (ok. 130 g) świeżych pestek dyni oraz jednego małego (ok. 150 g) kubka jogurtu naturalnego. Zblenduj pestki z jogurtem i zjedz je na czczo. Po ok. 2 godzinach wypij łyżkę oleju rycynowego na przeczyszczenie. Powtórz cały zabieg po 2 dniach. Świeże pestki dyni można zdobyć właściwie tylko podczas sezonu na dynię, czyli od końca sierpnia do końca października. Poza sezonem do odrobaczania można wykorzystać olej z pestek dyni.

Odrobaczanie za pomocą oleju z pestek dyni

W aptekach i sklepach z produktami ekologicznymi można też dostać olej tłoczony na zimno z nieprażonych pestek dyni. On również może być wykorzystywany jako środek na odrobaczenie. Żeby pozbyć się pasożytów, należy wypić na czczo jedną łyżkę oleju, po dwóch godzinach należy wypić kolejną, a po kolejnych dwóch – łyżkę oleju rycynowego. Półlitrowe opakowanie oleju z pestek dyni kosztuje ok. 50 zł.

Jak pozbyć się pasożytów u dzieci?

Pasożyty często występują u dzieci. Także i u nich można zastosować kurację pestkami dyni. Do odrobaczania dzieci łatwiej będzie użyć oleju niż pestek zblendowanych z jogurtem, ponieważ jego dawka jest mniejsza, a przez to łatwiej przekonać dziecko, żeby ją przyjęło. Wystarczy podać dziecku łyżeczkę do herbaty oleju na czczo, a po 2 godzinach łyżeczkę oleju rycynowego. U dzieci powyżej 10 roku życia można stosować takie same dawki, jak u osób dorosłych.

Kto nie może jeść pestek dyni?

Uczulenie na dynię występuje rzadko, trzeba jednak uważać na wszystkie objawy alergii, zwłaszcza u dzieci. Jeśli spożywanie dyni lub jej pestek wywołuje u ciebie albo twojego dziecka wysypkę, obrzęki, biegunkę i inne nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego, zrezygnuj z tej metody odrobaczania.


Dwa jabłka
Pixabay/szjeno09190/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Czy można się zatruć pestkami z jabłek? Właściwości pestek jabłka
Pestki z jabłek zawierają substancje, które w dużych ilościach mogą prowadzić do zatrucia. Ich ilość w pestkach jest jednak tak mała, że organizm bez trudu potrafi je zneutralizować. Połknięcie, a nawet rozgryzienie kilku pestek nie jest więc szkodliwe.

Pestki z jabłek zawierają substancje, które w dużych ilościach mogą prowadzić do zatrucia. Ich ilość w pestkach jest jednak tak mała, że organizm bez trudu potrafi je zneutralizować. Połknięcie, a nawet rozgryzienie kilku pestek nie jest więc szkodliwe. Czy pestki jabłka zawierają cyjanowodór? Pestki jabłek zawierają amigdalinę, cyjanek i cukier, które w toku procesów metabolicznych rozkładają się do cyjanowodoru, silnie trującej substancji. Trucizna ta zabija poprzez pozbawienie krwi możliwości przenoszenia tlenu, co w konsekwencji powoduje uduszenie. Jednak przypadkowe zatrucie się pestkami jabłek jest praktycznie niemożliwe. Śmiertelna dawka cyjanowodoru to ok. 50 mg. Takiej ilości cyjanowodoru może dostarczyć ok. 100 g suchych pestek. Jest to bardzo dużo, jeśli weźmie się pod uwagę, że jedna pestka waży ok. 0,5g, a w jabłku znajduje się przeciętnie od 5 do 10 pestek. Czy zjedzenie pestki jabłka jest szkodliwe? Połknięcie pestek jabłka nie wywoła zatrucia. Twarda skórka pestki sprawia, że nie jest ona rozkładana w układzie pokarmowym i najczęściej zostaje wydalona w nienaruszonym stanie. Z uwagi na to, że w pestkach jabłek znajdują się tylko śladowe ilości każdej z trujących substancji, nawet rozgryzienie i zjedzenie ich jest całkowicie nieszkodliwe. W niewielkich dawkach cyjanek i amigdalina są neutralizowane przez organizm i nie wywołują żadnych niepożądanych skutków. Czy pestki jabłka zawierają witaminę B17? Witamina B17 to inna nazwa obecnej w pestkach jabłek amigdaliny. Witamina B17 w medycynie naturalnej uważana jest za środek zapobiegający rozwojowi choroby nowotworowej i zwalczający komórki rakowe. Jej skuteczność w walce z nowotworami nie została jednak potwierdzona naukowo. Pestki dyni mogą być stosowane do zwalczania pasożytów. Dowiedz się, jak pestki dyni...

Arbuz
Pixabay/PDPics/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Pestki arbuza – lepiej je wypluć czy zjeść? Właściwości pestek arbuza
Pestki z arbuza są źródłem białek, witamin z grupy B i mikroelementów. Zamiast wypluwać pestki podczas jedzenia arbuza, lepiej je zjeść razem z miąższem.

Pestki z arbuza są źródłem białek, witamin z grupy B i mikroelementów. Zamiast wypluwać pestki podczas jedzenia arbuza, lepiej je zjeść razem z miąższem. Pestki arbuza źródłem białka Pestki arbuza są bogatym źródłem białka. Jeden kubek suszonych pestek zawiera ok. 30 g białka, co stanowi 60% naszego dziennego zapotrzebowania. Białko w pestkach arbuza składa się z kilku aminokwasów, jednym z nich jest arginina.   Arginina  przyspiesza gojenie się ran, ułatwia nerkom wydalanie z organizmu produktów przemiany materii, obniża ciśnienie krwi i zapobiega chorobom serca, pomaga w przypadku problemów z erekcją. Innym aminokwasem, który znajduje się w pestkach arbuza, jest lizyna. Lizyna wspomaga syntezę białek i przyswajanie wapnia. Zarówno arginina, jak i lizyna wspomagają przyrost masy mięśniowej oraz regenerację mięśni po treningu. Pestki arbuza źródłem witamin z grupy B Pestki arbuza stanowią też źródło witamin z grupy B, przede wszystkim niacyny, która jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, pokarmowego, wpływa na wygląd skóry. Pestki arbuza  oprócz niacyny zawierają: kwas foliowy, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i pokarmowego, a przyjmowany przez kobietę w ciąży zapobiega występowaniu wad wrodzonych u dziecka; tiaminę (witaminę B1) ułatwiającą gojenie się ran, zapobiegającą skurczom mięśni; ryboflawinę (witaminę B2) zapobiegającą infekcjom skórnym, wpływającą na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego; witaminę B6 podnoszącą odporność organizmu, działającą antydepresyjnie; kwas pantotenowy – poprawiający stan włosów, zapobiegający przedwczesnemu siwieniu. Pestki arbuza – składniki mineralne Pestki arbuza są...

Mango
Pixabay/stevepb/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak wyhodować mango z pestki? Domowa uprawa mango
Z pestki mango możemy wyhodować drzewko. Żeby wyrosnąć z zasadzonej w doniczce pestki, mango musi stać w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Nie stanie się więc raczej ozdobą ogrodu.

Z pestki mango możemy wyhodować drzewko. Żeby wyrosnąć z zasadzonej w doniczce pestki, mango musi stać w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Nie stanie się więc raczej ozdobą ogrodu. Czy mango można wyhodować w domu? Mango to tropikalne drzewo owocowe występujące przede wszystkim w Indiach. W naturalnych warunkach drzewo mango osiąga nawet 40 m wysokości. Można jednak wyhodować je też w warunkach domowych, ale będzie ono dużo niższe i nie wyda owoców. Mango musi być hodowane w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Z tego względu nie warto sądzić go w ogrodzie, ponieważ prawdopodobnie pestka szybko zgnije. W lecie, kiedy na dworze jest ciepło, mango można wystawić na dwór w doniczce. Jaki owoc mango kupić, żeby pestka się przyjęła? Najlepiej wybierać owoce, które są najbardziej dojrzałe, lekko miękkie, ale bez śladów gnicia. Mniej dojrzałe owoce mogą mieć niedojrzałe pestki o zbyt twardych skórkach, które po wsadzeniu do ziemi zgniją. Jeden owoc mango (ok. 300 g) kosztuje w supermarkecie ok. 4-5 zł. Jak wyjąć pestkę z mango? Pestka mango jest duża, stanowi ok. połowę całego owocu. Przypomina lekko spłaszczoną śliwkę. Przyczepione są do niej włókna. Przed zasadzeniem pestki oczyść ją z resztek miąższu i włókien. Możesz to zrobić szorstką stroną kuchennej gąbki. Oczyszczoną pestkę włóż na 24 godziny do wody. Woda powinna mieć temperaturę pokojową (22-25 stopni). Jak zasadzić pestkę mango? Doniczka, w której zasadzisz mango, powinna mieć drenaż (dziurki na spodzie i warstwę kamyków lub potłuczonej gliny). Doniczka musi być dosyć duża (przynajmniej 8 cm średnicy). Zmieszaj ziemię ogrodniczą, torf i perlit w proporcjach 2:1:1. Mieszanką wypełnij doniczkę. Zasadź mango spiczastym końcem do góry. Przykryj doniczkę folią, np. śniadaniową. Zrób w...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik