Obkurczanie macicy po porodzie – skutki uboczne po cesarce, a poród naturalny
Obkurczanie macicy po porodzie objawia się najczęściej silnym bólem w okolicach podbrzusza. Na intensywność obkurczania ma wpływ sposób rozwiązania, fakt czy jest to pierwsza, druga czy kolejna ciąża, a także czy karmi się piersią.
Obkurczanie macicy po porodzie objawia się najczęściej silnym bólem w okolicach podbrzusza. Na intensywność obkurczania ma wpływ sposób rozwiązania, fakt czy jest to pierwsza, druga czy kolejna ciąża, a także czy karmi się piersią.
Pod koniec ciąży macica waży około kilograma. Po porodzie stopniowo kurczy się, aby finalnie osiągnąć wielkość gruszki o maksymalnej wadze 70 gramów. U matek, które karmią dziecko piersią codziennie, proces obkurczania macicy będzie szybszy. Dzieje się tak za sprawą oksytocyny, która wytwarza się w czasie naturalnego karmienia. Hormon powoduje skurcze macicy, które nie są przyjemne dla matki, jednak stymulują macicę, aby wróciła do kształtu sprzed porodu.
Ile trwa obkurczanie macicy po porodzie?
Po porodzie macica zmienia się, a powrót jej do stanu pierwotnego sprzed ciąży trwa od 6 do 8 tygodni, w zależności od sposobu rozwiązania i stopnia zwiotczenia mięśni macicy po kolejnych ciążach. W tym czasie pojawiają się skurcze połogowe, zmniejszające macicę.
Obkurczanie macicy po cesarce
Kobieta po cesarce będzie odczuwać ból w miejscu nacięcia brzucha nie tylko po zewnętrznej stronie, ale i na ścianie macicy. Ból jest spowodowany zarówno samym procesem obkurczania, jak i raną po cięciu. Po porodzie macica oczyszcza się, czego następstwem są odchody połogowe. Upławy pojawiają się po każdej ciąży, ale po cesarce będą one nieco mniejsze, niż po naturalnym porodzie. Obkurczanie się macicy po cesarce trwa zazwyczaj około 8 tygodni.
Poród naturalny a obkurczanie macicy
Obkurczanie macicy po porodzie naturalnym następuje szybciej w porównaniu do cesarskiego cięcia. Towarzyszące temu objawy to - oprócz bolesnych skurczów - krwawienie przypominające miesiączkę, oczyszczające macicę z odchodów popołogowych. Krwawienie poporodowe jest jednak znacznie dłuższe od miesiączki (trwa kilka tygodni).
Drugie dziecko i objawy obkurczania macicy
To, jak będzie przebiegał okres połogu w przypadku drugiego dziecka, zależy od rozwoju ciąży, stanu zdrowia kobiety oraz ułożenia dziecka w macicy. Obkurczanie macicy po drugim porodzie może być bardziej bolesne w porównaniu z pierwszym. Odczuwalne objawy zależne są także, od tego ile czasu minęło od poprzedniej ciąży. Jeżeli nie upłynął rok, ciało kobiety nie zdążyło się jeszcze całkowicie zregenerować i będzie osłabione, przez co łatwiej o komplikacje.
Obkurczanie macicy po kolejnym porodzie
Kolejny poród powoduje, że obkurczanie macicy boli bardziej niż poprzednie. Nasila się również dyskomfort w czasie karmienia piersią. Leżenie na brzuchu i przyjmowanie łagodnych środków przeciwbólowych uśmierza ból w pierwszych tygodniach po trzecim porodzie. Picie dużej ilości wody niegazowanej w ciągu dnia powoduje częstsze wizyty w toalecie, a obkurczanie macicy w czasie oddawania moczu następuje bardziej efektywnie i sprawia mniej bólu.
- Dowiedz się wszystkiego o ciąży i porodzie. Co to jest połóg i jak wygląda.
- Jesteś w ciąży? Dowiedz się, jak wygląda poród naturalny.
- Nie zawsze dziecko układa się do wyjścia główką w dół. Poznaj ułożenie miednicowe, czyli pośladkowe dziecka do porodu.