Niskie ciśnienie krwi objawia się bladością skóry, apatią i sennością
Jeśli dokuczają Ci senność i apatia, a skóra jest ciągle blada, może to znaczyć, że masz zbyt niskie ciśnienie tętnicze. Niedociśnienie dotyka osób w różnym wieku, a objawy nasilają się wraz ze zmianami pogody, zwłaszcza jesienią.
Jeśli dokuczają Ci senność i apatia, a skóra jest ciągle blada, może to znaczyć, że masz zbyt niskie ciśnienie tętnicze. Niedociśnienie dotyka osób w różnym wieku, a objawy nasilają się wraz ze zmianami pogody, zwłaszcza jesienią.
Kogo dotyka niedociśnienie?
Z objawami zbyt niskiego ciśnienia krwi borykają się chorzy na anemię, cukrzycę czy niedoczynność nadnerczy. Przypadłość tę mogą powodować także rozległe oparzenia, długotrwałe odwodnienie, krwotok i silny stres. Niedociśnienie występuje również jako efekt przyjmowania niektórych leków, w tym nasercowych, psychotropowych, stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona. Wówczas mówimy o hipotonii wtórnej. Niedociśnienie pierwotne może nie mieć żadnej konkretnej przyczyny. Obserwuje się jednak, że ludzie cierpiący na tę chorobę mają mało elastyczne ściany tętnic.
Skąd wiadomo, że to hipotonia?
O zbyt niskim ciśnieniu tętniczym można mówić, gdy nie przekracza ono u kobiet 90/60 mmHg i 100/70 mmHg u mężczyzn. Zauważalnymi objawami są m.in. bladość skóry, senność czy apatia. Hipotonia polega na tym, że organizm jest słabo zaopatrywany w krew i tlen. Dlatego oprócz bladej skóry objawami niskiego ciśnienia krwi są zimne ręce i stopy, mroczki przed oczami, bóle głowy, zaburzenia równowagi i widzenia, a nawet omdlenia. Człowiek z niedociśnieniem jest notorycznie zmęczony, senny, nie ma energii do działania. Niskie ciśnienie tętnicze powoduje też problemy z koncentracją, zawroty głowy czy zaburzenia rytmu serca i wyraźnie przyspiesza tętno. Osoba chora rano ma duży kłopot ze wstaniem z łóżka, brak jej energii. Objawem hipotonii może być również zobojętnienie bądź wręcz przeciwnie – depresyjne reakcje emocjonalne.
Sposoby diagnozowania niedociśnienia
Pierwszym krokiem w diagnozie hipotonii jest stwierdzenie, czy niskie ciśnienie występuje przewlekle, czy epizodycznie. W tym celu dobrze jest samodzielnie mierzyć ciśnienie i zapisywać wyniki tych pomiarów. Jeśli objawy występują stale, lekarz powinien zlecić dodatkowe badania.
Przeważnie wykonuje się:
- badanie moczu,
- morfologię,
- EKG.
Dodatkowymi badaniami w diagnozowaniu niedociśnienia są:
- USG serca,
- stężenie biopierwiastków we krwi,
- holter ciśnieniowy.
Ważne jest stwierdzenie, czy choroba jest wtórna, czy pierwotna. Niedociśnienia pierwotnego nie trzeba leczyć. Z kolei niedociśnienie wtórne – jako objaw innych schorzeń – wymaga zastosowania odpowiedniej terapii.
- Czy twoja skóra jest jasna? Oto poradnik o bladej cerze: przyczyny, dieta, makijaż.
- Czym jest hipotonia? Niskie ciśnienie (hipotonię) też się leczy!
- Jaką masz skórę? Dowiedz się wszystkiego o typach karnacji: jasna, śniada, oliwkowa.