Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Otyła osoba
Flickr/Emilio Labrador/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Czy masz niedoczynność tarczycy? Dowiedz się, jak ją rozpoznać

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, które dotyka 5% kobiet i pogłębia się z wiekiem. Trudno je zdiagnozować, bo objawy mogą w ogóle się nie ujawnić lub wskazywać na wiele innych chorób. Dolegliwości towarzyszące niedoczynności tarczycy nie wydają się groźne, ale kiedy się utrzymują i kumulują, zaczynają być bardzo uciążliwe. Chorobę można zdiagnozować dzięki badaniu poziomu TSH. Leczenie tarczycy jest szczególnie ważne u kobiet, które planują ciążę, ponieważ niedoczynność gruczołu może stanowić zagrożenie nie tylko dla matki, ale i dla płodu.

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, które dotyka 5% kobiet i pogłębia się z wiekiem. Trudno je zdiagnozować, bo objawy mogą w ogóle się nie ujawnić lub wskazywać na wiele innych chorób. Dolegliwości towarzyszące niedoczynności tarczycy nie wydają się groźne, ale kiedy się utrzymują i kumulują, zaczynają być bardzo uciążliwe. Chorobę można zdiagnozować dzięki badaniu poziomu TSH. Leczenie tarczycy jest szczególnie ważne u kobiet, które planują ciążę, ponieważ niedoczynność gruczołu może stanowić zagrożenie nie tylko dla matki, ale i dla płodu.

 

Niedoczynność tarczycy to zaburzenie, w którym tarczyca produkuje zbyt mało hormonów T3 (trijodotyroniny) i T4 (tyroksyny). Z powodu ich niedoboru sprzężona z tarczycą przysadka mózgowa zaczyna wydzielać nadmierne ilości TSH (tyreotropiny). Wahania ilości tych hormonów niekorzystnie wpływają na metabolizm i termogenezę organizmu.

 

Co może świadczyć o niedoczynności tarczycy?

Objawy niedoczynności tarczycy mogą mieć różne nasilenie. W początkach choroby są niezauważalne, ale gdy zaburzenia wydzielania hormonów długo się utrzymują, objawy pogłębiają się. Skutkiem ciężkiej niedoczynności tarczycy mogą być choroby serca, niepłodność, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączka, dlatego jeśli pojawiają się niepokojące dolegliwości, trzeba się przebadać. O niedoczynności tarczycy mogą świadczyć:

 • przyrost masy ciała,
 • zaburzenia miesiączkowania i trudności z zajściem w ciążę,
 • spadek libido,
 • ciągła senność, uczucie zmęczenia i osłabienia,
 • permanentne pogorszenie nastroju,
 • spadek sprawności intelektualnej (osłabienie pamięci i koncentracji)
 • częste uczucie zimna,
 • suchość skóry (zwłaszcza na łokciach i kolanach – „brudne kolana” i „brudne łokcie”),
 • łamliwość paznokci,
 • wypadanie włosów i brwi,
 • zaparcia,
 • obrzęk (szyi, powiek, całej twarzy),
 • bóle mięśniowo-stawowe,
 • niedokrwistość,
 • niewydolność krążenia,
 • zwolnienie akcji serca,
 • podwyższony cholesterol.

Jak zdiagnozować niedoczynność tarczycy?

Pojawienie się objawów niedoczynności tarczycy jest sygnałem, by zrobić badania hormonalne. Równie ważny jak badania jest wywiad lekarski, dzięki któremu można ustalić, czy dolegliwości wynikają z zaburzeń gospodarki hormonalnej, czy ze schorzeń towarzyszących. Pomocne w diagnozie niedoczynności tarczycy jest też stwierdzenie niektórych chorób w rodzinie, np. choroby Hashimoto. Czynność tarczycy można sprawdzić poprzez zbadanie poziomu TSH we krwi, pomiar stężenia tyroksyny (FT4) i USG tarczycy. W przypadku niedoczynności TSH jest podwyższone (więcej niż 0,4–4,0 mU/l) , a FT4 obniżone (mniej niż to 10 - 25 pmol/l).

Niedoczynność tarczycy u kobiet w ciąży

Badanie TSH zawsze wykonuje się u kobiet w ciąży, bo nieleczona niedoczynność tarczycy może u nich wywołać stan przedrzucawkowy i przedwczesny poród. Poza tym niedobór hormonów tarczycy negatywnie odbija się na rozwoju płodu, który w pierwszych tygodniach nie ma jeszcze własnej tarczycy i korzysta z gruczołu matki. Odpowiednia ilość hormonów tarczycy warunkuje prawidłowy rozwój mózgu, więc zdiagnozowanie niedoczynności na czas może uchronić dziecko przed schorzeniami neuropsychologicznymi. 


analiza próbki krwi w laboratorium
© Monet/Fotolia.com
Styl życia
Normy przy badaniu FT4, nadczynność i niedoczynność tarczycy
Badanie FT4, czyli tyroksyny, ma na celu sprawdzić czy tarczyca działa prawidłowo. Niskie FT4 może świadczyć o niedoczynności tarczycy. Natomiast podwyższone FT4 pojawia się w wyniku nadczynności lub leczenia niedoczynności.

Badanie FT4, czyli tyroksyny, ma na celu sprawdzić czy tarczyca działa prawidłowo. Niskie FT4 może świadczyć o niedoczynności tarczycy. Natomiast podwyższone FT4 pojawia się w wyniku nadczynności lub leczenia niedoczynności.   FT4 wraz z FT3 wykonuje się często jako pierwsze badanie przy określaniu czynności tarczycy. TSH może być nieoznaczalne, dlatego wystarczą dwa powyższe oznaczenia. Działanie tyroksyny Tyroksyna jest produkowana przez tarczycę, natomiast proces jej wytwarzania kontrolują przysadka mózgowa i podwzgórze. Przy obniżeniu stężenia FT4 w podwzgórzu jest wydzielany hormon zwiększający produkcję tyroksyny. Tym hormonem jest TSH. W związku z niskim poziomem FT4, TSH wzrasta. Gdy ilość tyroksyny wróci do odpowiedniego poziomu, TSH zmniejsza swoją aktywność . Kiedy powinno się wykonać badanie FT4? Stężenie tyroksyny powinno zostać oznaczone u osób mających symptomy niedoczynności tarczycy lub też nadczynności gruczołu. Objawy niedoczynności tarczycy są następujące : mniejszy apetyt, chłodna i sucha skóra, senność, zaparcia, nadmierne zmęczenie. Nadczynność tarczycy mogą sugerować : szybka i nagła utrata wagi, zmęczenie, problemy z potliwością, bezsenność.   Wskazaniem do wykonania badania FT4 jest również wole tarczycowe (przerost gruczołu), autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto) bądź choroby przysadki.   Warto także kontrolować poziom tyroksyny we krwi w trakcie leczenia niedoczynności tarczycy lub raka tego gruczołu. Pozwala to wykluczyć sytuację, gdy podawana jest zbyt duża ilość hormonu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Normy i interpretacja wyników badania FT4 Badanie poziomu tyroksyny wykonuje się z próbki krwi pobieranej z żyły...

probówki w laboratorium
© Sherry Young/Fotolia.com
Styl życia
Badanie TSH – na czym polega i jak interpretować wyniki
Sprawdzenie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego, to podstawowe badanie, które pozwala zbadać sposób funkcjonowania tarczycy. Badanie TSH jest szczególnie ważne w ciąży, ponieważ niedoczynność tarczycy może negatywnie wpływać na rozwój dziecka.

Sprawdzenie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego, to podstawowe badanie, które pozwala zbadać sposób funkcjonowania tarczycy. Badanie TSH jest szczególnie ważne w ciąży, ponieważ niedoczynność tarczycy może negatywnie wpływać na rozwój dziecka.   Hormony tarczycy odpowiadają za to, w jaki sposób organizm zarządza swoją energią. Pierwszymi objawami ich wahania jest zmęczenie i ospałość lub nadmierne pobudzenie. Co to jest TSH i jak wygląda jego badanie? TSH (inaczej hormon tyreotropowy lub tyreotropina) to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Wpływa na produkcję hormonów tarczycy – tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3).   Badanie polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej. Należy na nie przyjść na czczo. Zwykle czas oczekiwania na wyniki wynosi jeden dzień. Kiedy należy zrobić badanie TSH Badanie TSH należy wykonać, gdy zachodzi podejrzenie zaburzeń funkcji tarczycy . Może się ono objawiać: zaburzeniami rytmu serca (nierówne bicie, kołatanie, uciskiem w piersi), spadkiem wagi lub przybraniem na niej, pobudzenie, drażliwość lub osłabienie, bezsenność lub ospałość. TSH jest również przesiewowym badaniem u noworodków. Powinny je wykonać także kobiety w ciąży lub ją planujące. Wyniki badania TSH Normy TSH wynoszą 0,32-5,0 mU/l, choć mogą się różnić w poszczególnych laboratoriach w zależności od stosowanej metody analizy. Zawsze jednak na wynikach musi być podany zakres norm, jaki obowiązuje przy danej metodzie.   Wyniki powyżej normy świadczą o niedoczynności tarczycy, a poniżej – o nadczynności. Zwykle przy wstępnym sprawdzaniu funkcjonowania tarczycy wystarczy zbadać jedynie TSH. Dopiero przy pojawieniu się wysokich wyników TSH należy je potwierdzić,...

kobieta trzymająca się za szyję
© SENTELLO/Fotolia.com
Styl życia
Niedoczynność tarczycy może być spowodowana uszkodzeniem gruczołu, niedoczynnością przysadki, zaburzeniami podwzgórza
Niedoczynność tarczycy może być wynikiem uszkodzenia gruczołu tarczowego - mówimy wtedy o niedoczynności pierwotnej. Inny rodzaj niedoczynności to niedoczynność wtórna, spowodowana chorobą przedniego płata przysadki, oraz niedoczynność trzeciorzędowa, której przyczyną jest upośledzenie czynności podwzgórza.

Niedoczynność tarczycy może być wynikiem uszkodzenia gruczołu tarczowego - mówimy wtedy o niedoczynności pierwotnej. Inny rodzaj niedoczynności to niedoczynność wtórna, spowodowana chorobą przedniego płata przysadki, oraz niedoczynność trzeciorzędowa, której przyczyną jest upośledzenie czynności podwzgórza.   Choroby tarczycy, czyli nadczynność i niedoczynność, wywoływane są przez nieprawidłowy poziom hormonów (trójjodotyroniny, tyroksyny, kalcytoniny) produkowanych przez gruczoł tarczycy . Nadczynność pojawia się wtedy, gdy hormonów tarczycowych jest za dużo w stosunku do zapotrzebowania organizmu, a niedoczynność - gdy jest ich za mało. Przyczyny niedoczynności są różne w zależności od jej rodzaju. Przyczyny pierwotnej niedoczynności tarczycy: Hashimoto, niedobór jodu, radiologia Najczęstszym rodzajem niedoczynności tarczycy jest niedoczynność pierwotna. Jej przyczyną jest uszkodzenie gruczołu tarczycowego , do którego mogło dojść na skutek: Choroby Hashimoto, czyli przewlekłego, limfocytarnego zapalenia tarczycy . Zapalenia tarczycy o charakterze autoimmunologicznym. Może to być na przykład zapalenie poporodowe, zapalanie podostre, zapalenie ciche, bezbolesne. Całkowitego lub częściowego usunięcia tarczycy. Leczenia nadczynności tarczycy jodem radioaktywnym w kapsułkach. Promieniowania radiologicznego w leczeniu nowotworów. Znacznego niedoboru jodu w środowisku. Nadmiernego spożywania jodków (w soli i żywności pochodzenia morskiego). Mogą one zaburzać działanie hormonów. Przedawkowania leków na nadczynność tarczycy (objawy zwykle ustępują niedługo po odstawieniu). Zażywania leków, takich jak sole litu, sulfonamidy, interferon. Wrodzonej niedoczynności tarczycy. Może ona wystąpić u dzieci, których...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner