Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
dziecko z matką u lekarza
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia

Tarczyca u dzieci: skąd się bierze niedoczynność tarczycy i jak ją rozpoznać?

Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci widoczne są zwłaszcza w tempie rozwoju psychofizycznego i w zaburzeniach ze strony układu pokarmowego. Za najbardziej charakterystyczny symptom choroby uchodzi tendencja do tycia mimo braku łaknienia, nie jest to jednak objaw, który występuje u przeważającej części chorych.

Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci widoczne są zwłaszcza w tempie rozwoju psychofizycznego i w zaburzeniach ze strony układu pokarmowego. Za najbardziej charakterystyczny symptom choroby uchodzi tendencja do tycia mimo braku łaknienia, nie jest to jednak objaw, który występuje u przeważającej części chorych.

Przyczyny tarczycy u dzieci – niedoczynność wrodzona

Niedoczynność tarczycy u dzieci może by wrodzona albo wtórna. Do niedoczynności wrodzonej dochodzi, kiedy już w okresie rozwoju płodowego gruczoł tarczycy nie spełnia swoich funkcji i wydziela zbyt mało hormonów. Zdarza się też, że przyczyną jest przedostawanie się przez łożysko przeciwciał, które są obecne w organizmie matki, kiedy sama choruje na tarczycę, a także leków przeciwtarczycowych czy nieprawidłowych ilości jodu. Oprócz tego wrodzona niedoczynność tarczycy powstaje w wyniku takich zaburzeń, jak:

 • mutacje genetyczne,
 • wrodzone wady tarczycy,
 • choroby podwzgórza i przysadki.

Przyczyny tarczycy u dzieci – niedoczynność nabyta

Najczęstszą przyczyną nabytej niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy, w wyniku którego przeciwciała atakują tkanki organizmu. Choroba w postaci nabytej pojawia się też na skutek:

 • urazów gruczołu tarczycy,
 • niedoboru jodu,
 • wielohormonalnej niedoczynności przysadki mózgowej.

Wszystkie przyczyny niedoczynności tarczycy u dzieci można podzielić na pierwotne i wtórne. Pierwsza grupa nieprawidłowości wynika z dysfunkcji gruczołu, natomiast druga – z upośledzenia funkcji przysadki mózgowej, która odpowiada za stymulowanie tarczycy.

Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy u dziecka?

Tarczyca nabyta może się pojawić w każdej fazie rozwoju dziecka, natomiast tarczyca wrodzona ujawnia się w ciągu 14 dni od momentu przyjścia na świat noworodka.

 

1. Objawy niedoczynności tarczycy u niemowląt:

 • osłabienie napięcia mięśniowego,
 • nadmierna senność,
 • późne wyrzynanie się zębów,
 • brak apetytu,
 • spowolniona perystaltyka jelit,
 • charakterystyczny „chrypiący” płacz,
 • duże ciemiączka,
 • przedłużająca się żółtaczka,
 • obniżona temperatura ciała,
 • suchość skóry,
 • wystający pępek,
 • bradykardia (spowolnienie bicia serca).

 

2. Objawy niedoczynności tarczycy u starszych dzieci:

 • zahamowanie wzrostu,
 • późne rozpoczęcie mówienia i chodzenia,
 • opóźnione dojrzewanie płciowe,
 • osłabione przyswajanie wiedzy,
 • suchość skóry (efekt „brudnych łokci”),
 • wypadanie włosów,
 • nadmierna senność,
 • brak koncentracji,
 • zaparcia,
 • brak apetytu,
 • tendencja do tycia.

Niedoczynność tarczycy powoduje u dziecka zaburzenia rozwojowe, dlatego trzeba reagować na niepokojące objawy i jak najwcześniej podjąć leczenie.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Gwiazdy które chorują na tarczycę
Newsy
Zając, Szostak, Rusin, Kayah... Które gwiazdy mają problemy z tarczycą? Kto ma Hashimoto?
Zając, Szostak, Rusin, Kayah... Które gwiazdy mają problemy z tarczycą? Kto ma Hashimoto?
zmęczona kobieta
© Antonioguillem/Fotolia.com
Styl życia
Utajona niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Utajona niedoczynność tarczycy jest trudna do zdiagnozowania i skutkuje chorobami serca. Dolegliwość ta może być wykryta na podstawie badań krwi.

Utajona niedoczynność tarczycy jest trudna do zdiagnozowania i skutkuje chorobami serca. Dolegliwość ta może być wykryta na podstawie badań krwi.   Subkliniczna (utajona) niedoczynność tarczycy jest trudna do zdiagnozowania, gdyż może nie dawać żadnych objawów. Nieleczona przypadłość prowadzi do rozwoju schorzeń tarczycy i serca. Subkliniczna niedoczynność to najłagodniejsza postać dolegliwości tarczycy. Przyczyny wystąpienia subklinicznej niedoczynności tarczycy Powody pojawienia się utajonej niedoczynności tarczycy mogą być następujące: dyshormonogeneza – czyli dziedziczne nieprawidłowości biosyntezy hormonów tarczycy; autoimmunologiczne choroby tarczycy – na przykład choroba Hashimoto ; atrofia gruczołu tarczowego – stopniowy zanik tarczycy; wcześniejsze metody leczenia nadczynności tarczycy – na przykład usunięcie tarczycy lub terapia jodowa; niedobór jodu w organizmie; cukrzyca typu 1 ; zespół Downa; wcześniejsza radioterapia górnych partii ciała. Objawy utajonej niedoczynności tarczycy Objawy subklinicznej niedoczynności tarczycy są skąpe i trudne do zaobserwowania. Z tego powodu dolegliwość ta może być zdiagnozowana dopiero wtedy, gdy pojawią się choroby towarzysząc e, na przykład nadciśnienie. Należy zwrócić uwagę na poniższe symptomy. U osób dorosłych: częsty ból głowy, uczucie zimna (nawet przy wysokich temperaturach), zmęczenie, nadmierna senność (nawet 10-12 godzin snu dziennie), tycie (pomimo braku zmian w jadłospisie), wypadanie włosów, suchość i szorstkość skóry, łamliwość paznokci, trądzik, obniżony nastrój, depresja. U dzieci: żółtaczka, opóźnienie w rozwoju psychicznym i fizycznym, brak apetytu,...

Otyła osoba
Flickr/Emilio Labrador/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Czy masz niedoczynność tarczycy? Dowiedz się, jak ją rozpoznać
Niedoczynność tarczycy to schorzenie, które dotyka 5% kobiet i pogłębia się z wiekiem. Trudno je zdiagnozować, bo objawy mogą w ogóle się nie ujawnić lub wskazywać na wiele innych chorób. Dolegliwości towarzyszące niedoczynności tarczycy nie wydają się groźne, ale kiedy się utrzymują i kumulują, zaczynają być bardzo uciążliwe. Chorobę można zdiagnozować dzięki badaniu poziomu TSH. Leczenie tarczycy jest szczególnie ważne u kobiet, które planują ciążę, ponieważ niedoczynność gruczołu może stanowić zagrożenie nie tylko dla matki, ale i dla płodu.

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, które dotyka 5% kobiet i pogłębia się z wiekiem. Trudno je zdiagnozować, bo objawy mogą w ogóle się nie ujawnić lub wskazywać na wiele innych chorób. Dolegliwości towarzyszące niedoczynności tarczycy nie wydają się groźne, ale kiedy się utrzymują i kumulują, zaczynają być bardzo uciążliwe. Chorobę można zdiagnozować dzięki badaniu poziomu TSH. Leczenie tarczycy jest szczególnie ważne u kobiet, które planują ciążę, ponieważ niedoczynność gruczołu może stanowić zagrożenie nie tylko dla matki, ale i dla płodu.   Niedoczynność tarczycy to zaburzenie, w którym tarczyca produkuje zbyt mało hormonów T3 (trijodotyroniny) i T4 (tyroksyny). Z powodu ich niedoboru sprzężona z tarczycą przysadka mózgowa zaczyna wydzielać nadmierne ilości TSH (tyreotropiny). Wahania ilości tych hormonów niekorzystnie wpływają na metabolizm i termogenezę organizmu.   Co może świadczyć o niedoczynności tarczycy? Objawy niedoczynności tarczycy mogą mieć różne nasilenie. W początkach choroby są niezauważalne, ale gdy zaburzenia wydzielania hormonów długo się utrzymują, objawy pogłębiają się. Skutkiem ciężkiej niedoczynności tarczycy mogą być choroby serca, niepłodność, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączka, dlatego jeśli pojawiają się niepokojące dolegliwości, trzeba się przebadać. O niedoczynności tarczycy mogą świadczyć: przyrost masy ciała, zaburzenia miesiączkowania i trudności z zajściem w ciążę, spadek libido, ciągła senność, uczucie zmęczenia i osłabienia, permanentne pogorszenie nastroju, spadek sprawności intelektualnej (osłabienie pamięci i koncentracji) częste uczucie zimna, suchość skóry (zwłaszcza na łokciach i kolanach – „brudne kolana” i „brudne...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner