Reklama

Niepohamowany apetyt pojawia się, kiedy nie możemy przestać jeść mimo uczucia sytości. Przyczyną nagłych napadów jedzenia może być choroba, problemy emocjonalne, zespół napięcia przedmiesiączkowego lub odchudzanie. Nagłym atakom głodu można zapobiec stosując zbilansowaną dietę.

Reklama

Badania francuskich naukowców wykazały, że napady niepohamowanego apetytu o podłożu emocjonalnym mają różne przyczyny w zależności od płci. Kobiety są skłonne do nadmiernego objadania się, kiedy mają obniżony nastrój, są złe lub rozdrażnione. Mężczyźni przyznają się do wzmożonego apetytu w momentach, kiedy są najbardziej zadowoleni.

Niepohamowany apetyt może być skutkiem choroby

Wilczy apetyt tłumaczymy często stanami emocjonalnymi, stresem lub po prostu ogromną ochotą na zjedzenie jakiegoś produktu. Częste napady objadania się nie powinny być jednak lekceważone, ponieważ mogą świadczyć o chorobach takich jak:

Objawem wszystkich tych schorzeń może być zwiększony apetyt, ciągła chęć podjadania lub nagły atak głodu.

Przyczyny wilczego apetytu: SAD i PMS

Napady niepohamowanego apetytu mogą występować także u osób zdrowych, ale doświadczających niegroźnych zaburzeń somatycznych (nerwowych). Narażone na nie są głównie kobiety. Do najpopularniejszych schorzeń tego typu należą SAD (seasonal affective disorders), czyli sezonowe zaburzenia nastroju oraz PMS (premenstrual syndrome), czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. Przyczyną SAD i PMS są zaburzenia równowagi hormonalnej i zmiany w gospodarce wodno-elektrolitowej. Kobiety skarżą się wtedy na obniżone samopoczucie i wzmożony apetyt.

Nieodpowiednia dieta może skutkować napadami głodu

Zbyt restrykcyjne diety odchudzające również mogą prowadzić do niepohamowanego apetytu. Organizm, któremu gwałtownie ogranicza się ilość dostarczanych kalorii domaga się większych porcji jedzenia. Po kilku dniach ostrej diety restrykcyjnej uczucie głodu może być już niemożliwe do zahamowania i kończy się napadem jedzenia.

Jak zahamować nadmierny apetyt?

Jeśli wilczy apetyt nie jest wynikiem choroby, możemy nad nim zapanować stosując zbilansowaną dietę. Ważne jest regularne jedzenie – specjaliści zalecają 5 posiłków dziennie. Powinniśmy pić także około 2 litrów wody dziennie. Płyn wypełni nasz żołądek, dzięki czemu rzadziej będziemy odczuwać głód. Produkty, które zapewniają uczucie sytości przez kilka godzin to między innymi pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze, ziemniaki i orzechy. Jeśli niepohamowany głód ma podłoże psychiczne lub jest skutkiem choroby powinniśmy się udać do lekarza specjalisty.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama