Glukometr i peny insulinowe.
©6okean/Fotolia
Styl życia

Peny insulinowe do samodzielnej iniekcji insuliny - rodzaje

Peny insulinowe są niewielkimi urządzeniami służącymi do samodzielnego wstrzykiwania insuliny. Igły do penów mogą mieć różną długość i grubość. Są indywidualnie dobierane do pacjenta, w zależności od grubości tkanki podskórnej.

Peny insulinowe są niewielkimi urządzeniami służącymi do samodzielnego wstrzykiwania insuliny. Igły do penów mogą mieć różną długość i grubość. Są indywidualnie dobierane do pacjenta, w zależności od grubości tkanki podskórnej.

 

W leczeniu osób chorych na cukrzycę wykorzystuje się terapię insulinową. Insulinę podaje się za pomocą podskórnego wstrzyknięcia z wykorzystaniem specjalnego urządzenia nazywanego penem insulinowym.

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa gulaszowa

Czym są peny insulinowe

Peny insulinowe, nazywane również piórem insulinowym to niewielkie urządzenia zaopatrzone w fiolkę zawierającą insulinę oraz w igłę, przeznaczone do samodzielnego wstrzykiwania insuliny. Całość jest trwale zabudowana w celu zabezpieczenia mechanizmu pena oraz ochrony leku przed ewentualnym uszkodzeniem. Igły do penów są cieńsze i delikatniejsze niż te przeznaczone do strzykawek. Ich długość może wynosić od 6 do 12 milimetrów. Przy wymianie zużytej igły na nową nie zachodzi potrzeba rozkręcania całego mechanizmu urządzenia, wystarczy wykręcić starą igłę, a na jej miejscu umieścić nową.

Igły do podawania insuliny

Igły do penów insulinowych mają różną długość oraz grubość. Odpowiedni rodzaj igły określa lekarz, a wybór jest zależny od grubości tkanki podskórnej, czyli tłuszczowej u pacjenta. Osobom szczupłym insulinę podaje się przy użyciu igieł krótkich oraz cienkich, u osób otyłych zastosowanie mają igły dłuższe i grubsze. Igłę powinno się zmieniać po każdym wstrzyknięciu. Wielorazowe użycie igły do wykonania zastrzyku może skutkować większą bolesnością iniekcji, gdyż igła przy wielokrotnym wykorzystaniu może się stępić. Wielokrotne używanie igły nie jest też wskazane ze względów higienicznych.

Igły typu „sensitive”

Osoby szczególnie wrażliwe, do wstrzyknięć insuliny mogą stosować bardzo cienkie igły do penów typu „sensitive”. Na rynku istnieją różne rodzaje igieł insulinowych, a nowoczesne techniki ich produkcji przyczyniają się do zmniejszenia bolesności zastrzyku. Obecnie dostępne są igły do penów ze szlifowanymi komputerowo ostrzami, pokryte powłoką silikonową. Cienkie ścianki redukują opór przepływu insuliny, co powoduje skrócenie czasu iniekcji.

Zalety stosowania penów insulinowych

Prawidłowo dobrany pen znacznie ułatwia pacjentowi wykonywanie zastrzyków insulinowych. Do zalet stosowania tych urządzeń zalicza się łatwość w obsłudze, możliwość kontroli przyjmowanej dawki oraz informowanie pacjenta o czasie, kiedy dawka leku została wstrzyknięta.

Zasady dbania o pen insulinowy

Prawidłowe działanie penów insulinowych będzie zapewnione przez długi czas, jeżeli pacjent będzie stosował się do pewnych zasad dbania o to urządzenie.

  • Pen należy przechowywać w temperaturze pokojowej.
  • Nie wolno przechowywać urządzenia w miejscu silnie nasłonecznionym.
  • Po użyciu pena należy wyjąć igłę i umieścić na końcówce specjalną nakładkę. Zaleca się przechowywać urządzenie w specjalnym etui.
  • Pen powinien być chroniony przed działaniem kurzu i wilgoci.
  • Pen insulinowy codziennie powinno się czyścić przy użyciu lekko wilgotnej ściereczki. Nie wolno stosować środków dezynfekujących.
 

pen do insuliny
© ondrej83/Fotolia.com
Styl życia
Pen, czyli sposób na łatwe wstrzyknięcie insuliny
Pen umożliwia samodzielne wstrzykiwanie insuliny. Metoda ta jest łatwa i bezbolesna, jednak przestarzały lub wadliwy sprzęt może pokazywać nieprecyzyjną dawkę insuliny. Pen kupisz w sklepach medycznych za ok. 50 zł.

Pen umożliwia samodzielne wstrzykiwanie insuliny. Metoda ta jest łatwa i bezbolesna, jednak przestarzały lub wadliwy sprzęt może pokazywać nieprecyzyjną dawkę insuliny. Pen kupisz w sklepach medycznych za ok. 50 zł.   Tradycyjne zastrzyki z insuliną mogą być wyjątkowo bolesne i trudne w użyciu. Dzięki automatycznemu wstrzykiwaczowi szybko nauczysz się dawkować lek, a przy tym zminimalizujesz uszkodzenia tkanek. Jeden pen posłuży dwa lata, o ile będziesz o niego odpowiednio dbać. Czym jest pen do insuliny? Pen to automatyczny wstrzykiwacz insuliny. Z wyglądu przypomina długopis (stąd nazwa pen – ang. długopis). Sprawny sprzęt pozwoli szybko, łatwo i precyzyjnie zaaplikować odpowiednią dawkę insuliny. Jedyne, czego potrzeba, to igły jednorazowego użytku oraz specjalnie dostosowane wkłady z insuliną (dawka musi być dobrana przez lekarza). Dzięki penowi zrobisz zastrzyk, nawet jeśli nie masz w tym wprawy. Ponadto wstrzykiwacz jest mały i poręczny, zatem zawsze możesz go zabrać w podróż. Używanie tego typu sprzętów jest bezbolesne, o ile dostosujesz się do instrukcji obsługi i poćwiczysz kilka razy. Jakie są zalety korzystania z pena do insuliny? Korzystanie z pena ułatwia dawkowanie insuliny. Poza tym wstrzykiwacz posiada wiele innych zalet. Nie musisz umieć robić zastrzyków. Używanie jest bezbolesne. Można używać pena samodzielnie, zarówno w domu, jak i w podróży. Informuje o przyjętej dawce insuliny. Jest to bezpieczna metoda, która nie uszkadza tkanek . Skala dawki leku jest czytelna (na rynku są dostępne peny o różnej wielkości czcionki). Pen jest niedrogi (kosztuje kilkadziesiąt złotych). Jakie są wady stosowania wstrzykiwacza do insuliny? Wstrzykiwacz insuliny ma kilka wad, np.: może się szybko zepsuć, pen niekiedy zawyża lub zaniża skalę...

Paski do mierzenia poziomu cukru we krwi
Pixabay/JooJoo41/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak podawać insulinę? Rodzaje insulin
Iniekcję insuliny muszą regularnie wykonywać cukrzycy, którzy w ten sposób zapobiegają niebezpiecznemu dla nich wzrostowi poziomu cukru we krwi. Insulina dzieli się na bazalną i doposiłkową – każda z nich dostarcza 50% dziennego zapotrzebowania hormonu. Podział ten nie jest jednak jedynym i aby dobrać odpowiednią insulinę, trzeba się zapoznać ze szczegółową klasyfikacją, zwłaszcza, że od rodzaju insuliny zależy sposób jej dawkowania i wstrzykiwania.

Iniekcję insuliny muszą regularnie wykonywać cukrzycy, którzy w ten sposób zapobiegają niebezpiecznemu dla nich wzrostowi poziomu cukru we krwi. Insulina dzieli się na bazalną i doposiłkową – każda z nich dostarcza 50% dziennego zapotrzebowania hormonu. Podział ten nie jest jednak jedynym i aby dobrać odpowiednią insulinę, trzeba się zapoznać ze szczegółową klasyfikacją, zwłaszcza, że od rodzaju insuliny zależy sposób jej dawkowania i wstrzykiwania. Insulina a cukrzyca Insulina to hormon, który odpowiada za metabolizm białek, węglowodanów oraz tłuszczów i reguluje wchłanianie cukru z krwi do tkanek. Kiedy trzustka produkuje zbyt mało insuliny lub tkanki uodparniają się na działanie tego hormonu, niebezpiecznemu podnoszeniu się poziomu cukru zapobiega się poprzez regularne dostarczanie do krwioobiegu dawki insuliny. Niedobór lub upośledzone działanie insuliny dotyczy cukrzyków , którzy oprócz zachowywania diety muszą codziennie pamiętać o sprawdzaniu poziomu cukru we krwi i zastrzykach. Kryteria podziału insulin Insuliny różnią się od siebie czasem działania. Występują insuliny: krótkodziałające (1–3 h), o średnim czasie działania (4–12 h) i długodziałające (24 h). Istnieją też analogi insuliny, czyli hormony w formie zmodyfikowanej genetycznie, które mają zmieniony czas działania i wchłaniania. Główny podział dotyczy jednak czasu podawania względem przyjmowanych posiłków. Insulinę bazalną wstrzykuje się między posiłkami, a insulinę doposiłkową – w czasie posiłków. Główne rodzaje insulin Insulina bazalna (bazowa lub podstawowa) zaspokaja 50% dziennego zapotrzebowania na insulinę. Jest niezbędna do kontroli cukru we krwi w nocy, na czczo i między posiłkami. Drugie 50% dziennego zapotrzebowania zaspokaja...

Zastrzyk w brzuch
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Jak zrobić zastrzyk w brzuch penem – instrukcja krok po kroku postępowania z igłą insulinową
Zastrzyk w brzuch penem z insuliną wykonuje się pod kątem 45 stopni. Osoby szczupłe przytrzymują fałd skóry pod pępkiem i wstrzykują substancję. Przed zabiegiem dobrze jest zdezynfekować skórę brzucha oraz dłoni.

Zastrzyk w brzuch penem z insuliną wykonuje się pod kątem 45 stopni. Osoby szczupłe przytrzymują fałd skóry pod pępkiem i wstrzykują substancję. Przed zabiegiem dobrze jest zdezynfekować skórę brzucha oraz dłoni.   Peny jednorazowe i do wielokrotnego użytku Insulinę podaje się poprzez wstrzyknięcie podskórne przy zastosowaniu pena. Stosując wstrzykiwacz pierwszy raz, przed użyciem dobrze jest uważnie przeczytać instrukcję znajdującą się w każdym opakowaniu. Peny są jednorazowe lub z wymiennymi wkładami do wielokrotnego użytku. Zanim zrobi się zastrzyk w brzuch Igła insulinowa składa się z dwóch części: zewnętrznej i wewnętrznej nakładki . Prawidłowe zakładanie igły na pen odbywa się pozycji poziomej w momencie łączenia ich ze sobą. Zewnętrzną nakładkę zdejmuje się z igły po czym nakręca na gwint pena. Zastrzyk podskórny w brzuch Insuliny ludzkie krótkodziałające oraz analogi insuliny wstrzykuje się w tkankę podskórną na brzuchu , z ominięciem pępka. Insuliny długodziałające można podawać w uda oraz pośladki. Mieszanki insulinowe, oprócz wyżej wymienionych miejsc na ciele, można także wstrzykiwać pod łopatką . Do wykonania takiej iniekcji jest potrzebna pomoc drugiej osoby. Zastrzyk w brzuch krok po kroku Przed wykonaniem zastrzyku, skórę dobrze jest zdezynfekować płynem odkażającym i umyć dokładnie ręce. W przypadku mieszanek insulinowych wystarczy kilka razy obrócić penem, aby płyn doprowadzić do jednolitego wyglądu. Pokrętło przy każdym penie służy do ustawiania dawki insuliny, którą ustala indywidualnie lekarz . W pierwszych dniach użytkowania pena warto zwrócić uwagę jakie jednostki wskazuje wstrzykiwacz. W jednym penie skok dawki może wynosić 1 jednostkę, a w innym 0,5 albo 2. Osoby szczupłe jedną...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik