Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Nakładki na zęby
© pavelsm27/Fotolia.com
Styl życia

Czym jest bruksizm? Czy nakładki na zęby są skuteczne?

Nakładki na zęby z akrylu lub silikonu stosuje się jako jedną z metod chroniących zęby przed ścieraniem w trakcie terapii bruksizmu. Wystarczy używać jednej szyny na dolną szczękę, a rezultaty mogą być widoczne już po 3 miesiącach.

Nakładki na zęby z akrylu lub silikonu stosuje się jako jedną z metod chroniących zęby przed ścieraniem w trakcie terapii bruksizmu. Wystarczy używać jednej szyny na dolną szczękę, a rezultaty mogą być widoczne już po 3 miesiącach.

 

Zgrzytanie zębami to uciążliwa nocna dolegliwość, zakłócająca sen partnera lub współlokatorów. Nie każdy przypadek da się wyleczyć, stosując nakładki na zęby.

Zgrzytanie zębów – bruksizm

Zgrzytanie zębami nazywamy bruksizmem – to nawykowe, nieświadome, niekontrolowane zaciskanie zębów w czasie snu. Jest mimowolnym schorzeniem patologicznym. Siła nacisku zębów na siebie jest nawet 10 razy większa niż podczas jedzenia twardych steków czy krakersów.

Czy warto nosić nakładki na zęby: skutki zgrzytania zębów

Skutki nieleczonego zgrzytania zębami mogą być dość poważne i obejmować przede wszystkim:

  • ścieranie, pękanie, łamanie, ubytki zębów, ich nadwrażliwość,
  • problemy z dziąsłami – krwawienia, zaniki przyzębia, przygryzanie języka i policzków,
  • przerost mięśni twarzy, ograniczenie ruchomości głowy, przykurcze mięśniowe,
  • ograniczoną ruchomość żuchwy, trzaski i jej przeskakiwanie, bolesność kąta żuchwy i okolicy stawów skroniowych,
  • zaburzenia równowagi, szumy w uszach, bóle ucha,
  • suchość oczu, bolesność oczodołów, nieostre widzenie.

Leczenie zgrzytania zębów: co oprócz nakładek na zęby

Łatwo zdiagnozować objawy zgrzytania zębami, natomiast leczenie jest zazwyczaj wieloetapowe i skomplikowane. Relaksacyjna szyna na miarę z silikonu bądź akrylu to najczęściej polecane rozwiązanie. Ponadto ważne jest zmniejszenie napięcia ludzkiego organizmu wszystkimi dostępnymi metodami (techniki relaksacyjne, spacery, joga, wyciszająca muzyka, psychoterapia). Jeśli nie pomagają ziołowe preparaty apteczne, stomatolog może przepisać leki obniżające napięcie mięśni lub już przy zapaleniach mięśni - niesterydowe leki przeciwzapalne.

Jak używać nakładki na zęby

Podczas leczenia zgrzytania zębami stosuje się jedną nakładkę na dolną szczękę – dwie powodują zbyt duży dyskomfort. Nakładkę na zęby nosi się zazwyczaj 3-6 miesięcy, a przed założeniem należy ją indywidualnie wyprofilować. W tym celu chłodzi się w miseczce wrzątek do 70° i wkłada do niej szynę na maksymalnie 30 sekund. Należy włożyć ją do ust, przygryźć i po około 2 minutach zahartować w zimnej wodzie. Do czyszczenia wystarczy pasta i szczoteczka do zębów.

Szyna na bruksizm – ile kosztuje

Indywidualnie dobraną przez stomatologa szynę na dolną szczękę można kupić już za około 100 zł. Uniwersalne, tanie modele z aukcji internetowych, mogą nie pasować do zębów, być niewygodne i utrudniać zaśnięcie. Może to potęgować problemy z bruksizmem i nie zmniejszyć istniejącego schorzenia. A szynę trzeba będzie wymieniać nawet co 6 miesięcy.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
© JorgeAlejandro/Fotolia
Styl życia
Zgrzytanie zębami u dzieci – znajdź przyczynę i podejmij leczenie
Dziecko zgrzytające zębami wymaga leczenia niezależenie od tego, co wywołuje objaw. Jeśli jest to wynik zarażenia owsikami, leczy się je farmakologicznie, by wyeliminować źródło. Natomiast gdy zgrzytanie zębami wywołują wady zgryzu albo stres, o pomoc należy zwrócić się do odpowiedniego specjalisty.

Dziecko zgrzytające zębami wymaga leczenia niezależenie od tego, co wywołuje objaw. Jeśli jest to wynik zarażenia owsikami, leczy się je farmakologicznie, by wyeliminować źródło. Natomiast gdy zgrzytanie zębami wywołują wady zgryzu albo stres,  o pomoc należy zwrócić się do odpowiedniego specjalisty . Choroba pasożytnicza skutkuje zgrzytaniem zębów u dzieci Dzieci zgrzytają zębami wówczas, gdy zaraziły się pasożytami – owsikami. W takim wypadku zgrzytaniu towarzyszą inne charakterystyczne objawy, w tym swędzenie w okolicach odbytu . Owsiki to nicienie, które żyją w jelicie grubym, co noc samica składa nowe jaja (wychodzi i robi to na zewnątrz organizmu). Ta choroba pasożytnicza objawia się także brakiem apetytu, niepokojem, nerwowością, bólem brzucha i głowy, kłopotami ze skupieniem uwagi i podekscytowaniem . Najczęściej chorują dzieci, zwłaszcza gdy nie przestrzegają zasad higieny, zwłaszcza jeśli chodzi o mycie rąk. Owsicę leczy się farmakologicznie. Przyczynami zgrzytania zębami mogą być wada zgryzu albo stres Bruksizm to określenie zgrzytania zębami jako choroby samej w sobie. Jej przyczynami mogą być wady zgryzu albo silny stres. Zgrzytanie zębami u dzieci wywołane wadami zgryzu leczy się u stomatologa-ortodonty. Przeważnie objaw ten występuje wówczas, gdy nieprawidłowa budowa zgryzu utrudnia prawidłowe i wygodne zwarcie zębów bądź efektywne żucie pokarmów. Zgrzytanie zębów u dzieci można w takim wypadku wyeliminować, stosując odpowiednią terapię, włączającą nakładki na zęby na noc czy specjalne szyny. Gdy bruksizm powodowany jest stresem , konieczna może być interwencja psychologa. Często dorosłym wydaje się, że dzieci nie mają powodów do stresu, dlatego bagatelizują ten problem. Jednak dla bardzo młodego człowieka wszelkie porażki, kłótnie...

Kobieta siedzi w kuchni, jest skrzywiona, bo swędzą ją zęby i dziąsła
©WavebreakmediaMicro/Fotolia.com
Styl życia
Kiedy zęby swędzą i łaskoczą – co oznacza mrowienie w zębach?
Swędzenie zębów i dziąseł to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Mrowienie w jamie ustnej jest zazwyczaj oznaką stanów zapalnych, infekcji i urazów. Może być też skutkiem bruksizmu (zgrzytania zębami) lub świadczyć o alergii. U kobiet ciężarnych swędzenie zębów to jeden z pierwszych objawów zapalenia dziąseł.

Swędzenie zębów i dziąseł to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Mrowienie w jamie ustnej jest zazwyczaj oznaką stanów zapalnych, infekcji i urazów. Może być też skutkiem bruksizmu (zgrzytania zębami) lub świadczyć o alergii. U kobiet ciężarnych swędzenie zębów to jeden z pierwszych objawów zapalenia dziąseł.   Wiele osób uskarża się na swędzenie zębów przy przeziębieniu i grypie, zwłaszcza jeśli chorobie towarzyszy silny katar. Kiedy choroba ustępuje, mrowienie w zębach również ustaje. Przyczyny tej dolegliwości nie są do końca znane. Swędzenie dziąseł i zębów – objaw chorób jamy ustnej Swędzenie zębów i mrowienie w okolicy dziąseł to nietypowe objawy, których nie należy lekceważyć. Ta pozornie niegroźna dolegliwość może świadczyć o poważnych chorobach. Jeśli mrowienie odczuwalne jest wewnątrz zęba, jego przyczyną jest najczęściej stan zapalny . Swędzenie rozszerzone na dziąsła i kieszonki dziąsłowe może świadczyć o infekcji bakteryjnej i chorobach przyzębia. Najczęstsze schorzenia i urazy objawiające się swędzeniem w jamie ustnej to: ropień zęba, ropień okołowierzchołkowy, zapalenie miazgi, choroby przyzębia (np. parodontoza), ubytki w jamie ustnej – ukruszenia, złamania, spękania zębów. Swędzące zęby mogą być objawem alergii Uczucie łaskotania w jamie ustnej może być również spowodowane alergią . Uczulać mogą na przykład przyjmowane pokarmy i substancje wchodzące w skład past do zębów. Właściwości drażniące mają często dodatki smakowe do past (mentol, mięta), substancje pieniące, (cocamidopropyl betaine), granulki ścierające i parabeny . Swędzenie może być także reakcją na świeżo założone plomby – jeśli objawy utrzymują się dłużej...

Tabletki przy łóżku
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Zaburzenia snu różnego typu to parasomnia
Część osób cierpi na bezsenność, natomiast grupa ludzi zmaga się z parasomnią, czyli zaburzeniami snu. Do grupy nieprawidłowości zalicza się lunatykowanie, lęki nocne, koszmary i bruksizm. Ich występowanie łączy się z niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego.

Część osób cierpi na bezsenność, natomiast grupa ludzi zmaga się z parasomnią, czyli zaburzeniami snu . Do grupy nieprawidłowości zalicza się lunatykowanie, lęki nocne, koszmary i bruksizm. Ich występowanie łączy się z niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego. Parasomnia najczęściej występuje u dzieci W związku z tym, że niektóre zaburzenia snu, w tym lunatykowanie, wynikają z niedojrzałości ośrodkowego układu nerwowego, parasomnia najczęściej spotyka dzieci. Także pozostałe zaburzenia, takie jak lęki nocne, koszmary czy bruksizm częściej dotyczą maluchów . Nie oznacza to, że dorośli nie chorują na parasomnię. U nich powodem zaburzeń snu najczęściej jest stres albo uraz psychiczny czyli trauma. Somnambulizm – parasomnia wybudzenia Lunatykowanie u dzieci zdarza się dosyć często, ale chodzić we śnie zdarza się także dorosłym. Osoba lunatykująca ma otwarte oczy, porusza się, może wykonywać różne czynności, które wykonuje się codziennie. Jednak nie ma z nią kontaktu albo odpowiedzi na pytania są powolne. Mimo aktywności fizycznej świadomość jest całkowicie wyłączona. Zwykle lunatycy nie pamiętają rano nocnych epizodów. Somnambulizm pojawia się wówczas, gdy sen jest zbyt głęboki. Lęki nocne to rodzaj parasomnii Lęki nocne najczęściej występują – podobnie jak lunatyzm – u dzieci. Charakterystyczne dla tego zaburzenia snu jest skrajne przerażenie podczas ataku. Często objawia się ono krzykiem, jękami lub płaczem, ale są to czynności wykonywane nieświadomie, nie można z tymi osobami nawiązać kontaktu, mimo że mają otwarte oczy. Świadomość jest wyłączona, w związku z czym nocny atak nie jest odnotowywany w pamięci . Osoba mająca lęki nocne często siada na łóżku lub z niego wstaje, ma dreszcze z przerażenia, czasem drgawki. Podczas ataku nie powinno...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner