kobieta z ładnymi zębami
©puhhha/fotolia
Fleszstyle

Przyczyny i leczenie ruszających się zębów stałych

Ruszające się zęby najczęściej są objawem parodontozy lub pourazowych zwichnięć czy złamań zębów. W przypadku ruszających się zębów stałych ważną kwestią jest szybka reakcja i zgłoszenie problemu do dentysty, w celu rozpoczęcia właściwego leczenia.

Ruszające się zęby najczęściej są objawem parodontozy lub pourazowych zwichnięć czy złamań zębów. W przypadku ruszających się zębów stałych ważną kwestią jest szybka reakcja i zgłoszenie problemu do dentysty, w celu rozpoczęcia właściwego leczenia.

"Twoja Twarz Brzmi Znajomo 16": Kasia Skrzynecka o wstrzymanych nagraniach i nowym jurorze!

Przyczyny ruszających się zębów – parodontoza, zwichnięcia i złamania zębów

Problem ruszających się zębów stałych może być spowodowany wieloma czynnikami. Do najpopularniejszych przyczyn należą: parodontoza, zwichnięcie lub złamanie zęba.

 

  • zwichnięcie zęba – najczęściej dotyczy zębów przednich i pojawia się pod wpływem urazu. Zwykle dotyczą dzieci i mężczyzn, ponieważ są to grupy o większych predyspozycjach do urazów okolic żuchwy i szczęki. Zwichnięte zęby ruszają się na skutek zerwania wiązadeł, które utrzymują ząb w zębodole.
  • złamanie zęba – ząb, który rusza się w efekcie złamania zlokalizowanego głęboko poniżej poziomu dziąseł jest zwykle zębem którego nie można odratować.
  • parodontoza – z medycznego punktu widzenia termin parodontoza odpowiada różnym stanom chorobowym przyzębia. W potocznym rozumieniu to zespół chorobowy powodujący szereg zmian w uzębieniu. Początkowe objawy parodontozy to krwawienie dziąseł. Kolejne stadia choroby to cofanie się dziąseł, równoznaczne z odsłanianiem korzeni i ruszaniem się zębów. W efekcie parodontozy należy usunąć zęby.

Jak postępować z ruszającymi się zębami?

W przypadku zębów ruszających się pod wpływem urazu należy jeszcze tego samego dnia zgłosić się do dentysty. Lekarz podejmie środki prowadzące do przytwierdzenia zęba w zębodole. Po urazie ruszające się zęby, mimo że zostały ustabilizowane, często wymagają leczenia kanałowego ze względu na uszkodzenie unerwionej tkanki wewnątrz zęba (miazgi). Jeżeli zęby ruszają się z powodu parodontozy należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Zalecane jest mycie zębów trzy razy dziennie szczoteczką o miękkim włosiu, stosowanie nici dentystycznej i regularne płukanie ust płynami. Parodontoza jest procesem, który rozwija się powoli i przez lata. Leczenie ma na celu usunięcie kamienia nazębnego, w którym zalegają bakterie. Bakterie te powodują problemy z dziąsłami, ponieważ produkują kwasy i toksyny, które są przyczyną podrażnień i stanów zapalnych. Jeżeli pod wpływem pielęgnacyjnych i oczyszczających zęby zabiegów zachowawczych proces parodontozy nie ustępuje, należy rozpocząć leczenie chirurgiczne, np. szynowanie zębów.

Kobieta w gabinecie stomatologicznym
©Minerva Studio/Fotolia
Fleszstyle
Metody leczenia ukruszonego zęba: kompozyt, licówka, koronka
Po ukruszeniu zęba należy szybko skonsultować się ze stomatologiem. Niezbędne będzie wygładzenie ukruszonego miejsca na zębie lub uzupełnienie go kompozytem, licówką lub koronką.

Po ukruszeniu zęba należy szybko skonsultować się ze stomatologiem. Niezbędne będzie wygładzenie ukruszonego miejsca na zębie lub uzupełnienie go kompozytem, licówką lub koronką.   Ukruszenie zęba spowodowane jest najczęściej próchnicą lub urazem (w przypadku zębów przednich). Metod leczenia w takim przypadku jest kilka. W zależności od wielkości uszkodzenia można stosować wygładzenie, uzupełnienie, przyklejenie ukruszonej końcówki zęba lub protetykę.   Małe uszkodzenie – polecana jest kosmetyka stomatologiczna, czyli wygładzenie zęba . Skraca minimalnie długość zęba, ale wyrównuje jego kształt. Wykonywana przy ukruszeniu przednich zębów. Duże uszkodzenie – w tym przypadku należy uzupełnić brak części zęba używając kompozytu, licówki lub koronki. Czasami można także przykleić złamaną część na dawne miejsce, jednak wymaga to zachowania się jej w jednym kawałku, co należy do rzadkości. Jeżeli złamanie odkryło miazgę zęba, należy najpierw przeprowadzić leczenie kanałowe, które oczyści ząb. Ukruszenie zęba tuż pod linią dziąsła – jest to bardzo bolesna sytuacja i wymaga specjalistycznego działania. Najpierw reszta zęba, która pozostała w dziąśle, powinna być wysunięta do góry i stać się wzorem do protetycznego dopasowania straconego elementu. Zdarza się również, że ząb jest praktycznie wyłamany. Wtedy po badaniu RTG, stomatolog może zalecić usunięcie pozostałego korzenia w dziąśle. Po tym zabiegu najczęściej wstawia się most i tworzy implant.   Przy ukruszeniu zęba zawsze trzeba pamiętać, że zwlekanie z wizytą u stomatologa działa na niekorzyść. W przypadku wystąpienia próchnicy powinniśmy najpierw zaleczyć infekcję, a później uzupełniać braki w zębie. Tendencja do występowania pęknięć na powierzchni uzębienia powinna nas uczulić na ryzyko ukruszenia się zębów w...

kobiecy uśmiech
© puhhha/Fotolia.com
Fleszstyle
5 sposobów na zdrowe dziąsła
Zdrowe dziąsła przylegają do zębów i stabilizują je w zębodołach, mają kolor różowy lub jasnoczerwony i skutecznie chronią wrażliwe części zębów przed bakteriami oraz zewnętrznymi czynnikami powodującymi ból.

Zdrowe dziąsła przylegają do zębów i stabilizują je w zębodołach, mają kolor różowy lub jasnoczerwony i skutecznie chronią wrażliwe części zębów przed bakteriami oraz zewnętrznymi czynnikami powodującymi ból.   Nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz dieta uboga w witaminy mogą doprowadzić do tego, że w okolicy dziąseł pojawi się stan zapalny, którego skutkiem będzie odsłonięcie szyjek zębów, a nawet wypadanie ich. Zmian tych nie da się cofnąć, można im jednak zapobiegać. W pielęgnacji dziąseł i zębów pomogą domowe sposoby oraz wsparcie stomatologa. Właściwe czyszczenie zębów Zęby należy regularnie myć szczoteczką o średnio twardym włosiu. Należy przy tym wykonywać delikatne ruchy koliste i nie stosować zbyt mocnego nacisku. Warto myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie.   W pielęgnacji dziąseł i zębów pomaga stosowanie nici dentystycznej. Należy czyścić nią zęby przynajmniej raz dziennie. Czyszczenie trudno dostępnych miejsc między zębami zapobiega gromadzeniu się resztek jedzenia i tworzeniu skupisk bakterii. Dzięki temu chronimy jamę ustną przed zapaleniem dziąseł i próchnicą.   Jeśli zauważymy u siebie pierwsze niepokojące objawy: krwawienie dziąseł, ból zębów pojawiający się pod wpływem dotyku w pobliżu dziąseł, lekka opuchlizna, zacznijmy stosować pasty do zębów i żele zapobiegające paradontozie. Płukanie ust Bakterie, które mogą doprowadzić do chorób dziąseł, gromadzą się i osiadają nie tylko na zębach, ale też na podniebieniu i w całej jamie ustnej. Mycie samych zębów ich nie zlikwiduje. Dlatego warto też płukać usta antybakteryjnymi płynami. Niektóre z dostępnych w aptekach i drogeriach płynów mają właściwości zapobiegające paradontozie. Piaskowanie i usuwanie kamienia nazębnego Aby zapobiec chorobom dziąseł, należy co pewien czas usuwać z zębów osad i...

kobieta ze złamanym kręgosłupem
©Marcin Sadlowski/Fotolia
Styl życia
Złamanie kręgosłupa piersiowego: objawy i leczenie
Złamanie kręgosłupa – odcinek piersiowy lub piersiowo-lędźwiowy zazwyczaj jest stabilny i nie wymaga leczenia operacyjnego. Czasem zdarza się, że w wyniku urazu dochodzi do odpryśnięcia fragmentów kości co w rezultacie może prowadzić do porażenia kończyn górnych.

Złamanie kręgosłupa – odcinek piersiowy lub piersiowo-lędźwiowy zazwyczaj jest stabilny i nie wymaga leczenia operacyjnego. Czasem zdarza się, że w wyniku urazu dochodzi do odpryśnięcia fragmentów kości co w rezultacie może prowadzić do porażenia kończyn górnych. Złamanie kręgosłupa – kompresyjne złamania odcinka piersiowego Złamania kompresyjne są jednym z najczęstszych urazów odcinka piersiowego. Ponieważ w tym miejscu kręgosłup jest stabilnie i nieruchomo umocowany do ramy piersiowej trudno o inne uszkodzenia. Bardzo często osoba, która doznała złamania kręgosłupa na skutek silnego nacisku kręgów nie jest świadoma tego, co się stało, ponieważ początkowo nie odczuwa żadnych dolegliwości. Tym bardziej jeżeli nie doszło do odprysków kości, ani urazu rdzenia kręgowego. Złamania kompresyjne najczęściej są wynikiem postępującej osteoporozy. Mogą również być skutkiem upadków, nowotworów i urazów. Złamanie kręgosłupa – przyczyny i skutki złamań kręgosłupa w odcinku szyjnym Do złamań kręgosłupa w odcinku piersiowym najczęściej dochodzi na skutek urazów i wypadków, takich jak: upadek na pośladki, skok na proste nogi, gwałtowne silne zgięcie ciała i upadek na plecy. Złamanie kręgosłupa w odcinku piersiowym często nie daje wyraźnych symptomów, lecz zdarza się również, że jest powodem szeregu dolegliwości, takich jak: nagły i silny, lub przewlekły i umiarkowany ból zlokalizowany w miejscu złamania i promieniujący do pleców i rąk, trudności z oddychaniem, ból podczas oddychania i kaszlu, zaburzenia neurologiczne w przypadku przemieszczenia kręgu w odcinku piersiowym (występują zawsze) są to: zaburzenia czucia kończyn górnych, a w wyniku urazu rdzenia kręgowego porażenie lub niedowład kończyn. Złamanie kręgosłupa – leczenie złamań kręgosłupa w odcinku piersiowym Jeżeli podczas złamania...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner