Reklama

Brzuszki są bardzo popularnym ćwiczeniem, pozwalającym na zarysowanie mięśni brzucha. Jednakże ich niepoprawne wykonywanie może skutkować bólem pleców, szyi, ramion, a nawet głowy. Wśród najpowszechniejszych błędów w robieniu brzuszków można wymienić, m.in.: za duże zgięcie tułowia, zbyt szybkie tempo ich wykonywania, a także zbyt szybkie powracanie do pozycji leżącej.

Reklama

Brzuszki są polarnym ćwiczeniem na mięśnie brzucha i drogą do wypracowania tzw. „kaloryfera”. Najpowszechniejszym błędem, niezwiązanym z techniką ich wykonywania, jest spożywanie kalorycznych posiłków, słodyczy, fast foodów i innych niezdrowych produktów. Robienie brzuszków nie przyniesie spektakularnych efektów, jeśli trening nie będzie połączony ze zdrową dietą.

Technika robienia brzuszków: zginanie tułowia

Podstawowym błędem w wykonywaniu brzuszków jest nadmierne zginanie górnej części ciała. Osoby, które robią brzuszki, bardzo często zapominają o tym, że ich ideą jest łagodne i delikatne podnoszenie tułowia, dzięki któremu aktywuje się mięsień prosty w brzucha. Przy popełnianiu tego błędu przy wykonywaniu brzuszków pracuje nie mięsień prosty, a mięsień biodrowy, czego konsekwencją jest brak efektów.

Tempo wykonywania brzuszków

Kolejnym bardzo często powielanym błędem przy robieniu brzuszków jest przyjęcie zbyt szybkiego tempa treningu. Zazwyczaj skutkuje to szybkim zmęczeniem oraz mniejszymi efektami niż w przypadku wolnego tempa wykonywania brzuszków. Ponadto przyjęcie zbyt szybkiego tempa ćwiczenia może nadmiernie obciążać kręgosłup i sprzyjać powstawaniu urazów.

Podrywanie szyi przy robieniu brzuszków

Na liście najpowszechniejszych błędów w robieniu brzuszków znajduje się również podrywanie szyi. Powielanie tego błędu może doprowadzić do nadwyrężenia mięśni, a nawet ich bolesnego urazu. Dobrym rozwiązaniem na wyeliminowanie tego błędu jest włożenie pod brodę piłeczki do tenisa.

Sposób oddychania przy ćwiczeniach na mięśnie brzucha

Reklama

Przy wszystkich ćwiczeniach, także i tych na mięśnie brzucha, bardzo ważny jest sposób oddychania. Niekiedy osoby trenujące całkowicie wstrzymują oddech przy robieniu brzuszków, przez co odcinają dopływ tlenu do organizmu i szybciej się męczą. Nie należy zapominać o tym, że prawidłowe oddychanie podczas treningu sprzyja szybszemu wzrostowi tkanki mięśniowej.

Reklama
Reklama
Reklama