załamany mężczyzna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Choroba motylicza – najczęstsze objawy

Objawy choroby motyliczej to między innymi problemy z układem pokarmowym, niedokrwistość, czy żółtaczka. Chorobę jest ciężko zdiagnozować.

Objawy choroby motyliczej to między innymi problemy z układem pokarmowym, niedokrwistość, czy żółtaczka. Chorobę jest ciężko zdiagnozować.

Choroba motylicza – czym jest?

Choroba motylicza jest chorobą pasożytniczą, a wywołuje ją mikroorganizm o nazwie przywra wątrobowa (zwana też motylicą wątrobową). Pasożyt, który powoduje występowanie choroby motyliczej osiąga niewielkie rozmiary (do 1 cm długości i 5 cm szerokości). Jajeczka przywr wydalane są z organizmu ostatecznych żywicieli, czyli z organizmu krów, koni, świń, owiec, a także człowieka wraz z kałem. Człowiek zwykle przez dłuższy czas nie odczuwa żadnych objawów choroby motyliczej.

Choroba motylicza – przyczyny

Główną przyczyną zakażenia chorobą motyliczą jest woda lub rośliny wodne, dlatego należy wystrzegać się picia zanieczyszczonej wody ze zbiorników i ssania źdźbeł trawy na łące. Najczęstszym powodem zarażenia jest zakażenie się przywrą krwi. Motylica wątrobowa umiejscawia się w wątrobie, a niekiedy i w miąższu płuc, mięśniach i mózgu. Człowiek najczęściej zaraża się przywrą pijąc nieprzegotowaną wodę i przez spożywanie niedogotowanej wątroby chorych zwierząt. Inną przyczyną powstania choroby motyliczej jest ssanie źdźbła trawy, na którym mogą znajdować się pasożyty motylicy wątrobowej.

Kasia gotuje z Polki.pl: tort czekoladowy z bitą śmietaną i owocami

Choroba motylicza – objawy

Osoby cierpiące na chorobę motyliczą mają problemy z wątrobą i układem pokarmowym. Najczęstsze objawy tej dolegliwości to wymioty, bóle w okolicach wątroby a także jej powiększenie. W początkowym stadium choroby dodatkowo pojawiają się bóle brzucha. Na późniejszym, zaawansowanym etapie schorzenia może pojawić się żółtaczka, czy zapalenie trzustki. Niekiedy osobie chorej dokucza biegunka, gorączka i nie ma apetytu. Objawy występujące przy tej chorobie można łatwo pomylić z objawami innej dolegliwości, jak np. złe samopoczucie, niedokrwistość i zmiany skórne. Pojawiają się też bóle w klatce piersiowej i duszności.

kobieta na wizycie u lekarza
©Photographee.eu/fotolia
Styl życia
Motylica wątrobowa. Jak leczyć fascjolozę?
Fascjoloza jest chorobą, którą wywołuje pasożyt motylica wątrobowa. Motylica funkcjonuje przede wszystkim w przewodach żółciowych wątroby. Ze względu na niespecyficzne objawy fascjoloza jest trudna do wykrycia.

Fascjoloza jest chorobą, którą wywołuje pasożyt motylica wątrobowa. Motylica funkcjonuje przede wszystkim w przewodach żółciowych wątroby. Ze względu na niespecyficzne objawy fascjoloza jest trudna do wykrycia. Motylica wątrobowa – czym jest? Choroba motylicza (inaczej fascjoloza, przywrzyca) to choroba pasożytnicza wywołana przez przywrę, czyli motylicę wątrobową. Pasożyt ten występuje przeważnie u bydła, koń, kóz, świń, krów, owiec i innych zwierząt. Jeśli zaatakuje człowieka, umiejscawia się zazwyczaj w wątrobie i drogach żółciowych . Motylica wątrobowa – źródła zakażenia Pasożyt wygląda jak pestka dyni i osiąga niewielkie rozmiary, około 1 cm długości i 5 cm szerokości. Jaja przywry wydalane są wraz z kałem żywiciela ostatecznego. Jeśli jaja motylicy trafią do sprzyjającego im środowiska wodnego, przechodzą w stan larwalny, w tzw. dziwadełko. Gdy larwa przedostaje się wraz z wodą do organizmu żywiciela pośredniego (ślimak) mnoży się w nim, a następnie go opuszcza, osiada na roślinach wodnych i otacza się osłonką. Za jakiś czas ponownie przekształca się w stan larwalny i w takiej postaci czeka na połknięcie przez żywiciela ostatecznego. Kiedy już tak się stanie larwa zostaje uwolniona. Przebija ścianę jelita i razem z krwią przedostaje się do wątroby, a tam w przewodach żółciowych rozwija się dorosły osobnik . Motylica wątrobowa – diagnostyka i leczenie W diagnozowaniu fascjolozy wykonuje się badanie na poziom eozynofilii , badanie kału i treści dwunastniczej na jaja motylicy wątrobowej, a także badanie serologiczne. Chorobę motyliczą można rozpoznać dopiero wtedy, kiedy przywra osiągnie dojrzałość płciową, czyli mniej więcej po 3-4 miesiącach od zakażenia. Leczenie choroby motyliczej powinno być przeprowadzane w szpitalu. W zależności od stopnia choroby,...

Wymiotujące dziecko
© mbt_studio/Fotolia.com
Styl życia
Najpopularniejsze choroby metaboliczne u dzieci – galaktozemia i fenyloketonuria
Choroby metaboliczne u dzieci to najczęściej wrodzone błędy metaboliczne. Pierwsze objawy galaktozemii i fenyloketonurii to wymioty i biegunka. Inne niebezpieczne objawy, które mogą sygnalizować chorobę to zmiany na skórze w postaci rumienia, żółtaczka lub skaza krwotoczna.

Choroby metaboliczne u dzieci to najczęściej wrodzone błędy metaboliczne. Pierwsze objawy galaktozemii i fenyloketonurii to wymioty i biegunka. Inne niebezpieczne objawy, które mogą sygnalizować chorobę to zmiany na skórze w postaci rumienia, żółtaczka lub skaza krwotoczna.   Objawy chorób metabolicznych u dzieci pojawiają się około 3. dnia życia dziecka. Pierwsze symptomy choroby to najczęściej biegunka , wymioty lub uszkodzenia wątroby (w przypadku galaktozemii) lub jasna karnacja (w przypadku fenyloketonurii). Wrodzone choroby metaboliczne u dzieci – galaktozemia Galaktozemia to wrodzona choroba metaboliczna. Może wystąpić u dzieci już w 3. dniu życia. Schorzenie polega na braku zdolności organizmu do przetwarzania galaktozy (wchodzącej w skład laktozy).   Choroba metaboliczna u niemowląt, w przypadku galaktozemii, objawia się przede wszystkim postępującym uszkodzeniem wątroby, a także: powiększeniem wątroby, żółtaczką, biegunką , wymiotami, skazą krwotoczną . Choroby metaboliczne u dzieci – objawy galaktozemii Oprócz uszkodzeń wątroby i związanych z nimi powikłań, dziecko chore na chorobę metaboliczną może mieć następujące objawy : zaburzenia funkcji nerek, np. kwasica metaboliczna, czyli nagromadzenie we krwi zbytniej ilości płynów o charakterze kwaśnym, zmętnienie soczewki oka, zakażenia bakteryjne (np. posocznica) . Choroby metaboliczne a uwarunkowania genetyczne Fenyloketonuria to wrodzona choroba metaboliczna. Jej uwarunkowania genetyczne polegają na defekcie enzymu przyspieszającego przemianę fenyloalaniny (odpowiedzialnej za przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi) do tyrozyny (składnik produkcji kolagenu). Choroby metaboliczne u dzieci – objawy fenyloketonurii Wczesne...

mężczyzna trzymający się za watrobę
©EVGENIY/Fotolia.com
Styl życia
Marskość wątroby, czyli przewlekła choroba o różnych przyczynach. Jak rozpoznać schorzenie? Możliwe powikłania
Marskość wątroby może rozwinąć się na skutek wirusowego zapalenia wątroby, nadużywania alkoholu oraz przewlekłej niewydolności krążenia. Choroba polega na postępującym włóknieniu narządu prowadzącym do degeneracji wątroby.

Marskość wątroby może rozwinąć się na skutek wirusowego zapalenia wątroby, nadużywania alkoholu oraz przewlekłej niewydolności krążenia. Choroba polega na postępującym włóknieniu narządu prowadzącym do degeneracji wątroby. Marskość wątroby jest chorobą przewlekłą polegającą na zwłóknieniu miąższu narządu. W konsekwencji dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby. Choroba może prowadzić do bardzo poważnych powikłań zagrażających życiu. Marskość wątroby – czym jest i jakie są jej przyczyny? Marskość wątroby jest schorzeniem o przebiegu przewlekłym. Prowadzi do zmian zwyrodnieniowych oraz ogniskowej martwicy komórek wątrobowych. Istotą choroby jest proces włóknienia narządu. W marskości wątroby dochodzi do rozrostu tkanki łącznej, która zaczyna zastępować prawidłowe komórki narządu. Powstają zwłóknienia przypominające swoim wyglądem zbliznowacenia, które utrudniają przepływ krwi przez wątrobę i przyczyniają się do postępującego jej uszkodzenia. Konsekwencją jest zatracenie fizjologicznych funkcji narządu, do których należą m.in.: wytwarzanie żółci potrzebnej do wchłaniania tłuszczów, detoksykacja organizmu oraz produkcja białek niezbędnych w procesie krzepnięcia krwi. Marskość wątroby rozwija się na skutek różnych czynników i chorób. Ze względu na przyczynę powstania choroby wyróżnia się kilka jej rodzajów: marskość pozapalną – po wirusowym zapaleniu wątroby , marskość żółciową – przedłużające się zaburzenia w odpływie żółci, marskość zastoinową – na skutek przewlekłej niewydolności wątroby, marskość alkoholową – na skutek nadużywania alkoholu i jego toksycznego oddziaływania na wątrobę, marskość uwarunkowaną genetycznie, marskość...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik