Przyczyny i leczenie moczówki prostej
Moczówka prosta, czyli moczówka podwzgórzowo-przysadkowa, jest rzadką chorobą. Wynika z niedoboru hormonu o nazwie wazopresyna. Chory oddaje duże ilości rozrzedzonego moczu, a także towarzyszy mu trudne do zaspokojenia pragnienie.
Moczówka prosta, czyli moczówka podwzgórzowo-przysadkowa, jest rzadką chorobą. Wynika z niedoboru hormonu o nazwie wazopresyna. Chory oddaje duże ilości rozrzedzonego moczu, a także towarzyszy mu trudne do zaspokojenia pragnienie.
Zdrowy człowiek wydala z siebie dziennie od 1,5 do 2,5 litra płynów. Osoba chora na moczówkę prostą wydala nawet 15-20 litrów, również poprzez moczenie nocne.
Przyczyny moczówki prostej
Przyczyną choroby zwanej moczówką prostą jest niedobór hormonu – wazopresyny, odpowiedzialnego za zagęszczanie moczu. Może wynikać też z niewrażliwości cewek moczowych na ten hormon. Organizm chorego nie radzi sobie z regulacją poziomu płynów w organizmie. Choroba ta może wystąpić także w czasie ciąży – enzym produkowany przez łożysko niszczy wazopresynę, zaburza się więc gospodarka płynami. Ten rodzaj moczówki zwykle ustępuje po porodzie.
Przyczyną, oprócz ciąży, może być uraz głowy, któremu towarzyszy uszkodzenie podwzgórza i przysadki mózgowej. Mogą ją spowodować także guzy występujące w tych okolicach mózgu, zapalenia mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, krwawienie wewnątrzczaszkowe lub wystąpienie tętniaka wewnątrzczaszkowego. Przyczyna może tkwić także w chorobach nerek.
Objawy moczówki prostej
Choremu na moczówkę prostą towarzyszy nieustanne uczucie pragnienia, które trudno zaspokoić. Musi więc wypijać dziennie zwiększone ilości płynów. Ograniczenie ilości wypijanych płynów nie skutkuje jednak zmniejszeniem ilości oddawanego moczu. Jeśli więc ilość płynów dostarczanych do organizmu nie jest wystarczająca, chory zaczyna doznawać objawów odwodnienia organizmu, czyli stanu niebezpiecznego dla życia człowieka. Odwodnienie może prowadzić również do zaburzeń świadomości.
Osoba cierpiąca na moczówkę prostą miewa również problemy z moczeniem nocnym. Zmęczenie wynikające z częstego oddawania moczu i wielokrotnego przebudzania się w celu zaspokojenia pragnienia wpływa na ogólne zmęczenie organizmu. Inne objawy moczówki prostej to suchość dłoni i zaparcia.
Leczenie moczówki prostej
Nie są znane żadne sposoby na zapobieganie tej chorobie. W razie wystąpienia niepokojących objawów wykonuje się test odwodnieniowy, w którym bada się zdolność do zagęszczania moczu oraz określa się szybkość utraty masy ciała przy odwodnieniu. Test ten musi być wykonywany pod ścisłym nadzorem lekarza.
Chorym zaleca się codzienne ważenie i systematyczne zapisywanie masy ciała. Nie jest konieczne ograniczanie aktywności fizycznej ani stosowanie szczególnej diety, należy jednak spożywać odpowiednią do potrzeb organizmu ilość płynów. Wskazane jest noszenie bransoletki z informacją o występowaniu choroby i przyjmowanych lekach.
Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu choremu syntetycznej wazopresyny. Występuje ona w postaci proszku donosowego, kropli lub iniekcji.
- Jest stosowane w chorobach układu moczowego. Dowiedz się, na czym polega badanie zdolności zagęszczenia moczu.
- Objawiają się m.in. problemami ze strony układu moczowego. Poznaj 5 najczęstszych infekcji intymnych u mężczyzn.