Kobieta i mężczyzna spacerują po parku i trzymają w dłoni balony.
©lisovoy/stock.adobe.com
Styl życia

Małżeństwo może zmienić Twoją osobowość

Wszyscy mają znajomych, którzy po zawarciu małżeństwa wyraźnie się zmienili. Najczęściej utożsamiane jest to z silnym wpływem ich partnerów. Jednak, jak się okazuje, samo bycie w długofalowym związku musi wywołać przynajmniej delikatne zmiany w osobowości człowieka.

Wszyscy mają znajomych, którzy po zawarciu małżeństwa wyraźnie się zmienili. Najczęściej utożsamiane jest to z silnym wpływem ich partnerów. Jednak, jak się okazuje, samo bycie w długofalowym związku musi wywołać przynajmniej delikatne zmiany w osobowości człowieka.

 

Dobre małżeństwo wymaga zmian w życiu

 

Kasia gotuje z Polki.pl: szybkie ciasto z owocami

Zawarcie małżeństwa wiąże się na ogół ze sporymi zmianami w życiu. Dzieje się tak, ponieważ w życiu obojga partnerów może pojawić się o wiele więcej zobowiązań niż dotychczas, mają oni też mniej czasu dla zewnętrznego świata. Większa odpowiedzialność (już nie tylko na siebie) czy wyższe potrzeby finansowe sprawiają, że ludzie często zmieniają tryb życia, który wcześniej mógł być bardziej swobodny i stają się o wiele bardziej zdroworozsądkowi niż byli. Zazwyczaj jest to trudne do przyjęcia dla części znajomych młodego małżeństwa. Z drugiej strony sprzyja to budowaniu wyjątkowej bliskości pomiędzy małżeństwem i tworzeniu udanego związku. Co więcej pozwala na dojrzewanie i pozytywne zmiany w osobowości człowieka.

 

Małżeństwo (udany związek) wpływa na osobowość człowieka

 

Udane małżeństwo wymaga rozwijania trudnej sztuki, jaką jest pozytywna komunikacja. Badania wykazały, że ludzie pozostający w długoletnich związkach posiadają większą łaskawość w stosunku do innych ludzi i łatwiej wybaczają (szczególnie drobne przewinienia). Są oni też bardziej otwarci i mniej krytyczni w stosunku do innych. Bycie w związku sprawia, że ludzie uczą się kontrolowania własnych emocji oraz większego liczenia z drugą osobą. Można więc powiedzieć, że stają się bardziej altruistyczni i lepsi. Ponieważ małżeństwo nie zawsze jest łatwe i wymaga częstych konfrontacji z drugim człowiekiem, prowadzi do silnego rozwoju osobowości.

 

Małżeństwo (udany związek) wpływa na szczęście człowieka

 

Choć małżeństwo często wiąże się z dodatkowym obciążeniem, a czasem może nie być udane do tego stopnia, że zakończy je rozwód, badacze są zgodni, że większość ludzi jest dzięki niemu szczęśliwszych. Największą bolączką współczesnego świata jest samotność i brak wsparcia ze strony innych osób, na co udany związek może być doskonałym lekiem. Warto też pamiętać, że ludziom żyjącym w dobrobycie i szczęściu łatwiej jest zmieniać swoją osobowość na lepsze.

Dłoń i rozsypane tabletki
Pixabay/HASTYWORDS/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Cechy osobowości depresyjnej: niska samoocena, introwersja i zależność od innych
Psychiatria nie wyróżnia takiego zaburzenia jak osobowość depresyjna. Wskazuje przy tym jednak na pewne cechy osobowości, które mogą zwiększyć podatność na pojawienie się depresji.

Psychiatria nie wyróżnia takiego zaburzenia jak osobowość depresyjna. Wskazuje przy tym jednak na pewne cechy osobowości, które mogą zwiększyć podatność na pojawienie się depresji. Osobowość depresyjna – mechanizmy powstawania Wystąpieniu depresji sprzyjają takie cechy osobowości, jak: niska samoocena , poczucie własnej wartości uzależnione od czynników zewnętrznych, na przykład opinii innych ludzi. Często samoocena uzależniona jest od relacji z innymi ludźmi i ich opinii. Brak lub zachwianie pozytywnego obrazu siebie może zwiększać podatność na zaburzenia nastroju; poczucie zależności od innych osób – zazwyczaj bycie zależnym wiąże się z brakiem kontroli nad swoim życiem, niemożnością podjęcia decyzji życiowych. W przypadku osobowości zależnej depresja pojawia się na przykład w następstwie rozstania z partnerem, na którym do tej pory się polegało; introwersja – czyli preferowanie samotności, mała potrzeba przebywania z innymi ludźmi. Wiąże się z tendencją do przeżywania negatywnych emocji; tłumienie ekspresji – jest związane z problemami w wyrażaniu emocji, zwłaszcza tych negatywnych jak gniew, wrogość. Przewlekły brak rozładowywania destrukcyjnych emocji, a co za tym idzie – utrzymywanie napięcia emocjonalnego, wywołuje frustrację i także sprzyja zaburzeniom depresyjnym; podatność na stres i nieumiejętność radzenia sobie z nim – jest związana po części z temperamentem człowieka, jednak każdy może się nauczyć pewnych technik radzenia sobie w trudnych sytuacjach, na przykład technik relaksacyjnych . Związek melancholii i depresji Wymienione cechy pasują do charakterystyki melancholika, czyli jednego z czterech podstawowych typów temperamentu według koncepcji Hipokratesa. W zależności od sposobu funkcjonowania, podzielił ludzi na...

Młoda para pozstanawia rozstać się.
©bortnikau/stock.adobe.com
Styl życia
Jak zerwanie wpływa na osobowość człowieka?
Zerwanie bywa bardzo trudnym doświadczeniem życiowym, po którym potrzeba czasu, żeby dojść do siebie. Z drugiej strony wielu osobom pozwala na zupełną odmianę życia, a nawet przekształcanie własnej osobowości, co w normalnych warunkach rzadko jest możliwe.

Zerwanie bywa bardzo trudnym doświadczeniem życiowym, po którym potrzeba czasu, żeby dojść do siebie. Z drugiej strony wielu osobom pozwala na zupełną odmianę życia, a nawet przekształcanie własnej osobowości, co w normalnych warunkach rzadko jest możliwe.   Zerwanie i rozwód to krytyczne wydarzenia życiowe   Zerwanie związku , szczególnie długoletniego, czy rozwód to bardzo trudne doświadczenia, które zalicza się do krytycznych wydarzeń życiowych. Są to takie momenty, które potrafią zatrząść życiem człowieka w posadach i postawić przed nim fundamentalne pytania o to, kim i jaki jest, jakiego życia pragnie, co sprzyja jego rozwojowi i z jaką osobą mógłby osiągnąć swoje marzenia. Choć czasami zerwanie czy rozwód mogą doprowadzić do pogrążenia się w rozpaczy nawet na parę miesięcy, to potrafią też być czynnikami, które zmieniają osobowość człowieka. W efekcie tego wiele osób staje się lepszymi ludźmi .   Jak zerwanie związku czy rozwód może wpłynąć na osobowość?   Choć wiadomo, że zerwanie związku, na przykład rozwód, mogą wpłynąć na osobowość człowieka, trudno przewidzieć, jak będzie w danym przypadku. Badania wykazały, że większe zmiany obserwuje się u osób, które wierzą w to, że są one możliwe niż u takich, które zakładają, że człowiek pozostaje taki sam przez całe swoje życie.   Jeżeli rozpad związku przebiega dość gwałtownie i zaskakuje jednego z partnerów, który dotychczas czuł się szczęśliwy w związku , to istnieją większe szanse, że dotknie go więcej negatywnych skutków, również w obrębie zmian osobowości. Z kolei osoby, które od lat czuły się nieszczęśliwe, częściej zmieniają się na lepsze.   Choć wyniki badań...

Kobieta i mężczyzna trzymają w dłoniach papierowe serce.
©dobino/stock.adobe.com
Styl życia
Pielęgnowanie wdzięczności polepsza związek
Tym, co często tworzy szczęśliwy związek jest wdzięczność – cecha, której mało kto posiada w nadmiarze. Dlatego warto wiedzieć, jak ją w sobie wyćwiczyć i starać się robić to każdego dnia. Nie tylko wzmacnia ona bliskie relacje, ale też sprawia że człowiek staje się o wiele szczęśliwszy.

Tym, co często tworzy szczęśliwy związek jest wdzięczność – cecha, której mało kto posiada w nadmiarze. Dlatego warto wiedzieć, jak ją w sobie wyćwiczyć i starać się robić to każdego dnia. Nie tylko wzmacnia ona bliskie relacje, ale też sprawia że człowiek staje się o wiele szczęśliwszy.   Koncentrowanie się na tym, co pozytywne poprawia spojrzenie na świat. Ludzie wdzięczni za to, co mają, częściej czują się szczęśliwi.   Udany związek a kultura narzekania   Polacy nie są narodem specjalnie skoncentrowanym na dostrzeganiu drobnych rzeczy, za które mogą być wdzięcznymi. Koncentrują się raczej na ciągłym narzekaniu – na rząd, pogodę, sąsiadów czy rodzinę. Niestety cecha ta z łatwością przenosi się również na grunt relacji i może zagrozić budowaniu szczęśliwego związku , a nawet wywołać w nim kryzys .   Nieustanne krytykowanie siebie nawzajem i zauważanie w pierwszej kolejności swoich braków czy potknięć nie wpływa dobrze na bliskość i szczęście w związku . Czasami mogą kryć się za tym dobre intencje – jak chęć podania informacji zwrotnej, która sprawi, że ktoś stanie się lepszym czy zadbanie o wizerunek dobrej osoby na zewnątrz. Niestety osoby, które są stale krytykowane raczej tracą motywację do zmiany niż ją zyskują. Zmiana musi wynikać z ich własnego pragnienia, które najprędzej pojawi się wówczas, gdy nie ich system nerwowy nie będzie nadmiernie przeciążony.   Jak wdzięczność wpływa na szczęście w związku?   Wdzięczność polega na dostrzeganiu i cieszeniu się każdego dnia z drobnych i dużych rzeczy. Czasem są to oczywistości, takie jak posiadanie dachu nad głową czy pracy, a kiedy indziej radość z pięknej pogody, podjętej przez siebie decyzji i czy poczynań drugiej osoby....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik