Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
Granatowe ściany pokoju
Pixabay/ErikaWittlieb/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Kolory wnętrz – które sprzyjają pracy, a które relaksowi?

Wybór kolorów do pokoju nie jest prosty. Dużo zależy od przeznaczenia pomieszczenia, jego lokatorów oraz samego kształtu – odpowiednio dobrane kolory wnętrz mogą optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie.

Wybór kolorów do pokoju nie jest prosty. Dużo zależy od przeznaczenia pomieszczenia, jego lokatorów oraz samego kształtu – odpowiednio dobrane kolory wnętrz mogą optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie.

Pastelowe kolory do pokoju

Pastele są idealne do sypialni i pokojów dziecięcych. Sprzyjają pracy umysłowej i koncentracji, dlatego będą to odpowiednie kolory do wnętrz, które pełnią funkcję domowego biura, pracowni czy biblioteki. Pastele ładnie wyglądają w sąsiedztwie innych pastelowych odcieni, ale należy pamiętać, by nie przesadzać z liczbą kolorów. Używając jasnych, chłodnych pastelowych kolorów do pokoi, optycznie je powiększysz.

Kolory pokoju dziecięcego

Jeśli przygotowujesz pokój dla niemowlaka, wybierz farby jasne, delikatnie nasycone, najlepiej pastelowe. Intensywne kolory mogą sprawić, że dziecko będzie niespokojne. Im starsze dziecko, tym intensywniejsze barwy można zastosować. Jeśli jednak zaczyna już chodzić do szkoły i potrzebuje miejsca do codziennej nauki, należy wziąć pod uwagę, że pokój stanie się nie tylko miejscem zabaw, ale także intelektualnego wysiłku – temu sprzyjają spokojne barwy. Jasne odcienie żółtego sprzyjają koncentracji, niebieski i zielenie inspirują i uspokajają. Kolory, jak i cały wystrój pokoju, warto jednak skonsultować z dzieckiem.

Kolory do pokoju służącego jako gabinet

Na koncentrację dobry wpływ mają barwy, które można spotkać w naturze, czyli szarości, błękity, zielenie i jasne brązy. Kolory te nie rozpraszają i nie odciągają od pracy. Jeśli obawiasz się, że ta paleta jest zbyt nudna, możesz ożywić pomieszczenie ciekawymi elementami wyposażenia.

Kolory wnętrz sypialni

Sypialnia to miejsce, w którym każdy chce się zrelaksować i zregenerować po całym dniu. Ciepłe kolory tworzą przytulną atmosferę i przyjęło się, że one najlepiej pasują do tego pokoju, ale jeśli są zbyt intensywne, mogą pobudzać i aktywizować. Z kolei zimne barwy uspokajają, wyciszają, niebieski na przykład pomaga walczyć z bezsennością, Jednocześnie sprawiają wrażenie chłodu, więc nie dla każdego będą odpowiednie.

Kolory pokoju dziennego

Pokój dzienny jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem w całym domu – to tutaj przychodzą goście i odbywają się wszystkie spotkania towarzyskie. Jednocześnie jest swego rodzaju centrum rozrywki, którego zadaniem jest odprężenie. Nie jest więc łatwo stworzyć kompozycję odpowiednią i do spotkań, i do odpoczynku. Najbardziej uniwersalne są kolory ziemi, czyli beże i szarości, które dają poczucie bezpieczeństwa, ale jednocześnie pomagają w koncentracji. Fioletowe odcienie, jak twierdzi psychologia kolorów, wprowadza spokój i zgodę, a zielone – relaksują.

 

Równie ważny jest sam kształt pomieszczenia – małe można optycznie powiększyć za pomocą jasnych kolorów, zbyt długim można nadać kształt kwadratu, malując ściany na dwa kolory.

 

Niezależnie od panujących trendów, ważne jest, by kolor pokoju współgrał z potrzebami i preferencjami osób, które w nim przebywają najdłużej. 


 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Aranżacja kuchni
Pixabay/svabic/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Aranżacja wnętrz o małym metrażu. Jak optycznie powiększyć mieszkanie?
Aranżacja małych mieszkań wymaga od nas zmysłu dekoratorskiego. Przy minimalnej wiedzy na temat projektowania wnętrz, możemy stworzyć dobrze wyglądające i funkcjonalne pomieszczenia, które mają zaledwie kilka metrów kwadratowych. Efekt optycznego powiększenia pokoju możemy uzyskać wykorzystując oświetlenie, duże lustro, fototapety czy jasne kolory na ścianach.

Aranżacja małych mieszkań wymaga od nas zmysłu dekoratorskiego. Przy minimalnej wiedzy na temat projektowania wnętrz, możemy stworzyć dobrze wyglądające i funkcjonalne pomieszczenia, które mają zaledwie kilka metrów kwadratowych. Efekt optycznego powiększenia pokoju możemy uzyskać wykorzystując oświetlenie, duże lustro, fototapety czy jasne kolory na ścianach.   Małe pomieszczenia sprawiają wrażenie klaustrofobicznych i często źle czujemy się przebywając w nich. Dobrze urządzone niewielkie wnętrza opierają się na zasadzie: im jaśniej, tym lepiej. Światło optycznie powiększa mały pokój, nadając mu przestronności. Oświetlenie w małych wnętrzach Dobrze oświetlone małe wnętrza będą sprawiać wrażenie większych, bardziej przestrzennych i mniej ograniczających swobodę ruchu. Zastosowanie punktowych lamp halogenowych, kinkietów lub diodowych żarówek, wmontowanych w meble rozjaśni pokój i nada mu przestronności. Optyczne powiększanie małego wnętrza – lustro W uzyskaniu głębi i poczucia trójwymiaru w małym wnętrzu pomoże duże lustro – najlepiej gładkie, bez wyraźnie podkreślonej ramy. Lustrzane odbicie powinno być skierowane w kierunku mocnego punktu pokoju. Dzięki temu zabiegowi zamaskujemy słabe strony pokoju, jak na przykład stół wciśnięty w kąt lub mała kanapa. Nie należy ustawiać lustra naprzeciwko okna – będzie odbijało w słoneczne dni zbyt dużo światła i może po prostu przeszkadzać przy codziennych czynnościach. Optyczne powiększenie małego wnętrza – fototapeta Wąskie pomieszczenia łatwo „powiększyć” wizualnie za pomocą dużej fototapety, która przy okazji urozmaici wnętrze. Dobrze będzie się prezentować w przedpokoju, kuchni lub łazience. Warto z niej zrezygnować, gdy planujemy dużo mebli, przedmiotów i ozdób w...

Jasne pomieszczenie
© XtravaganT/Fotolia.com
Styl życia
6 sposobów, które rozjaśnią i powiększą optycznie wnętrze domu
Jasne wnętrza sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe niż są w rzeczywistości. Duże znaczenia ma przy tym jasny kolor podłogi. Natomiast lustra, odbijając światło, rozjaśniają wnętrza, a odbijając obraz pomieszczenia zwiększają je optycznie.

Jasne wnętrza sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe niż są w rzeczywistości. Duże znaczenia ma przy tym jasny kolor podłogi. Natomiast lustra, odbijając światło, rozjaśniają wnętrza, a odbijając obraz pomieszczenia zwiększają je optycznie.   Jasne barwy pomagają odprężyć się po całym dniu. Biel lub pastele to wspaniałe tło dla kolorowych dodatków i gadżetów. Jak urządzić mieszkanie w jasnych barwach? 1. Kolorystyka sufitów i ścian powinna być delikatna i jasna. Niekoniecznie musi to być biały kolor. Pastelowe barwy również świetnie rozjaśnią wnętrza. Jasna szarość, błękity, beże, a nawet pudrowy róż, nadadzą pomieszczeniom subtelny charakter.   2. Tonacja , w jakiej utrzymana jest podłoga także jest istotna przy urządzaniu mieszkania. Jasna podłoga optycznie powiększy mieszkanie i będzie dobrym tłem dla mebli oraz innych dodatków. Wnętrze z jasną podłogą będzie wyglądać świeżo i przestronnie.   3. Rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata powinno być przemyślane. Mamy dzięki temu wpływ na ilość światła w poszczególnych pokojach. Te od południa i zachodu będą najlepiej oświetlone. Tam warto umieścić pokoje dzienne, a sypialnię zlokalizować np. od północy.   4. Dostęp światła można regulować stosując żaluzje, rolety bądź zasłony . Jasne zasłony także spełnią swoją rolę. Należy też zadbać o odpowiednie lampy, których natężenie i barwa światła powinny być jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Takie światło nie tylko rozjaśnia wnętrza, ale też nie męczy wzroku.   5. Przeszklenia. Im więcej przeszkleń, tym jaśniej i przestronniej we wnętrzach. Przeszklenia nie tylko powiększają optycznie, ale też zwiększają ilość światła, które dociera do pomieszczeń. W...

Malowanie ściany
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Jak dobierać kolory farb do wnętrz? Uniwersalne zasady i porady
Przy wyborze koloru do malowania ścian ludzie najczęściej kierują się panującą modą i swoim własnym gustem. Są jednak uniwersalne zasady mówiące, jak dobierać kolory farb, by we wnętrzu czuć się swobodnie i komfortowo. Jasne kolory optycznie powiększą pomieszczenie, intensywne barwy dodają przytulności, a niebieski i zielony odprężąją.

Przy wyborze koloru do malowania ścian ludzie najczęściej kierują się panującą modą i swoim własnym gustem. Są jednak uniwersalne zasady mówiące, jak dobierać kolory farb, by we wnętrzu czuć się swobodnie i komfortowo. Jasne kolory optycznie powiększą pomieszczenie, intensywne barwy dodają przytulności, a niebieski i zielony odprężąją.   Wybierając kolor farby kieruj się nie tylko panującymi trendami. Ważne jest, by ściany tworzyły spójną kompozycję z resztą pomieszczenia i naszym charakterem. Jak dobierać kolory farb do ścian? 1. Farbę dobierz do wielkości pokoju. Jasne kolory będą odpowiednie do małych przestrzeni , bo odbijają światło i optycznie powiększają pomieszczenie. Z kolei w dużych pomieszczeniach możemy sobie pozwolić na intensywne kolory, które dodadzą wnętrzu przytulności.   2. Za pomocą odpowiedniego zastosowania koloru możesz też optycznie zmienić proporcje pomieszczenia . Aby uzyskać najbardziej pożądany kształt, czyli ten zbliżony do kwadratu, pomaluj ściany dwoma kolorami. Ścianom bardziej oddalonym od środka nadaj ciemniejszy odcień, a tym bliższym jaśniejszy.   3. Kolor ścian zawsze dobieraj znając kolory wszystkich innych elementów aranżacji. Wybrany odcień powinien współgrać z meblami i dodatkami. Ogólna zasada jest taka, że do jasnych mebli dobiera się ciemne ściany lub ciemne akcenty na ścianach np. ramy do obrazów lub naklejki, a do ciemnych mebli jasne. Nie jest to oczywiście zasada, której nie wolno łamać. Białe ściany w połączeniu z białymi meblami są obecnie bardzo modne i eleganckie. Akcentów kolorystycznych dodają wówczas detale: obrazy, poduszki, ramki na zdjęcia.   4. Nie przesadzaj z liczbą kolorów. Komponując kolorystykę wnętrza, wybierz jeden kolor przewodni. Możesz go użyć w różnych odcieniach lub dodać do niego 3, maksymalnie 4 inne kolory, najlepiej...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner