Reklama

Kwiaty doniczkowe są niezwykle istotnym elementem budującym charakter domu, ale nie tylko. Kwiaty doniczkowe wpływają na samopoczucie człowieka, gdyż uspokajają i działają pozytywnie na psychikę, poprawiają krążenie krwi i pracę płuc.

Reklama

Kwiaty, które ozdobią mieszkanie

Kwiaty doniczkowe można podzielić na rośliny o ozdobnych kwiatach i na rośliny o ozdobnych liściach. Rośliny doniczkowe są najpiękniejszą ozdobą całego mieszkania. Należy jednak dobrać odpowiednie rośliny i pielęgnować je.

1. Cyklamen perski – kwitnie od października do kwietnia i jest jednym z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Kwiaty rośliny są łososiowe, różowe, ciemnoczerwone i szkarłatne. Na liściach z kolei widoczne są marmurkowe, srebrzyste wzory. Roślinę należy podlewać umiarkowanie, uważając aby nie zalać bulwy. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra.

2. Begonia – kwitnie na biało i ma intensywny zapach. Liście begonii pokryte są łagodnym meszkiem. Najlepiej służy jej wilgotne podłoże i stały dostęp do światła. Begonię powinno się podlewać każdego dnia.

3. Anturium – to egzotyczna roślina o liściach w kształcie łódki i dosyć charakterystycznej kolbie. Kwiaty mogą być różowe, czerwone bądź kremowobiałe. Anturium wymaga pokojowej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Należy podlewać go wodą po brzeg doniczki, a po 15 minutach można wylać jej nadmiar z podstawki. Anturium kwitnie cały rok i doskonale ozdabia wnętrze mieszkania.

4. Paproć – roślina o drobnych zielonych liściach, z których wyparowuje dużo wody. Dlatego też podłoże kwiatu powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Paprocie powinno się podlewać regularnie i umiarkowanie, by nie dopuścić do przesuszenia rośliny. Nie należy wystawiać jej na bezpośredni kontakt z promieniami, gdyż najlepiej rośnie w lekko zacienionym miejscu, w temperaturze pokojowej.

5. Guzmania – to roślina w kształcie lejkowatej rozety. Na końcu łodygi występuje kwiat czerwony, biały lub żółty. Guzmania kwitnie tylko raz, po czym obumiera, a na tym miejscu odrastają 2-3 drobne rozetki. Roślina najlepiej czuje się w ciepłym, wilgotnym, cienistym miejscu i wymaga stałej wilgotności. Podlewając należy napełnić także rozetę. Nie można dopuścić do nadmiaru wody, mimo tego, że roślina lubi wilgotność. Kwiaty rośliny są obecne cały rok.

6. Gwiazda betlejemska – kwitnie zazwyczaj w okresie Świąt Bożego Narodzenia, skąd jej nazwa. Kwiaty gwiazdy betlejemskiej mogą być czerwone, różowe bądź białe. Roślina jest ciepłolubna i nie można jej narażać na zbyt niską temperaturę. Kwiat lubi wilgoć, dlatego nie należy go przesuszać, gdyż mocno wyschnięty powoli dochodzi do siebie. Podłoże podstawki powinno być stale wilgotne, ale nie mokre.

7. Kliwia pomarańczowa – idealnie nadaje się do domu ze względu na swój oryginalny wygląd. Posiada bardzo dekoracyjne liście i pomarańczowe kwiaty w kształcie kielicha. Roślina kwitnie od listopada do maja i potrzebuje zacienionego miejsca. Najlepiej rozwija się na oknie północnym.

8. Storczyk – posiada długie, wąskie liście i okazałe kwiatostany mające 10-25 kwiatów. Kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe, zielone, czerwone, kremowe, czy oliwkowozielone. Storczyk lubi dobrze oświetlone miejsce i dużą wilgotność. Roślina kojarzy się z ponadczasową elegancją stylu klasycznego.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama