marynarka i krawat
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia

Ginekomastia – wstydliwy problem mężczyzn

Ginekomastia polega na zwiększeniu tkanki gruczołowej piersi. Przyczyn powiększonych piersi u mężczyzn jest mnóstwo: mogą je wywołać leki, piwo, choroby, takie jak marskość wątroby, guzy jądra, nowotwory, a także zaburzenia hormonów: hipogonadyzm, andropauza (niedobór hormonów męskich), hiperprolaktynemia (nadmiar hormonu przysadki). Ważne jest odróżnienie ginekomastii od steatomastii – powiększenia piersi spowodowanego otyłością (w pierwszym przypadku tkanka jest twarda, w drugim miękka).

Ginekomastia polega na zwiększeniu tkanki gruczołowej piersi. Przyczyn powiększonych piersi u mężczyzn jest mnóstwo: mogą je wywołać leki, piwo, choroby, takie jak marskość wątroby, guzy jądra, nowotwory, a także zaburzenia hormonów: hipogonadyzm, andropauza (niedobór hormonów męskich), hiperprolaktynemia (nadmiar hormonu przysadki). Ważne jest odróżnienie ginekomastii od steatomastii – powiększenia piersi spowodowanego otyłością (w pierwszym przypadku tkanka jest twarda, w drugim miękka).

Ginekomastia – diagnoza

Lekarz może postawić diagnozę na podstawie wywiadu (należy opowiedzieć o przebytych chorobach i zażywanych lekach). Ginekomastię można potwierdzić na podstawie badania laboratoryjnego (oznacza się liczbę poszczególnych hormonów płciowych). Ginekomastię mogą wywoływać nowotwory, dlatego w niektórych przypadkach wykonuje się także mammografię (badanie piersi przy użyciu promieni rentgenowskich), ultrasonografię (badanie przy użyciu fal akustycznych), biopsję (pobranie materiału do badań za pomocą igły lub przez wycięcie kawałka tkanki).

Wyeliminowanie przyczyny ginekomastii

Jeśli lekarz dojdzie do wniosku, że podłożem ginekomastii są lekarstwa o dużej dawce estrogenów (żeńskiego hormonu płciowego), zleci zażywanie substytutu. W przypadku otyłości należy w pierwszej kolejności zrzucić zbędną tkankę tłuszczową.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z kolorowym makaronem, boczkiem i kukurydzą

Ćwiczenia na pozbycie się powiększonych piersi u mężczyzn

Nieinwazyjne sposoby pozbycia się ginekomastii powinny być wypróbowane jako pierwsze. Najlepszy efekt dają ćwiczenia aerobowe (spalające tłuszcz) w połączeniu z siłowymi (formującymi mięśnie). Najlepiej zacząć od 30 minut ćwiczeń 3-5 razy w tygodniu, np. spacerów, biegania, jazdy na rowerze.

Dieta na pozbycie się biustu u mężczyzn

W walce z ginekomastią należy jeść produkty bogate w cynk, ziarna sezamu, nasiona dyni, orzeszki ziemne, ostrygi. Dużo cynku zawiera mięso wołowe, wątróbka cielęca oraz jagnięcina. Jeśli chodzi o owoce, to mężczyźni z powiększonymi piersiami powinni spożywać przede wszystkim arbuzy. Poziom testosteronu pomagają podwyższyć zdrowe tłuszcze nienasycone, zawarte przede wszystkim w rybach i orzechach. Unikać należy soi i produktów przetworzonych.

Leczenie ginekomastii hormonami

Jeśli ginekomastia spowodowana jest wahaniem hormonów, zleca się podanie domięśniowo testosteronu lub miejscowo maści dwuhydrotestosteronu. W celu zmniejszenia piersi u mężczyzn stosuje się również leki doustne, podając tamoksyfen (związek o działaniu antyestrogenowym) oraz leki hamujące działanie aromatazy (enzymu odpowiedzialnego za przekształcenie męskich hormonów w żeńskie).

Operacja na usunięcie ginekomastii

W niektórych przypadkach ginekomastii lekarz stwierdza konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego. Operacja polega na usunięciu tkanki tłuszczowej i gruczołowej piersi. Zdarza się, że usuwając operacyjnie ginekomastię, konieczne jest usunięcie nadmiaru skóry. Operację przeprowadza się zwykle w znieczuleniu ogólnym. Zabieg usunięcia ginekomastii trwa przeciętnie półtorej godziny. W przypadku niektórych osób zdarza się, że na czas około jednego roku tracą czucie w brodawce. Po chirurgicznym pozbyciu się powiększonych piersi, należy zostać na obserwacji w szpitalu przez dobę. Operacja jest refundowana przez NFZ. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są: otyłość, nadużywanie alkoholu i niektórych leków, np. anabolików (potocznie zwanych sterydami).


Młody mężczyzna bez koszulki stoi okryty ręcznikiem.
©brainsil/Fotolia.com
Styl życia
Ginekomastia u dzieci, chłopców i mężczyzn: objawy, przyczyny, leczenie i operacja
Rozrost tkanki piersi u mężczyzn może być fizjologiczny u noworodków i w okresie dojrzewania. Ginekomastia u innym wieku może być skutkiem nadwagi i otyłości lub objawem poważnych chorób. Leczenie ginekomastii powinno być przyczynowo-objawowe. Często stosuje się metodę chirurgiczną.

Rozrost tkanki piersi u mężczyzn może być fizjologiczny u noworodków i w okresie dojrzewania. Ginekomastia u innym wieku może być skutkiem nadwagi i otyłości lub objawem poważnych chorób. Leczenie ginekomastii powinno być przyczynowo-objawowe. Często stosuje się metodę chirurgiczną.   Ginekomastia to zjawisko powiększenia się piersi u przedstawicieli płci męskiej w różnym wieku. Pierś może stać się wystająca, może przybrać wygląd piersi kobiecej. Powstaje na skutek rozrostu tkanek gruczołowej, włóknistej oraz tłuszczowej.   Przyczyny ginekomastii: choroby powodujące rozrost piersi u mężczyzn   Najczęstsze przyczyny ginekomastii to otyłość oraz nadmiar prolaktyny . Zjawisko rozrostu piersi u płci męskiej jest fizjologiczne u noworodków (powinno zaniknąć między 4. a 5. tygodniem życia) oraz w wieku dojrzewania (także jest stanem przejściowym, zanika u 90 procent dotkniętych nią osób).   Nadmiar prolaktyny powodujący ginekomastię może być efektem guza przysadki mózgowej. Należy podjąć diagnostykę w tym kierunku zwłaszcza wtedy, gdy występuje ginekomastia u dzieci oraz młodych mężczyzn.   Inne przyczyny ginekomastii to: nadczynność tarczycy , zbyt duża wrażliwość gruczołu sutkowego na żeńskie hormony płciowe, guzy produkujące hormony (także poza przysadką mózgową), przewlekła niewydolność nerek, marskość wątroby, rak jądra lub prostaty, przyjmowanie niektórych leków, np. stosowanych w leczeniu przewlekłej niewydolności serca z arytmią, chorób układu krążenia, w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przeciwlękowych i przeciwgrzybiczych.   U niektórych ginekomastia pojawia się w okresie andropauzy , czyli gdy produkcja męskich hormonów...

kobieta trzyma ręce na piersiach
©Piotr Marcinski/Fotolia
Styl życia
Lipomastia a ginekomastia. Leczenie lipomastii
Lipomastia i ginekomastia objawiają się podobnie, choć są to schorzenia o różnym podłożu. Groźniejsza ginekomastia jest efektem zaburzeń hormonalnych, natomiast łatwiejsza do wyleczenia lipomastia wiąże się z przerostem tkanki tłuszczowej.

Lipomastia i ginekomastia objawiają się podobnie, choć są to schorzenia o różnym podłożu. Groźniejsza ginekomastia jest efektem zaburzeń hormonalnych, natomiast łatwiejsza do wyleczenia lipomastia wiąże się z przerostem tkanki tłuszczowej. Jak odróżnić lipomastię od ginekomastii? Lipomastię łatwo pomylić z ginekomastią (fachowo określa się ją mianem ginekomastii pozornej). Skutkiem obydwu schorzeń jest powiększenie piersi u mężczyzn, niejednokrotnie do tego stopnia, że zaczynają one przypominać piersi kobiece.   Przypadłość tę łączy się zwykle z otyłością, lecz nie zawsze słusznie. Przerost tkanki tłuszczowej i odkładanie się jej w okolicach klatki piersiowej rzeczywiście bardzo często bywa powodem powiększenia piersi u mężczyzn – wówczas można mówić o lipomastii. Zdarza się jednak również, że ta przypadłość jest wynikiem nadmiernego rozwoju gruczołu piersiowego, co ma związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu. W drugim przypadku mamy do czynienia z ginekomastią, która zwykle jest objawem innego, poważniejszego schorzenia, np. zaburzeń pracy gruczołu tarczowego czy wątroby lub skutkiem zażywania sterydów anabolicznych.   Lipomastię od ginekomastii odróżni tylko lekarz (na podstawie zleconych badań hormonalnych), ale można dokonać również samodzielnego wstępnego rozpoznania za pomocą dotyku. Piersi obrosłe tkanką tłuszczową są miękkie i nie bolą podczas uciskania, natomiast przy powiększonym gruczole piersiowym daje się wyczuć pod palcami zgrubienia, a ból jest silniejszy. Jak zredukować powiększone piersi u mężczyzny? Sposoby na lipomastię Lipomastię da się wyleczyć o wiele łatwiej niż ginekomastię (tutaj metoda leczenia zależy od konkretnego schorzenia powodującego powiększenie piersi). Z nadmiarem tkanki tłuszczowej na...

Impotencja
© georgerudy/Fotolia.com
Styl życia
Nadmiar estrogenu u mężczyzn - objawy i leczenie ginekomastii, czyli „męskiego biustu”
Nadmiar estrogenu u mężczyzn prowadzi do powstawania fałd tłuszczu na brzuchu oraz przerostu gruczołu piersiowego. Skutkuje także spadkiem libido i problemami z erekcją.

Nadmiar estrogenu u mężczyzn prowadzi do powstawania fałd tłuszczu na brzuchu oraz przerostu gruczołu piersiowego. Skutkuje także spadkiem libido i problemami z erekcją.   Do grupy estrogenów zalicza się: estriol, estradiol oraz estron. Prawidłowe stężenie każdego z nich u mężczyzny wynosi: estriol: poniżej 7 ng/ml (namogramów na mililitr), estradiol: 8-36 pg/ml (pikogramów na mililitr), estron: 30-70 pg/ml. Estrogen czyli żeński hormon płciowy Estrogen to żeński hormon płciowy odpowiedzialny między innymi za rozwój piersi i regulację cyklu miesiączkowego. Estrogen u mężczyzn powstaje na skutek reakcji aromatyzacji hormonów płciowych u mężczyzn – androgenów. Poziom estrogenu u mężczyzn, choć znacznie niższy w porównaniu ze stężeniem u kobiet, ma istotny wpływ np. na proces dojrzewania plemników. W produkcję estrogenów zaangażowane są także komórki germinalne (wady wrodzone wywołujące nowotwory) nabłonka pleminikotwórczego mężczyzn oraz komórki nabłonkowe przewodu najądrza. Poziom estrogenów u mężczyzn naturalnie zwiększa się wraz z wiekiem. Nadmiar estrogenu u mężczyzn - objawy Wysoki poziom estrogenów u mężczyzn prowadzi do problemów z przemianą materii, przez co organizm traci zdolność szybkiego spalania tkanki tłuszczowej. Efektem tego są rozrastające się gruczoły piersiowe oraz fałdy tłuszczu w okolicach brzucha i bioder. Nadmiar estrogenu u mężczyzn objawia się także osłabieniem popędu płciowego oraz problemami z erekcją. Wysoki poziom estrogenu u mężczyzn powoduje powiększenie gruczołu krokowego , przez co większe jest prawdopodobieństwo ryzyka chorób prostaty. Estradiol u mężczyzny przyczyną „męskiego biustu” Estradiol jest podstawowym estrogenem, którego nadmiar...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik