Zioła do domu i na balkon – koperek w doniczce
Koperek w doniczce może być świeżą i soczyście zieloną ozdobą parapetu w kuchni lub na balkonie. Roślina jest odporna na szkodniki i choroby, jednak wymaga częstego podlewania.
Koperek w doniczce może być świeżą i soczyście zieloną ozdobą parapetu w kuchni lub na balkonie. Roślina jest odporna na szkodniki i choroby, jednak wymaga częstego podlewania.
Jaką doniczkę do uprawy koperku wybrać?
Doniczka, w której zasadzimy koperek powinna mieć co najmniej 10 cm średnicy. Najlepsze są doniczki ceramiczne lub gliniane. Do uprawy koperku niewskazane są doniczki metalowe, ponieważ roślina może w nich zgnić. Na dno doniczki należy wysypać nieco żwiru i drobnych kamyków (warstwa ok. 2 cm).
Uprawa koperku w doniczce – wysiew, podlewanie, gleba i zbiór
Koperek to roślina jednoroczna. Jest łatwa w uprawie. Wymaga słonecznego i chronionego przed wiatrem miejsca (optymalna temperatura 15ºC-20ºC). Zimą należy zabrać koper w doniczce z balkonu, ponieważ roślina źle znosi mrozy.
Podlewanie koperku w doniczce
Koperek najlepiej rośnie w wilgotnej glebie. Roślina wymaga codziennego podlewania niewielką ilością wody. W upalne dni wskazane jest podlewanie koperku w doniczce nawet dwa razy dziennie rano i wieczorem (można także spryskiwać liście rośliny wodą ze zraszacza). Nie należy podlewać koperku w porze największego nasłonecznienia. Woda nie powinna być czerpana bezpośrednio z kranu. Najlepsza jest woda, która odstała minimum jeden dzień w temperaturze pokojowej.
Gleba do uprawy koperku w doniczce
Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna i dobrze spulchniona. Najlepiej wybierać ziemię ogrodową wapienną i próchniczną.
Wysiew nasion koperku do doniczki
Koper wysiewany jest z nasion wiosną bezpośrednio do gruntu (wysiew od marca do sierpnia). Koper cechuje się krótkim okresem wegetacyjnym – trwa on około 45-50 dni. W miarę potrzeb nasiona możemy dosiewać przez lato i jesień.
Ochrona przed chorobami i szkodnikami
Koperek w doniczce jest rzadko atakowany przez szkodniki i choroby. W przypadku ataku szkodników należy używać preparatów na bazie cypermetryny lub pirymikarbu. Środki przeciwgrzybicze powinny mieć w składzie tiofanat metylowy lub azoksystrobinę. Należy pamiętać, aby nie pryskać roślin w domu. Najlepiej wynieść doniczki z koperkiem na otwartą przestrzeń.
Zbiór kopru
Liście kopru zbierane są jeszcze przed zawiązaniem kwiatów, a ziarna z końcem lata (zbiór od maja do września). Na rynku dostępne są odmiany niższe, specjalnie przystosowane do uprawy koperku w doniczce. Można zbierać koperek na bieżąco – wtedy, gdy chcemy wykorzystać go w kuchni.
Koperek to powszechnie uprawiana roślina wykorzystywana jako przyprawa. Liście koperku dodawane są do sałatek, zup, dipów, ziemniaków, jaj, twarogu i ryb. Popularnie wykorzystywanym surowcem są także pędy koperku, które są używane w trakcie np. kiszenia ogórków.
- Koperek ma działanie antybakteryjne. Poznaj inne właściwości koperku ogrodowego.
- Koper działa rozkurczowo i pobudza perystaltykę jelit. Poznaj zioła na wzdęcia.
- Koper włoski różni się od tego ogrodowego. Ma silny zapach i mocny smak. Sprawdź właściwości kopru włoskiego.
- Z kopru włoskiego można przyrządzić herbatkę na kolkę dla niemowlaka. Czy herbata z kopru włoskiego może zaszkodzić dziecku?