Estrogeny – szkodzi zarówno nadmiar, jak i niedobór
Estrogeny i progesteron to główne żeńskie hormony. Estrogeny mają wpływ nie tylko na sferę biologiczną regulują również procesy psychiczne.
Estrogeny i progesteron to główne żeńskie hormony. Estrogeny mają wpływ nie tylko na sferę biologiczną regulują również procesy psychiczne.
Hormony są to związki chemiczne wytwarzane przede wszystkim przez gruczoły dokrewne. Organizm ludzki wytwarza ponad 100 rodzajów hormonów – tych wyłącznie kobiecych jest zaledwie kilka.
Estrogeny – hormony piękności
Estrogeny, do których zaliczamy estradiol, estron i estriol, produkowane są przez jajniki.
Główne zadania estrogenów:
- regulacja cyklu menstruacyjnego: ich stężenie jest najwyższe w pierwszej fazie cyklu, wraz z nastaniem owulacji spada, a najniższe jest tuż przed okresem;
- wykształcenie żeńskich narządów płciowych oraz piersi – przemiany płciowe w okresie dojrzewania, dzięki nim stajemy się kobietami;
- regulacja libido oraz nastroju;
- odpowiedzialność za nawodnienie oraz napięcie skóry poprzez wpływ na produkcję kwasu hialuronowego oraz kolagenu;
- nawilżenie błon śluzowych organizmu, przygotowanie endometrium (błony śluzowej macicy) do zagnieżdżenia się w nim zarodka;
- wzrost krzepliwości krwi;
- hamowanie procesów miażdżycowych poprzez uwalnianie tlenku azotu powodującego rozkurczanie się naczyń krwionośnych;
- zapobieganie osteoporozie za pomocą zwiększenia poziomu wapnia w kościach.
Stężenie hormonów płciowych u kobiet zależy od dnia cyklu. Dlatego też badania należy wykonać w każdej jego fazie (faza folikularna 3-5 dzień cyklu; owulacja 12-14 dzień cyklu – przy cyklu 28 dniowym lub na 12-14 dni przed spodziewaną miesiączką w pozostałych przypadkach; faza lutealna ok. 21 dzień cyklu), aby otrzymać pełny obraz zmian hormonalnych w cyklu menstruacyjnym. Stężenie estrogenów jest najwyższe podczas owulacji.
Za dużo lub mało estrogenów
Gdy mamy za mało estrogenów, pojawiają się problemy z okresem, cały cykl menstruacyjny ulega rozregulowaniu, mogą też pojawić się problemy z zajściem w ciążę, występuje spadek libido, suchość skóry i błon śluzowych.
Pojawić się również mogą objawy takie jak: nadpobudliwość, płaczliwość, bezsenność a nawet depresja. Nadmiar estrogenów może powodować migreny, tycie, zły nastrój, znaczne powiększenie piersi, zaburzenia funkcji wątroby, nudności a nawet wymioty oraz zaburzenia miesiączkowania. Z nadmiarem spotykamy się bardzo rzadko i na ogół związany jest z guzami jajników. Zbyt duża ilość estrogenów może prowadzić do zakrzepicy i zatorów, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Kiedy udać się do specjalisty?
Jeżeli zauważymy u siebie, któryś z objawów niedoboru lub nadmiaru estrogenów, szczególnie jeśli występuje wraz z bezskutecznymi próbami zajścia w ciążę lub jesteśmy w okresie przed lub pomenopauzalnym.
- Połóg trwa umownie około półtora miesiąca. Jak długo po porodzie hormony wracają do normy?
- Objawy napięcia przedmiesiączkowego to znaczny spadek nastroju, huśtawka emocjonalna i ból. Napięcie przedmiesiączkowe, czyli PMS.
- Najważniejsze funkcje szyszynki to wydzielanie melatoniny, serotoniny oraz kortyzolu. Szyszynka: funkcje, jakie pełni.
- Fitoestrogeny to naturalne związki przypominające estron i estradiol. Fitoestrogeny, czyli roślinne hormony.