Niemowlę leży pod żółtym ręcznikiem.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Gaworzenie u niemowląt – jeden z etapów rozwoju mowy u niemowlaka

Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć, czyli wydawać z siebie sylaby z połączonych samogłosek i spółgłosek, ma zwykle około sześciu miesięcy. Niemowlęta gaworzą, kiedy są w dobrym nastoju. Gaworzenie często jest sposobem na zwrócenie na siebie uwagi.

Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć, czyli wydawać z siebie sylaby z połączonych samogłosek i spółgłosek, ma zwykle około sześciu miesięcy. Niemowlęta gaworzą, kiedy są w dobrym nastoju. Gaworzenie często jest sposobem na zwrócenie na siebie uwagi.

Gaworzenie – czym i jest i kiedy się pojawia

Gaworzenie to naturalny etap rozwoju mowy u niemowlaka. Następuje po krzyku i głużeniu (dźwięki typu: gli, agu, ge), kiedy dziecko ma około sześć miesięcy. Gaworzenie polega na łączeniu wymawianych dotychczas przez dziecko samogłosek ze spółgłoskami. W efekcie dziecko wymawia dowolne sylaby, np.: da-da, ga-ga, ma-ma. Zdolność gaworzenia związana jest ze zwiększoną kontrolą warg i języka oraz możliwością kontroli przepływu powietrza. Dźwięki wydawane przez niemowlę nie mają jeszcze dla niego żadnego znaczenia ani treści. Gaworzenie sprawia maluchom przyjemność. Jest formą słownej zabawy.

Jaka jest rola gaworzenia

Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć świadczy to o jego dobrym samopoczuciu i pozytywnym nastroju. Często niemowlaki gaworzą kiedy są same, jest to tzw. gaworzenie samonaśladowcze. W trakcie gaworzenia dziecko ćwiczy intonację. Gaworzenie, w którym maluch podnosi intonację oznacza, że dziecko próbuje zwrócić na siebie uwagę osób znajdujących się w otoczeniu. Gaworzenie przygotowuje dziecko do mówienia. Na początku maluchy wydają z siebie nawet takie dźwięki, których nie słyszą. Zdolność tę tracą po ukończeniu szóstego miesiąca. Zaczynają wtedy powtarzać tylko te dźwięki, które są obecne w mowie osób z ich otoczenia.

 

Zdaniem psychologów, tempo rozwoju mowy u niemowląt zależy także od rodziców. Stymulacja rozwoju mowy przez powtarzanie dźwięków wydawanych przez niemowlę oraz uczenie dziecka nowych słów mogą przyspieszyć etap przejścia od gaworzenia do wypowiadania pierwszych wyrazów.  

Chłopiec z otwartymi ustami
©Robert Kneschke/Fotolia
Styl życia
Etapy rozwoju mowy u dziecka: od pierwszego słowa do pełnych zdań
Kiedy dziecko zaczyna mówić jest to oznaka, że przeszło już kilka etapów rozwoju mowy. Jednak zanim rodzice usłyszą pierwsze słowa maluch będzie komunikował się z nimi używając takich środków jak: płacz, gesty, spojrzenia i wokalizacja.

Kiedy dziecko zaczyna mówić jest to oznaka, że przeszło już kilka etapów rozwoju mowy. Jednak zanim rodzice usłyszą pierwsze słowa maluch będzie komunikował się z nimi używając takich środków jak: płacz, gesty, spojrzenia i wokalizacja. Kiedy dziecko zaczyna mówić? Etapy rozwoju mowy Noworodki komunikują się ze światem jedynie przez płacz. W ten sposób pokazują rodzicom, że coś im dolega i potrzebują pomocy. Niemowlęta pomiędzy pierwszym a trzecim miesiącem zaczynają głużyć . Głużenie polega na wydawaniu dźwięków głównie tylnojęzykowych i gardłowych takich jak: „bwe”, „ge”, „ebw”. Głużenie zanika około piątego-szóstego miesiąca, kiedy dziecko zaczyna gaworzyć. Gaworzenie to łączenie spółgłosek i samogłosek w dowolne sylaby. W tym czasie zaczynają pojawiać się słowa takie jak: „ba-ba”, „da-da”, „ma-ma”. Dziecko nie rozumie jednak ich znaczenia. Gaworzenie jest dla niemowląt zabawą językową i sprawia maluchom przyjemność. Pierwsze słowa u dziecka Pomiędzy ósmym a dwunastym miesiącem dziecko zaczyna rozumieć, że dźwięki są sposobem na komunikację z otoczeniem. W tym czasie maluch umie już wyrażać swoje intencje i świadomie wypowiada słowa takie jak: „bam”, „da”, „nie”, „am”, „mama”. Reaguje także na swoje imię. Każdy kolejny miesiąc przynosi nowe słowa, które z czasem dziecko zaczyna łączyć w krótkie dwu-trzy lub czterowyrazowe zdania. Około 18. miesiąca dziecko zaczyna naśladować dźwięki z otoczenia, naśladuje odgłosy zwierząt i maszyn. Pomiędzy dwudziestym a dwudziestym czwartym miesiącem słownik dziecka poszerza się w tempie błyskawicznym. Maluch uczy się każdego dnia słów i sam zaczyna wymyślać nowe słowa. Próbuje powtarzać krótkie rymowanki i śpiewać fragmenty piosenek. Kiedy dziecko zaczyna mówić całymi zdaniami i wykorzystuje szeroki wachlarz słów – czasowników,...

niemowlę trzyma kocyk
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Objawy opóźnionego rozwoju mowy u noworodka i niemowlaka
Rozwój mowy dziecka przebiega etapami. Pierwszym z nich jest tzw. etap melodii, dziecko zaczyna artykułować głoski i świadomie stosować pierwsze, proste słowa. Niektóre charakterystyczne dla mowy dziecka w tym wieku cechy mogą przypominać objawy zaburzeń mowy lub innych problemów psychologicznych. Warto wiedzieć, jak odróżnić jedne od drugich.

Rozwój mowy dziecka przebiega etapami. Pierwszym z nich jest tzw. etap melodii, dziecko zaczyna artykułować głoski i świadomie stosować pierwsze, proste słowa. Niektóre charakterystyczne dla mowy dziecka w tym wieku cechy mogą przypominać objawy zaburzeń mowy lub innych problemów psychologicznych. Warto wiedzieć, jak odróżnić jedne od drugich. Od czego zależy prawidłowy rozwój mowy dziecka? Prawidłowy rozwój mowy dziecka jest uwarunkowany przez: prawidłowy przebieg rozwoju fizycznego, zwłaszcza kształtowanie się aparatu mowy, rozwój funkcji poznawczych: percepcji, uwagi, pamięci oraz myślenia, otoczenie społeczne: pierwsze wzorce językowe dziecko nabywa w rodzinie. Problemy występujące w którymkolwiek z tych obszarów mogą odbić się na rozwoju mowy dziecka . Warto jednak mieć na uwadze, że granice czasowe dla poszczególnych etapów są ustalone orientacyjnie, a każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Niewielkie odstępstwa nie muszą więc świadczyć o zaburzeniach w mowy. Rozwój mowy dziecka w wieku 0-5 miesięcy Ten etap rozpoczyna się wraz z pierwszym krzykiem nowo narodzonego dziecka. Około 2.-3. miesiąca życia, kiedy dziecko potrafi już utrzymać prosto głowę, zaczyna wydawać gardłowe dźwięki. Przypominają one gruchanie: gu, ghu, bhe, kli itp. Dziecko grucha (inaczej „głuży”) w chwilach, kiedy czuje się dobrze. Głużenie występuje także u dzieci niesłyszących. Jego brak nie świadczy więc o problemach ze słuchem. Powodem do niepokoju są natomiast brak reakcji dziecka na głośniejsze dźwięki i głos matki. Rozwój mowy dziecka w wieku 6-9 miesięcy Około 6. miesiąca życia dziecko zaczyna gaworzyć. Gaworzenie polega na łączeniu spółgłosek z samogłoskami w sylaby, np.: ma-ma, ba-ba, pa-pa. Dziecko gaworzy, ponieważ powtarzanie sylab sprawia mu przyjemność. Gaworzenie jest etapem, który przygotowuje do...

malutka stopa niemowlaka
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak niemowlak przez 12 miesięcy rozwija się psychicznie?
Rozwój psychiczny dziecka w okresie dwunastu pierwszych miesięcy jest najbardziej dynamiczny. To w tym czasie kształtuje się podstawowa tożsamość dziecka, pojmuje ono, że jest jednostką odrębną od rodziców.

Rozwój psychiczny dziecka w okresie dwunastu pierwszych miesięcy jest najbardziej dynamiczny. To w tym czasie kształtuje się podstawowa tożsamość dziecka, pojmuje ono, że jest jednostką odrębną od rodziców. Jak rozwija się dziecko przez pierwszy rok życia 1-2 miesiąc – w tym czasie dziecko przeważnie śpi i nie reaguje na czynniki z zewnątrz . Niemowlę skupia się na swoich doświadczeniach i potrzebach. Poznaje czym jest ból, ciepło, zimno i głód. Na tym etapie maluszek potrzebuje bliskości matki i poczucia bezpieczeństwa. Należy często mówić do niego, tulić go i głaskać. 3-4 miesiąc – maluszek zaczyna uśmiechać się i rozpoznawać głos matki. W tych miesiącach można zauważyć zainteresowanie dziecka światem zewnętrznym. Zaczyna wykształcać się pamięć i koordynacja ruchowo-wzrokowa . 5-6 miesiąc – w tych miesiącach dziecko reaguje na każdą osobę w inny sposób, raz się śmieje, raz piszczy, a czasem i wymachuje rączkami. W szóstym miesiącu niemowlę zaczyna odróżniać obce twarze i niekiedy boi się nieznajomych osób. Jest radosne, kiedy widzi koło siebie znane twarze. 7-8 miesiąc – to okres, w którym dziecko doskonale już rozpoznaje obce osoby. Przeważnie odczuwa lęk i na ich widok zaczyna płakać. Sympatię wobec tych osób, jak i antypatię wyraża poprzez mimikę i postawę ciała . Na dźwięk znajomego głosu uśmiecha się, macha rączkami i zaczyna gaworzyć. 9-10 miesiąc – maluszek w dziewiątym miesiącu zaczyna przytulać, całować i dotykać mamę . Wobec innych, obcych osób, kiedy próbują zaczepić maluszka, reaguje płaczem. Dziecko obawia się samotnych chwil, a kiedy zostawisz go samego wybucha płaczem, aby zwrócić tym samym na siebie uwagę. 11-12 miesiąc – to okres, w którym dziecko podejmuje swoje pierwsze wybory, np. podczas ubioru czy mycia się . Potrafi stanowczo powiedzieć „nie”, jeśli nie...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner