Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Trener personalny ćwiczy z kobietą.
©Photographee.eu/stock.adobe.com
Styl życia

Treningi indywidualne czy grupowe? Jakie wybrać dla siebie?

Osoby chcące rozpocząć przygodę z regularnym uprawianiem sportu już na początku stają przed trudnym wyborem rodzaju zajęć. Treningi indywidualne i grupowe mają zalety i wady, a o ostatecznej decyzji powinny decydować indywidualne preferencje i możliwości finansowe. Podpowiadamy, jak najłatwiej wybrać odpowiedni rodzaj zajęć dla siebie.

Osoby chcące rozpocząć przygodę z regularnym uprawianiem sportu już na początku stają przed trudnym wyborem rodzaju zajęć. Treningi indywidualne i grupowe mają zalety i wady, a o ostatecznej decyzji powinny decydować indywidualne preferencje i możliwości finansowe. Podpowiadamy, jak najłatwiej wybrać odpowiedni rodzaj zajęć dla siebie.

 

Już na początku należy podkreślić, że treningi indywidualne i grupowe można ze sobą łączyć. Taka forma zajęć szczególnie jest polecana dzieciom, które dzięki temu mają możliwość integrowania się z rówieśnikami oraz lepszego doskonalenia umiejętności podczas ćwiczeń indywidualnych.

 

Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?

 

Osoby mające problem z wyborem rodzaju treningu powinny w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na kilka pytań, takich jak:

  • czy mam problemy z motywacją do treningów,
  • czy mam elastyczne godziny pracy i innych obowiązków,
  • czy lubię działać w grupie,
  • jaki cel stawiam sobie w związku z rozpoczęciem treningów,
  • jaki budżet mogę przeznaczyć na treningi w skali miesiąca.

 

Odpowiedzi na powyższe pytania powinny zdecydowanie ułatwić podjęcie decyzji. Jeśli chodzi o treningi indywidualne, to na nie powinny decydować się osoby, których czas wolny jest ograniczony, a praca i inne obowiązki nie dają dużego pola manewru w kwestii zmian. Umawiając się na zajęcia indywidualne zazwyczaj nie ma większego problemu z przekładaniem i zmienianiem terminów. Treningi indywidualne są dobrym rozwiązaniem dla osób, które preferują indywidualny charakter pracy i przy tym nie mają problemów z motywacją.

 

Zajęcia grupowe natomiast powinni wybierać ci, którzy poza nabywaniem umiejętności i ich doskonaleniem chcą nawiązać nowe kontakty i lubią ćwiczyć z innymi. Taki charakter zajęć ma swoje plusy. Można zaliczyć do nich:

  • możliwość stałego monitorowania swoich postępów i porównywaniu ich z innymi członkami grupy,
  • niższe opłaty za treningi (rozbijają się na kilka osób),
  • łatwiejsze mobilizowanie się do ćwiczeń.

 

Jak wygląda efektywność treningów indywidualnych i grupowych?

 

Nie da się ukryć, że zdecydowanie bardziej efektywne są treningi indywidualne. Podczas tego rodzaju zajęć osoba ćwicząca w pełni wykorzystuje czas treningowy, a trener skupia się tylko na niej. Dzięki temu można szybciej wyeliminować popełniane błędy i pokonywać kolejne etapy nauki lub doskonalenia umiejętności. Poza tym podczas treningów grupowych często zdarza się, że osoby ćwiczące mniej lub bardziej nieświadomie wzajemnie się rozpraszają. Jeśli zatem komuś zależy na możliwie najszybszym podnoszeniu swoich umiejętności, to powinien zdecydować się na treningi indywidualne.

Cała rodzina ćwiczy na macie z hantlami.
© LIGHTFIELD STUDIOS/stock.adobe.com
Styl życia
Jakie dyscypliny sportowe można uprawiać w ramach treningów rodzinnych?
Treningi indywidualne i grupowe różnych dyscyplin są powszechnie znanymi formami aktywności fizycznej. Kluby sportowe i trenerzy coraz częściej oferują treningi rodzinne, które mają na celu nie tylko naukę konkretnej dyscypliny, ale również miłe spędzenie czasu rodziców z dziećmi. Podpowiadamy, jakie ciekawe formy aktywności fizycznej można praktykować całymi rodzinami oraz jakie wiążą się z tym koszty.

Treningi indywidualne i grupowe różnych dyscyplin są powszechnie znanymi formami aktywności fizycznej. Kluby sportowe i trenerzy coraz częściej oferują treningi rodzinne, które mają na celu nie tylko naukę konkretnej dyscypliny, ale również miłe spędzenie czasu rodziców z dziećmi. Podpowiadamy, jakie ciekawe formy aktywności fizycznej można praktykować całymi rodzinami oraz jakie wiążą się z tym koszty.   Trenerzy różnych dyscyplin w przypadku kilkuosobowych zajęć dużą uwagę skupiają na dobraniu osób pod względem poziomu i wieku. W przypadku treningów rodzinnych ta zasada nie obowiązuje, ponieważ na pierwszym miejscu stawia się dobrą zabawę .   Treningi rodzinne: jaką dyscyplinę wybrać?   Powodów dla których rodzicom zależy na odbywaniu treningów ze swoimi pociechami jest wiele. W przypadku niektórych dzieci ma to stanowić bodziec mobilizacyjny . Często jest również tak, że najmłodsi mają trudności z przekonaniem się do udziału w zajęciach z obcą osobą, jaką niewątpliwie jest trener lub mają problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami . Najczęściej jednak decyzja jest podyktowana chęcią miłego i aktywnego spędzenia czasu w rodzinnym gronie.   Z uwagi na to, że zainteresowanie wspólnymi zajęciami rodziców z dziećmi jest coraz większe, wachlarz możliwości treningowych jest szeroki. Treningi rodzinne są oferowane przez kluby sportowe m.in. w takich dyscyplinach, jak:   tenis ziemny , judo , karate, kolarstwo, badminton, tajski boks (muay thai).   Poza wymienionymi dyscyplinami kluby sportowe organizują również treningi ogólnorozwojowe, które polegają na grach i zabawach rozwijających ogólną sprawność dorosłych i dzieci....

Które dyscypliny sportowe są najlepsze dla kilkuletnich dzieci?
© famveldman/Adobe Stock
Styl życia
Sporty indywidualne czy drużynowe? Które są lepsze dla dzieci?
Rodzice kilkuletnich dzieci prędzej czy później rozważają zapisanie swoich pociech na dodatkowe zajęcia sportowe. Wybór dyscypliny często jest dokonywany tylko na podstawie własnych zainteresowań lub opinii innych rodziców. Nie zawsze zdaje to jednak egzamin. Każde dziecko jest inne i ma cechy, które będą predysponowały je do uprawiania sportów indywidualnych lub drużynowych.

Rodzice kilkuletnich dzieci prędzej czy później rozważają zapisanie swoich pociech na dodatkowe zajęcia sportowe. Wybór dyscypliny często jest dokonywany tylko na podstawie własnych zainteresowań lub opinii innych rodziców. Nie zawsze zdaje to jednak egzamin. Każde dziecko jest inne i ma cechy, które będą predysponowały je do uprawiania sportów indywidualnych lub drużynowych.   Każda forma aktywności fizycznej pozwala najmłodszym nie tylko nabywać nowe umiejętności ruchowe , ale wpływa też na ich charakter i osobowość. Rodzice powinni jednak wiedzieć, że nie każde dziecko odnajdzie się we wszystkich dyscyplinach, właśnie ze względu na kwestie osobowościowe. Sporty drużynowe, a umiejętność radzenia sobie z porażkami Zarówno dyscypliny indywidualne, jak i drużynowe mają swoje wady i zalety. W obu przypadkach niezmienne pozostaje to, że uczą rywalizacji, cieszenia się sukcesami oraz radzenia sobie z porażkami. W dyscyplinach drużynowych, jak piłka nożna , siatkówka czy koszykówka, dzieciom może być nieco łatwiej zaakceptować przegrany mecz lub turniej. Wynika to z tego, że za końcowy wynik odpowiada cały zespół w myśl zasady „wygrywamy razem i przegrywamy razem”. Niektóre dzieci źle reagują na różnego rodzaju niepowodzenia – płaczą i długo je rozpamiętują. Trenując w grupie rówieśników i ponosząc porażki razem z nimi, jest im zwyczajnie łatwiej sobie z nimi poradzić, aniżeli w przypadku niepowodzeń w dyscyplinach indywidualnych.   Lista zalet wynikających z trenowania dyscyplin drużynowych jest dłuższa. Pomagają one m.in. w: nawiązywaniu nowych znajomości z rówieśnikami, pracy w grupie i współpracy z innymi uczestnikami treningu, rozwijaniu współzawodnictwa, poprawie komunikacji z innymi,...

Kobieta i mężczyzna ćwiczą na siłowni.
©Vasyl/stock.adobe.com
Styl życia
Sportowe propozycje na relaks po pracy
O korzyściach wynikających z uprawiania sportu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. O dobrą formę szczególnie powinny zadbać osoby, które mają siedzącą pracę, a po niej nie poświęcają czasu na aktywność fizyczną. Sportowy relaks po pracy może być nie tylko korzystny dla pracy organizmu, ale również przyjemny. Podpowiadamy, jakie dyscypliny sportowe mogą sprawdzić się jako forma relaksu po całym dniu pracy.

O korzyściach wynikających z uprawiania sportu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. O dobrą formę szczególnie powinny zadbać osoby, które mają siedzącą pracę, a po niej nie poświęcają czasu na aktywność fizyczną. Sportowy relaks po pracy może być nie tylko korzystny dla pracy organizmu, ale również przyjemny. Podpowiadamy, jakie dyscypliny sportowe mogą sprawdzić się jako forma relaksu po całym dniu pracy.   Niektóre firmy dbają o formę fizyczną swoich pracowników i wykupują im różnego rodzaju pakiety na treningi czy zajęcia sportowe. Jeśli jednak pracodawca nie zapewni takiego udogodnienia, to wskazane jest znalezienie czegoś na własną rękę.   Czym kierować się przy wyborze dyscypliny?   Dokonując wyboru dyscypliny, którą chce się uprawiać, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, takich jak: forma     fizyczna - jeżeli nie jest ona najlepsza, to na początek dobrze     jest zacząć od biegania w tempie adekwatnym do możliwości i     stopniowe jego podnoszenie, indywidualne     preferencje - najlepiej wybierać takie dyscypliny, które są     interesujące dla osoby ćwiczącej. Dzięki temu ryzyko znudzenia     czy rozczarowania jest mniejsze, możliwości     finansowe - wskazane jest określenie miesięcznego budżetu na     wydatki na sport i przekalkulowanie cen poszczególnych treningów     czy zajęć.       Jeśli chodzi o wachlarz możliwych sportów do uprawiania, które będą dostarczały przyjemności i satysfakcji, to jest on bardzo szeroki. Wskazane jest poszukiwanie dyscyplin indywidualnych, w których osoba ćwicząca jest uzależniona wyłącznie od siebie. Po pierwsze dlatego,...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner