Reklama

Charakterystyczne objawy kamicy nerkowej pojawiają się nagle, zwykle po dużym wysiłku fizycznym, długim przebywaniu w jednej pozycji lub po spożyciu większej ilości alkoholu. Pierwsze symptomy choroby można jednak zaobserwować dużo wcześniej. Żeby ustrzec się przed atakiem kolki nerkowej, trzeba często przeprowadzać kontrolne badania USG.

Reklama

Kamienie w nerkach: kiedy udać się do nefrologa?

Kamienie w nerkach najczęściej wykrywa się przez przypadek – podczas rutynowej kontroli lekarskiej lub w trakcie badania USG wykonywanego przy diagnozowaniu innej choroby. Krystalizacja związków obecnych w moczu może zachodzić latami i nie dawać żadnych objawów. W tym czasie kamień staje się coraz większy i zaczyna wypełniać miedniczkę oraz kielichy nerki. Wówczas pojawia się tzw. „tępy” ból pleców, który bierze się często za objaw problemów z kręgosłupem. W końcu kamień zaczyna się przemieszczać przez moczowód do pęcherza. Towarzyszą temu częste parcie na mocz, pieczenie podczas jego oddawania, a po wypróżnieniu – nieprzemijające uczucie pełnego pęcherza. Z takimi objawami trzeba się udać do nefrologa, który po badaniu ultrasonograficznym stwierdzi, czy przyczyną dolegliwości jest kamień nerkowy, a w razie potwierdzenia diagnozy, wyda zalecenia co do dalszego postępowania. Leczenie najczęściej odbywa się domowymi metodami, wspomaganymi przyjmowaniem leków przeciwbólowych i rozkurczowych.

Atak kolki nerkowej

Kiedy pojawia się kolka nerkowa, czyli charakterystyczny dla kamicy silny ból w okolicy lędźwiowej, można już mówić o ostrym przebiegu choroby. Wówczas kamień jest tak duży, że uciska ściany moczowodów lub jest zablokowany w przewodzie moczowym, przez co uniemożliwia krążenie moczu z nerek do pęcherza. Może to doprowadzić do ostrej niewydolności nerek. Ból jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie – wymaga przyjmowania silnych leków przeciwbólowych póki kamień nie dotrze do pęcherza, co może trwać od kilku godzin do kilku dni (w zależności od wielkości kamienia). Ból promieniuje z lędźwi do podbrzusza i do spojenia łonowego, a czasem do wewnętrznej strony uda (ma zmienne nasilenie). Wraz z nim mogą pojawić się krwiomocz lub bezmocz, omdlenia, nudności, wymioty, gorączka i dreszcze. Jeśli kolka nerkowa trwa wiele dni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kamień utknął w moczowodzie i potrzebna będzie interwencja chirurgiczna.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama