Nawilżacz powietrza
© Budimir Jevtic/Fotolia.com
Styl życia

Zbyt suche powietrze w domu można nawilżyć, używając prostych metod

Woda paruje pod wpływem wysokiej temperatury, więc żeby nawilżyć suche powietrze, wystarczy postawić w pomieszczeniu naczynie z wrzątkiem. Dobrym sposobem na suche powietrze są też rośliny doniczkowe czy urządzenia przeznaczone specjalnie do nawilżania powietrza.

Woda paruje pod wpływem wysokiej temperatury, więc żeby nawilżyć suche powietrze, wystarczy postawić w pomieszczeniu naczynie z wrzątkiem. Dobrym sposobem na suche powietrze są też rośliny doniczkowe czy urządzenia przeznaczone specjalnie do nawilżania powietrza.

 

Suche powietrze w domu to problem pojawiający się głównie w sezonie grzewczym. Jest ono szkodliwe dla zdrowia, ponieważ zmniejsza odporność organizmu i wysusza cerę. Źle wpływa również na zwierzęta domowe, rośliny a także drewniane meble, ponieważ wysuszone drewno zaczyna pękać.

Kasia gotuje z Polki.pl: faworki na piwie

Tanie, domowe sposoby na suche powietrze

Najprostszą metodą nawilżenia powietrza w pomieszczeniu jest otworzenie okna czy drzwi balkonowych. Działa to zwłaszcza zimą, kiedy wilgotność powietrza na zewnątrz jest zwykle wyższa niż wewnątrz pomieszczeń, a wysoka różnica temperatur przyśpiesza wymianę powietrza w pomieszczeniu.

 

Innym prostym sposobem jest powieszenie na ciepłym kaloryferze mokrych ręczników. Dzięki temu w pokoju będzie i ciepło, i komfortowo pod względem wilgotności. Suche powietrze nawilży także bardzo gorąca, parująca woda. Wystarczy nalać jej do szerokiego naczynia i pozostawić do ostygnięcia w miejscu, gdzie powietrze jest zbyt suche. Aby oprócz nawilżenia uzyskać odświeżający zapach, można do wody dodać kilka kropel zapachowego olejku. Można również zakupić specjalny pojemnik, który wypełnia się wodą i wiesza na kaloryferze. Wilgotność powietrza jest większa w pomieszczeniach, w których stoją rośliny doniczkowe.

Urządzenia nawilżające rozwiązują problem zbyt suchego powietrza

Są trzy typy urządzeń przeznaczonych do nawilżania powietrza: ewaporacyjne, parowe i ultradźwiękowe. Nawilżacz parowy działa podobnie jak naczynie z bardzo gorącą wodą – jest ona podgrzewana do temperatury parowania i w ten sposób dostaje się do otoczenia. Natomiast nawilżacz ultradźwiękowy oddaje do otoczenia chłodną wodę, rozbijając jej cząsteczki i wyrzucając je na zewnątrz. Nawilżacze ewaporacyjne wyposażone są dodatkowo w filtr, który oczyszcza powietrze. Jest szczególnie zalecany dla alergików.

 

Nawilżacz powietrza.
©Manueltrinidad/Fotolia.com
Styl życia
Rodzaje elektrycznych nawilżaczy powietrza: termiczne, ewaporacyjne, ultradźwiękowe – wady i zalety
Nawilżacz powietrza jest przydatny szczególnie w okresie grzewczym (jesień-zima). Suche powietrze może zawierać w sobie kurz i pył, który może podrażniać górne drogi oddechowe. Elektryczny nawilżacz to urządzenie, które zwiększa wilgotność powietrza poprzez uwalnianie pary wodnej.

Nawilżacz powietrza jest przydatny szczególnie w okresie grzewczym (jesień-zima). Suche powietrze może zawierać w sobie kurz i pył, który może podrażniać górne drogi oddechowe. Elektryczny nawilżacz to urządzenie, które zwiększa wilgotność powietrza poprzez uwalnianie pary wodnej.   Poziom wilgotności powietrza sprawdza się za pomocą higrometru. Jeżeli urządzenie pokazuje około 40-60 procent wilgotności w pomieszczeniu – jest to stan idealny dla mieszkania. Za duże nawilżenie (powyżej 60 procent) powoduje rozwój pleśni i grzybów. Elektryczny nawilżacz termiczny (grzewczy, parowy) Po włączeniu urządzenia do prądu, woda w pojemniku nagrzewa się za pomocą grzałki i uwalnia w postaci delikatnej mgiełki. Woda, gotując się, niszczy zanieczyszczenia i bakterie unoszące się w powietrzu. Dodatkowym plusem jest to, że lekko podnosi temperaturę w pokoju , co sprawdza się w chłodne dni. Nawilżacz parowy pobiera jednak dość dużo energii, wymaga częstego czyszczenia i odkamieniania, a korzystając z niego trzeba uważać, aby się nie oparzyć gorącą parą. Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy działa na falach dźwiękowych o dużej częstotliwości. Człowiek nie odczuwa tych delikatnych wibracji, zwierzęta niestety tak . Ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody, tworząc z niej mgiełkę. Większość urządzeń posiada stopnie regulacji natężenia pracy oraz możliwość wyboru pary ciepłej (podgrzanej) lub zimnej. Wygodnym rozwiązaniem jest też to, że większość modeli ma wbudowany higrometr, czyli wilgotnościomierz. Pozwala on na bieżąco kontrolować wilgotność powietrza w pokoju i dostosowywać pracę urządzenia do warunków. Zaawansowane urządzenia mają też dodatkowe funkcje np. jonizator powietrza, oczyszczacz powietrza, automatyczną regulację natężenia...

Nawilżacz powietrza.
©Manueltrinidad/Fotolia.com
Styl życia
Nawilżacz powietrza - jaki wybrać i dlaczego warto go mieć?
Nawilżacz powietrza - jaki wybrać i dlaczego warto go mieć?

Wybór dobrego nawilżacza powietrza nie jest łatwa decyzja. Każdy rodzaj nawilżacza: klasyczny, parowy, ewaporacyjny i ultradźwiękowy ma swoje plusy i minusy. Jaki nawilżacz powietrza najlepiej się sprawdzi w naszym pomieszczeniu?  Jak działa nawilżacz powietrza? Nawilżacz powietrza zmienia wodą w parę wodną i rozpyla kropelki cieczy w pomieszczeniu. W zależności od rodzaju nawilżacza parowanie odbywa się za pomocą ciepła, zimna lub ultradźwięków. Optymalna wilgotność powietrza w pokoju powinna wynosić od 40% do 60%. Poziom wilgotności powietrza w większości pomieszczeń jest zbyt niski. Wpływa to niekorzystnie na błony śluzowe, skórę i włosy. Zbyt suche powietrze spowalnia leczenie przeziębienia , bólu gardła, chrypki czy kataru.  Rodzaje nawilżaczy powietrza W sklepach można znaleźć cztery rodzaje nawilżaczy: klasyczny, parowy, ewaporacyjny i ultradźwiękowy. Każdy z nich różni się sposobem użytkowania i konserwacji. Nawilżacze klasyczne to naczynia ceramiczne, które napełnia się wodą i wiesza na kaloryferze. Woda pod wpływem ciepła odparowuje. Z tego typu nawilżacza można korzystać tylko jesienią i zimą, kiedy kaloryfery wytwarzają ciepło. Są one mało efektywne. Nawilżacze parowe działają na zasadzie czajników elektrycznych. Wbudowana w nich grzałka podgrzewa ciecz, która zmienia się w parę wodną. Plusem jest to, że kropelki wody są oczyszczone i nie zawierają drobnoustrojów. Niestety dodatkowo podgrzewają temperaturę w pokoju i można się nimi poparzyć. Nawilżacz ewaporacyjny  również działa na zasadzie parowania wody, jednak jest ono chłodna. Działanie napędzane jest przez specjalny wiatrak, który skierowany jest na wkład nawilżający. Bywają one dość głośne, a matę nawilżającą należy zmieniać co...

Czy warto kupić nawilżacz powietrza do pokoju niemowlaka?
© famveldman/Adobe Stock
Styl życia
Czy warto kupić nawilżacz powietrza do pokoju niemowlaka?
W okresie jesienno-zimowym jednym z częstych problemów w domach i mieszkaniach jest zbyt suche powietrze. Niskie temperatury na zewnątrz wymuszają podkręcenie ogrzewania, co wiąże się z pogorszeniem jakości domowego powietrza. Ono przekłada się na stan zdrowia i samopoczucie domowników. Szczególnie tych najmłodszych. Jednym z rozwiązań jest zakup do pokoju niemowlaka nawilżacza powietrza. Podpowiadamy, czy warto zainwestować w tego typu urządzenie.

W okresie jesienno-zimowym jednym z częstych problemów w domach i mieszkaniach jest zbyt suche powietrze. Niskie temperatury na zewnątrz wymuszają podkręcenie ogrzewania, co wiąże się z pogorszeniem jakości domowego powietrza. Ono przekłada się na stan zdrowia i samopoczucie domowników. Szczególnie tych najmłodszych. Jednym z rozwiązań jest zakup do pokoju niemowlaka nawilżacza powietrza. Podpowiadamy, czy warto zainwestować w tego typu urządzenie.   Zbyt suche powietrze w pokoju maluszka może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie jego organizmu. Najczęściej jest to charakterystyczny, pojawiający się w nocy katar. Nie ma on związku z żadną infekcją, lecz jest spowodowany właśnie zbyt suchym (czasami również zbyt ciepłym) powietrzem. Zalety i wady nawilżaczy powietrza do pokojów dziecięcych Rodzice małych dzieci stają zazwyczaj przed dylematem: kupić nawilżacz powietrza czy też nie? Wybranie drugiej opcji wiąże się z koniecznością poznania domowych sposobów radzenia sobie z suchym powietrzem . Kwestia ich skuteczności i wpływu na zdrowie jest jednak tematem wielu dyskusji i jednoznaczne stwierdzenie czy chociażby wieszanie mokrych ręczników na kaloryferach nie szkodzi zdrowiu, jest trudne.   Wiadomo natomiast, że dobrym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza powietrza . W zależności od rodzaju i modelu nawilżacze mogą zapewniać: równomierne rozprowadzenie wilgoci w danym pomieszczeniu, minimalizowanie rozprzestrzeniania się bakterii, oczyszczanie organizmu poprzez funkcję jonizowania powietrza.   Jeśli chodzi o minusy, to niektóre modele pracują dosyć głośno i mogą przeszkadzać w spokojnym śnie dziecku i rodzicom. Ponadto sprzęt renomowanych marek jest zazwyczaj drogi i nie każdy może sobie na niego pozwolić. Nawilżacze powietrza: rodzaje,...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik