Zaśnieżone duże choinki w lesie
©Mandrixta/Fotolia
Styl życia

Świerk, jodła czy sosna – które drzewko najlepiej wybrać na choinkę bożonarodzeniową?

Najczęściej wybieranymi na choinki bożonarodzeniowe drzewkami są świerk pospolity i srebrzysty oraz sosna pospolita. Drzewka tych gatunków różnią się intensywnością zapachu, kolorem igliwia, a także jego trwałością w warunkach domowych. Choinki cięte, niezależnie od gatunku, są mniej trwałe niż choinki wyhodowane w donicach.

Najczęściej wybieranymi na choinki bożonarodzeniowe drzewkami są świerk pospolity i srebrzysty oraz sosna pospolita. Drzewka tych gatunków różnią się intensywnością zapachu, kolorem igliwia, a także jego trwałością w warunkach domowych. Choinki cięte, niezależnie od gatunku, są mniej trwałe niż choinki wyhodowane w donicach.

 

Na choinki wybiera się gatunki drzew, które w zimie pozostają zielone i nie tracą igieł. Są one symbolem życia i zdrowia.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z groszkiem

Świerk pospolity

Najczęściej wybieranym na choinkę drzewkiem jest świerk pospolity. To jedyny naturalnie występujący w Polsce gatunek świerku. Jego korona ma stożkowany kształt, co szczególnie dobrze widać w młodych drzewkach ścinanych na choinki. Igły na jego gałązkach są gęste, mają intensywny kolor i są lekko spłaszczone. Samo drzewko pięknie pachnie. Już po chwili od ustawienia go w pokoju cały dom wypełni zapach lasu. Niestety świerk pospolity szybko gubi igły. Znaczny ich ubytek widać nawet po tygodniu od przyniesienia go do domu. Cena świerku mierzącego ok. 100 cm zaczyna się od 30 złotych. Zależy ona jednak od wysokości drzewka.

Świerk kłujący (srebrzysty)

Nieco bardziej trwały od świerku pospolitego jest świerk kłujący, ma on też gęstszą koronę. Charakterystyczną cechą świerku kłującego są zaostrzone, zabarwione srebrzyście igły. Z daleka wygląda to tak, jakby spoczywała na nich cienka warstwa śniegu. Świerk kłujący jest sporo droższy niż świerk pospolity. Za drzewko o wysokości ok. 100 cm płaci się przeciętnie ok. 50-60 złotych.

Sosna pospolita

Sosna pospolita jest dosyć tania, pachnie intensywnie, a igły dosyć długo się na niej utrzymują. Niestety jej gałązki są rzadkie i często układają się asymetrycznie. W związku z tym trudno jest ją ubrać i ustawić w pomieszczeniu. Na ogół drzewko o wysokości ok. 100 cm można kupić już za 20 złotych.

Jodła kaukaska

Osoby, którym zależy na tym, żeby choinka nie gubiła igieł, mogą na świąteczne drzewko wybrać także jodłę kaukaską. Nawet dwa miesiące po ścięciu na jodle kaukaskiej utrzymują się igły. Drzewko nie ma zapachu. Z tego względu polecane jest alergikom oraz osobom, które drażni charakterystyczny zapach drzew iglastych. Jodła ma ponadto żywy zielony kolor oraz gęste gałązki i igły. Niestety jest jednym z droższych drzewek choinkowych. Jej cena zaczyna się od 60 złotych za najmniejsze drzewka.

Czy warto kupować choinkę w doniczce

Świerki oraz jodły kaukaskie często sprzedawane są w doniczkach. Regularnie podlewana ziemia zapewnia drzewku lepsze nawilżenie, dzięki czemu dłużej zachowuje ono igły oraz intensywny kolor. O ile drzewko było hodowane w doniczce, a nie zostało ścięte i wsadzone do ziemi, są szanse na to, że przyjmie się zasadzone po świętach w ogrodzie. Cena choinki w doniczce jest zazwyczaj o 20-30 zł wyższa od ceny choinki ciętej.


Ozdoby na święta – tradycyjna choinka czy stylowy stroik?
© Gajus/Adobe Stock
Styl życia
Jaką choinkę wybrać na święta – jodłę, sosnę czy świerk?
Jaką choinkę wybrać na święta – jodłę, sosnę czy świerk?

Wybór drzewka na świąteczną choinkę nie jest łatwy. Ciężko znaleźć złoty środek między wyglądem, trwałością i ceną. Jeszcze kilka lat temu najczęstszym wyborem był świerk pospolity lub sosna pospolita, teraz mamy większy wybór. Jaką choinkę wybrać na Boże Narodzenie - świerk pospolity, świerk kłujący, jodłę kaukaską czy sosnę pospolitą?  Najpopularniejsza choinka na Boże Narodzenie - świerk pospolity Świerk pospolity to drzewko, które jest najczęściej wybierane na bożonarodzeniową choinkę . Na taką decyzję ma wpływ przede wszystkim cena i piękny zapach, który unosi się w całym domu. Największą jego wadą jest brak trwałości, świerk gubi igły praktycznie od samego początku. Dość szybko traci świeżość i po kilku dniach nie wygląda już tak atrakcyjnie, jak w dniu zakupu.  To najlepsza opcja dla osób, którym zależy na niskobudżetowym rozwiązaniu. Świerk najlepiej kupić przed samym Bożym Narodzeniem, aby jak najlepiej prezentował się w tym magicznym czasie. Drugą opcją jest świerk kłujący , który z pewnością postoi nieco dłużej w dobrym stanie. Jednak jak sama nazwa wskazuje jego igły są bardzo kłujące, co może być problemem przy zakładaniu i zdejmowaniu świątecznych ozdób. Trwała choinka na święta - jodła kaukaska Jodła kaukaska to jedno z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych drzewek , wybieranych na choinkę. Jej głównymi zaletami jest atrakcyjny wygląd i trwałość. Ma ona regularny, ołówkowy kształt i dużo igieł. To drzewko może spokojnie stać w domu 2 miesiące w świetnym stanie. Największą wadą jodły kaukaskiej jest to, że jej gałązki nie wydzielają żadnego zapachu. Choinka na Boże Narodzenie o intensywnym zapachu - sosna pospolita Sosna pospolita nie jest częstym wyborem na choinkę, przede wszystkim...

Srebrna bombka
© Smileus/Fotolia.com
Styl życia
Srebrna choinka do nowoczesnych wnętrz
Choinki ubierane w ozdoby jednego koloru już od lat są popularne, jednak przyszedł czas na bardziej odważne kolory, jak na przykład srebrny. Srebrna choinka świetnie będzie wyglądała przede wszystkim w pomieszczeniach, gdzie przeważają szkło i metal oraz szlachetne materiały, takie jak prawdziwe drewno i skóra.

Choinki ubierane w ozdoby jednego koloru już od lat są popularne, jednak przyszedł czas na bardziej odważne kolory, jak na przykład srebrny. Srebrna choinka świetnie będzie wyglądała przede wszystkim w pomieszczeniach, gdzie przeważają szkło i metal oraz szlachetne materiały, takie jak prawdziwe drewno i skóra. Światło i faktura ozdób do zrobienia srebrnej choinki Podstawą każdej choinki są lampki, nie inaczej jest w przypadku srebrnej choinki. Świetnie z ozdobami będą współgrać światełka w kolorze białym albo te o jasnym, ale ciepłym odcieniu światła. Odpowiedniemu oświetleniu drzewka powinny towarzyszyć ozdoby w kolorze srebrnym. Urozmaicenie powinno polegać na zestawieniu różnych faktur, np. bombek satynowych, z cekinami, ażurowych (np. z drutu) czy lustrzanych. Choinka srebrna nie powinna być pozbawiona gwiazdy na czubku ani aniołków na gałązkach oraz łańcuchów. Figurki aniołków nie muszą być srebrne, równie udanie w kolorystykę wpasują się szklane aniołki i te z papieru np. z brokatem. Dekoracja łańcuchami Srebrna choinka może zostać udekorowana również łańcuchami – w zależności od pozostałych ozdób mogą to być łańcuchy z koralików lub puszyste. Ładnie dopełnić aranżację można organzą w kolorze szarym lub białym, jeśli odpowiednio ją upniemy lub ułożymy. „Szale” z organzy nadają się zarówno do luźnego ułożenia między gałęziami drzewka, jak i do upięcia ich na zewnątrz, podkreślą kształt choinki. Iglaki na srebrną choinkę Drzewko do zrobienia srebrnej choinki może być dowolne, ale najlepiej sprawdzi się srebrny świerk (kłujący). Barwa jego igieł wzmocni efekt kolorystyczny, a przy okazji świerk roztoczy wspaniały, leśny zapach w mieszkaniu. Równie dobrym wyborem będą drzewka o ciemnozielonych igłach , srebrne...

Zakładanie bombki na choinkę.
©Filip Olejowski/Fotolia.com
Styl życia
Kupno i dekoracja drzewka świątecznego: żywa czy sztuczna choinka, kolorystyka ozdób
Dekoracja choinki zależy od gustu i wystroju wnętrza. Do nowoczesnych pomieszczeń będą pasowały chłodne kolory, np. niebieski, biały i srebrny. W tradycyjnych wnętrzach można pokusić się o połączenie złota i czerwieni.

Dekoracja choinki zależy od gustu i wystroju wnętrza. Do nowoczesnych pomieszczeń będą pasowały chłodne kolory, np. niebieski, biały i srebrny. W tradycyjnych wnętrzach można pokusić się o połączenie złota i czerwieni.   Wybór stylu, w jakim chcesz ubrać choinkę to pierwszy krok przed jej zdobieniem . Pamiętaj o bombkach, innych zawieszkach i łańcuchach. Jaki rodzaj drzewka wybrać? Główna kwestia do rozstrzygnięciu podczas kupna drzewka to wybór między żywą i sztuczną choinką . Dla tych, którzy nie chcą sprzątać igieł z dywanu lub podłogi, decyzja jest prosta. Sztuczna choinka po wyrzuceniu długo się rozkłada. Prawdziwa choinka ma swój urok i piękny zapach. Zazwyczaj wybierane są sosny, świerki lub jodły. Przy kupnie żywego drzewka świątecznego sprawdź, czy na pewno jest świeże i czy nie ma brązowych igieł. Na żywym drzewku, które podlewane postoi w domu dość długo, gałązka łatwo się ugina . Jeśli pęka, oznacza to że ma w sobie mało soków, a jej igły szybko opadną . Oszacuj, jakiej wysokości drzewko zmieści się w domu. Uwzględnij przy tym, czy choinka ma stać bezpośrednio na podłodze czy też na stoliku. Propozycje dekoracji choinki świątecznej Ubierając choinkę, pamiętaj o tym, że duże bombki najlepiej powiesić na dole drzewka. Mniejsze zawieś wyżej. Dzięki temu zachowasz proporcje. Łańcuchy prezentują się najlepiej na dolnych gałęziach. Możesz ubrać choinkę w jednej tonacji bądź stworzyć kolorowe drzewko. Innym sposobem ozdobienia jest połączenie dwóch kolorów, np. zieleni i złota. Ze złotymi bombkami i łańcuchami bardzo dobrze wyglądają też te w kolorze czerwonym. To klasyczne połączenie. Chłodne biało-srebrne ozdoby także dobrze wyglądają na choince. Kontrastują z zielenią drzewka. W nowoczesnym wnętrzach dobrze będzie...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik