Płąski arkusz papierowej wikliny
©liyavihola/Fotolia
Styl życia

Stroiki na Boże Narodzenie – DIY: świąteczna ozdoba z papierowej wikliny

Stroiki na Boże Narodzenie z makulatury to doskonały pomysł na ekologiczne dekoracje świąteczne. Do wykonania papierowej wikliny potrzebne są stare gazety, kolorowe farby, nożyczki, patyczek do szaszłyków oraz klej.

Stroiki na Boże Narodzenie z makulatury to doskonały pomysł na ekologiczne dekoracje świąteczne. Do wykonania papierowej wikliny potrzebne są stare gazety, kolorowe farby, nożyczki, patyczek do szaszłyków oraz klej.

 

Ozdoby z papierowej wikliny są łudząco podobne do tych, wykonanych z wikliny naturalnej, są od nich jednak nieco mniej trwałe. Papierową wiklinę możesz malować zarówno przed, jak i po pleceniu.

Jak zrobić wiklinowe rurki z papieru

Do przygotowania papierowej wikliny potrzebujesz:

 

Papierowe rurki najlepiej zwijać na stole.

 

Sposób wykonania:

 • Weź podwójną stronę gazety i złóż ją, zaczynając od dołu, dwa razy, tak by powstał prostokąt.
 • Przetnij gazetę w miejscach poziomych zgięć.
 • Powstałe w ten sposób 6 pasków, rozłóż na płasko.
 • Weź patyczek do szaszłyków, w jego połowie zawiń rożek kartki i nawijaj ją po przekątnej na patyk. Gdy zwiniesz cały pasek, jego koniec posmaruj klejem i przyklej. Wyjmij patyczek ze środka. Przygotuj rurki z całej gazety.

Świąteczny stroik - wianek na Boże Narodzenie z papierowej wikliny

Wykonany w ten sposób stroik jest przepiękną dekoracją stołu, drzwi lub balustrady. Można ozdobić go suszonymi kwiatami, jemiołą, wstążkami i dzwoneczkami.

 

Materiały na stroik:

 • około 150-200 sztuk patyczków-rurek z papierowej wikliny,
 • klej na gorąco w pistolecie,
 • rolka po ręczniku papierowym lub butelka po lakierze do włosów/odświeżaczu do powietrza,
 • srebrna lub złota farba w sprayu,
 • ozdoby: np. kokardy, dzwonki, koraliki.

 

Sposób wykonania stroika z papierowej wikliny:

 • Weź 3 papierowe rurki i ułóż je na stole, na krzyż, tworząc gwiazdkę (wszystkie rurki mają spę przecinać w połowie).
 • Na środku gwiazdki postaw formę (np. butelkę po lakierze). Z tubą na środku rurki stworzą coś na kształt promieni.
 • Weź czwartą rurkę i zacznij oplatać, wkładając ją pod dowolną rurkę, równolegle do formy.
 • Zakładając każdą kolejną rurkę na kolejną, zaplataj wianek do góry, zaginając wkoło formy rurki.
 • Po każdym okrążeniu, w którym kończy się rurka, dokładaj następną.
 • Gdy wypleciesz stroik do końca formy, przesuń ją do góry i wyplataj dalej, do momentu, gdy uzyskasz długość, która pozwoli zamknąć koło.
 • Po zakończeniu stroika utnij wystające rurki, zostawiając około 4 cm z każdej z nich. Zagnij je do środka i przyklej klejem.
 • Połącz oba końce wianka-stroika i mocno sklej.
 • Pomaluj stroik farbą, odłóż do wyschnięcia i przymocuj ozdoby.

 

Jeżeli zdecydujesz się na udekorowanie stołu wiklinowym stroikiem, w jego środek koniecznie włóż lampion ze słoika lub puszki.


Anyż, pomarańcza i cynamon
© ratmaner/Fotolia.com
Styl życia
Stroik na Boże Narodzenie – choinka z makaronu i przypraw
Stroik na Boże narodzenie w postaci ręcznie robionej choinki z makaronu to pomysł na ozdobę na świąteczny stół lub prezent. Wykonanie choinki nie jest czasochłonne. Tradycyjne bombki, kokardki i koraliki można zamienić dekorując stroik bożonarodzeniowy aromatycznymi przyprawami.

Stroik na Boże narodzenie w postaci ręcznie robionej choinki z makaronu to pomysł na ozdobę na świąteczny stół lub prezent. Wykonanie choinki nie jest czasochłonne. Tradycyjne bombki, kokardki i koraliki można zamienić dekorując stroik bożonarodzeniowy aromatycznymi przyprawami i cytrusami.   Potrzebujesz: 1 opakowania makaronu (kolanka z falbanką, muszelki, świderki, kokardki lub pióra), brystolu A4, kleju na gorąco, sprayu (złoty lub srebrny), taśmy lub zszywacza, nożyczek, do dekoracji dowolnych przypraw, np.: gwiazdy anyżu, jałowca, kardamonu, goździków, ziela angielskiego i kory cynamonu oraz suszonych plastrów cytrusów. Sposób wykonania stroika na Boże Narodzenie 1. Karton zwiń w stożek dowolnej wielkości ( choinka będzie tak duża, jak duży będzie przygotowany stożek). Stożek sklej taśmą lub zszyj zszywaczem i obetnij nadmiar papieru u dołu, tak aby stroik na Boże Narodzenie stał równo.   2. Przyklejaj makaron zaczynając od dołu stożka. Klej nakładaj na brzeg makaronu i lekko dociskaj makaron do stożka. Makaron należy przyklejać pojedynczo w równych liniach.   3. Po obklejeniu całej choinki udekoruj makaron sprayem w złotym lub srebrnym kolorze. Odstaw choinkę, aby farba wyschła na kilka minut.   4. Gdy spray wyschnie, zacznij ozdabiać stroik na Boże Narodzenie przyprawami.   5. Zacznij od przyklejenia klejem na ciepło gwiazdy anyżu na szczycie choinki. Kilka gwiazd anyżu możesz przykleić także niżej.   6. Pokrusz korę cynamonu na mniejsze kawałki i przyklej je do makaronu.   7. Choinkę udekoruj ziarnami jałowca, owocami kardamonu, zielem angielskim, goździkami i suszonymi plastrami cytrusów.    8. Tak przygotowany stroik na Boże Narodzenie...

gwiazdka z wikliny
©Kevin Mayer/Fotolia
Styl życia
Papierowa wiklina – ekologiczne dekoracje na świąteczną choinkę
Papierowa wiklina należy do typowo recyklingowych metod rękodzieła artystycznego. Do jej wykonania nie potrzeba kupować nowych materiałów – wystarczy stara gazeta, patyk do szaszłyków i klej biurowy.

Papierowa wiklina należy do typowo recyklingowych metod rękodzieła artystycznego. Do jej wykonania nie potrzeba kupować nowych materiałów – wystarczy stara gazeta, patyk do szaszłyków i klej biurowy. Jak wykonać wiklinę papierową – krok po kroku Potrzebujesz: starych gazet, kleju (najwygodniejszy będzie w sztyfcie), patyka do szaszłyków, nożyczek. 1. Przygotuj szerokie paski papieru – rozłóż jeden arkusz gazety i potnij ją w poprzek na osiem pasków. Powinny mieć około 6 cm szerokości. 2. Używając patyka do szaszłyka, zawiń pasek w cieniutką rurkę - pasek zawijaj od rogu po przekątnej. 3. Po nawinięciu rurki delikatnie zdejmij ją z patyczka. 4. Podklej końcowy róg paska, by rurka się nie rozwinęła. 5. Rurka z jednej strony może być szersza, ale nie powinna mieć kształtu stożka. Ozdoby na Boże Narodzenie z papierowej wikliny Płatki śniegu z papierowej wikliny   1. Przygotuj 3 rurki z wikliny papierowej . 2. Przetnij je na pół i podklej, by się nie rozkręciły. 3. Złóż rurki po dwie, a następnie skrzyżuj ze sobą trzy pary rurek. 4. Zwiąż na środku rurki nitką. 5. Z każdej pary rurkę odegnij w zewnętrzną stronę i połącz z rurką z sąsiedniej pary – powinny stworzyć kształt rombu lub płatka. Zwiąż końce. 6. Odetnij papier wystający poza nitkę. 7. Możesz pomalować złotą, srebrną lub białą farbą lub pozostawić ją w takim naturalnym kolorze.   Gwiazdka z papierowej wikliny   1. Zegnij rurkę w pięciu punktach tak, by podzielić ją na równe części. 2. Następnie według tych zagięć ułóż z niej pięcioramienną gwiazdę . 3. Ostatni fragment włóż w początek rurki i podklej. 4. Podklej gwiazdę we wszystkich punktach styku. 5. Zepnij spinaczami w tych miejscach i zostaw do wyschnięcia. 6. Pomaluj złotą farbą lub posmaruj...

Stroik z gwiazdą Betlejemską
© seanlockephotography/Fotolia.com
Styl życia
DIY - stroik z gwiazdą Betlejemską z bibuły
Stroik z bibuły na Boże Narodzenie jest miłym akcentem podczas rodzinnych spotkań. Można go postawić na wigilijnym stole.

Stroik z bibuły na Boże Narodzenie jest miłym akcentem podczas rodzinnych spotkań. Można go postawić na wigilijnym stole.   Stroik z bibuły jest odmianą od stroików ze świeżych gałązek choinkowych, ponieważ jest trwalszy i może cieszyć oko wiele lat. Bibuła daje nam mnóstwo możliwości , możemy z niej wykonać stroik z gwiazdą betlejemską, czy kolorowymi kwiatami. Stroiki najczęściej wykonywane są na podstawie w kształcie koła. Stroik na stół – co jest potrzebne do wykonania stroika z bibuły Do wykonania świątecznego stroika potrzebujesz następujących rzeczy: kleju – może być zwykły klej do papieru w sztyfcie lub w tubce, około 20 miękkich, cienkich drucików o długości około 10 cm, jednego drucika o długości około 5 cm do zamontowania świecy, zapalniczki, ostrych nożyczek, bibuły (3 rolek) w kolorze ciemnozielonym, pianki zdobniczej wielkości arkusza A4 , perełek, koralików, łańcuszków, kolorowych kokardek, grubej świecy o długości około 15 cm w dowolnym kolorze. Choinkowy stroik – sposób wykonania krok po kroku Wytnij z gąbki koło o średnicy około 30 cm (możesz je odrysować od małego talerza). Całą bibułę potnij w paski (przez całą grubość rulonu bibuły) o szerokości 5 cm. Każdy pasek ponacinaj – ale nie do końca, wszerz na mniejsze paski o grubości około 1 cm. Powstaną postrzępione falbanki. Rozwiń paski – otrzymasz w ten sposób długie ponacinane odcinki. Każdy z mniejszych pasków skręcaj ostrożnie – żeby nie oderwać go od reszty – tak, aby powstały frędzle (będzie to przypominało popularne kiedyś bluzki z frędzlami). Otrzymasz skręcane igiełki w rzędach. Przygotuj druciki – po jednym na każdy pasek bibułowego igliwia. Każdy z nich zegnij na pół, w kształcie bardzo wąskiej litery U....

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak