Stare gazety i magazyny leżące na stosie
©Victoria М/Fotolia
Styl życia

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie: świąteczna dekoracja z masy papierowej krok po kroku?

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie z papieru i przy okazji wykorzystać stare gazety? Wystarczy namoczyć papier w wodzie, rozdrobnić go i wymieszać z mącznym klejem, by stworzyć plastyczną masę, która po zastygnięciu jest bardzo trwała. Przygotowywanie ozdób świątecznych to wielka frajda dla najmłodszych, a tego typu surowce są przez nich szczególnie lubiane.

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie z papieru i przy okazji wykorzystać stare gazety? Wystarczy namoczyć papier w wodzie, rozdrobnić go i wymieszać z mącznym klejem, by stworzyć plastyczną masę, która po zastygnięciu jest bardzo trwała. Przygotowywanie ozdób świątecznych to wielka frajda dla najmłodszych, a tego typu surowce są przez nich szczególnie lubiane.

 

Masa papierowa to jedna z odmian popularnego papier-mâché. Innym sposobem na wykorzystanie makulatury jest nakładanie na wcześniej przygotowany stelaż maczanych w kleju pasków papieru i tworzenie w ten sposób grubej warstwy, która po zaschnięciu jest bardzo trwała.

Stroik na Boże Narodzenie z masy papier-mâché

Wykonany z masy papierowej stroik jest znakomity jako dekoracja stołu. W środek najlepiej włożyć wykonany ze słoika lub puszki lampion.

 

Pamiętaj, by zabezpieczyć stanowisko pracy. Stół i podłogę wyłóż folią malarską. Miej w pogotowiu mokrą ściereczkę na wypadek, gdy coś kapnie poza strefę ochronną. Masę trzeba wycierać od razu – zaschnięta jest bardziej problematyczna. Przygotowanie masy papierowej zajmuje niestety dużo czasu i jest pracochłonne, jednak efekt końcowy wynagradza wszystkie trudności.

 

Do wykonania stroika będą potrzebne:

 • masa papierowa,
 • około 7 rolek po papierze toaletowym,
 • zielona farba w sprayu,
 • czerwone kokardy lub szerokie różnokolorowe wstążki,
 • szyszki,
 • klej na gorąco w pistolecie.

 

Do przygotowania masy papierowej, potrzebne ci będą:

 • stare gazety, papiery, dokumenty, paski z niszczarki do papieru itp.
 • 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
 • 2 łyżki mąki pszennej,
 • woda,
 • 2 łyżki soli,
 • blender ręczny lub mikser,
 • duże sito lub szmatka do odcedzenia nadmiaru wody,
 • duża miska lub wiaderko.

 

Sposób wykonania masy papierowej:

 • Przygotuj dużą miskę i wrzuć do niej papiery podarte na małe kawałki.
 • Zalej wszystko bardzo gorącą wodą (w stosunku 2:1 dwie części wody, na jedną część gazet) i odstaw do namoczenia na 2-3 godziny.
 • Zblenduj lub zmiksuj wszystko na gładką masę. Co jakiś czas przemieszaj łyżką papierową „zupę”, by sprawdzić, czy nie został żaden kawałek papieru.
 • Zmiksowaną masę, odcedź z nadmiaru wody na sicie lub wyciśnij przez szmatkę i umieść w misce.
 • Do papierowej pulpy dodaj obie mąki i sól, dokładnie wymieszaj całość. Masa jest gotowa do użycia.

 

Sposób wykonania stoika z papier mache:

 • Rolki po papierze toaletowym ułóż na kawałku folii, w taki sposób by tworzyły okrąg, wkładając jedną w drugą, sklejając klejem na gorąco i lekko zaginając, by tworzyły łuk.
 • Oblepiaj masą papierową rolkowy stelaż, nakładając dłonią kolejne warstwy. Wrażenie puszystości i igliwia, uzyskasz robiąc w masie wzór widelcem.
 • Ostaw stroik w ciepłe miejsce, aż do wyschnięcia.
 • Wyschnięty stroik pomaluj na zielono i udekoruj wstążkami i kokardami. Gotowe.

Czerwony papier mache
©Vladimir Prusakov/Fotolia
Styl życia
Dekoracje świąteczne: choinka z papier-mâché
Dekoracje świąteczne z papier-mâché przygotujesz z papieru toaletowego, starych gazet lub ręcznika papierowego. Ten sposób na przygotowanie ozdób to dobra okazja na wykorzystanie makulatury. Potrzebne będą również stelaże i formy.

Dekoracje świąteczne z papier-mâché przygotujesz z papieru toaletowego, starych gazet lub ręcznika papierowego. Ten sposób wykonania ozdób to dobra okazja na wykorzystanie makulatury. Potrzebne będą również stelaże i formy.   Papier-mâché (papier mache) to delikatnie rozmoczone w kleju kawałki papieru , które nakłada się na siebie, oblepiając formy. Inną wersją papier-mâché jest papierowa pulpa, którą przygotowuje się z mocno rozdrobnionego papieru, wody i kleju. Świąteczna choinka z papier mache krok po kroku Do barwienia ozdób z papier-mâché można użyć zwykłych plakatówek, akwareli lub tempery .   Do wykonania białej i delikatnej masy użyj papieru toaletowego. Nieco twardszą i trwalszą uzyskasz z gazet (nie lakierowanych) oraz rolek po papierze toaletowym. Warto też wykorzystać paski papierowe z niszczarki .   Będą ci potrzebne: stare gazety, klej z mąki, folia np. malarska lub rozcięte duże worki na śmieci do zabezpieczenia stołu i podłogi, rękawiczki np. gumowe, nóż introligatorski, nożyczki, szmatka do wycierania zabrudzeń – najlepiej robić to, gdy jeszcze nie zaschną, plastikowa butelka, najlepiej po wodzie 0,5 l, około 50-70 pasków ze sztywnej tektury , ściętych ostro na jednym końcu – o wymiarach: dł. 10 cm, szer. 1 cm, drobnoziarnisty papier ścierny (np. o granulacji P1000) do wygładzania powierzchni, śnieg w sprayu, szeroki pędzelek, zielona farba.   Składniki na klej z mąki: 1 szklanka wody, 2 szklanki mąki pszennej, 1 łyżka soli.   Sposób przygotowania: Zabezpiecz miejsce pracy folią i załóż rękawiczki. Przygotuj klej: w szerokiej misce połącz i dokładnie...

Płąski arkusz papierowej wikliny
©liyavihola/Fotolia
Styl życia
Stroiki na Boże Narodzenie – DIY: świąteczna ozdoba z papierowej wikliny
Stroiki na Boże Narodzenie z makulatury to doskonały pomysł na ekologiczne dekoracje świąteczne. Do wykonania papierowej wikliny potrzebne są stare gazety, kolorowe farby, nożyczki, patyczek do szaszłyków oraz klej.

Stroiki na Boże Narodzenie z makulatury to doskonały pomysł na ekologiczne dekoracje świąteczne. Do wykonania papierowej wikliny potrzebne są stare gazety, kolorowe farby, nożyczki, patyczek do szaszłyków oraz klej.   Ozdoby z papierowej wikliny są łudząco podobne do tych, wykonanych z wikliny naturalnej , są od nich jednak nieco mniej trwałe. Papierową wiklinę możesz malować zarówno przed, jak i po pleceniu. Jak zrobić wiklinowe rurki z papieru Do przygotowania papierowej wikliny potrzebujesz: gazet – najlepiej nie lakierowane , kleju do papieru – np. w sztyfcie, nożyczek, patyczka do szaszłyków .   Papierowe rurki najlepiej zwijać na stole.   Sposób wykonania: Weź podwójną stronę gazety i złóż ją, zaczynając od dołu, dwa razy, tak by powstał prostokąt. Przetnij gazetę w miejscach poziomych zgięć. Powstałe w ten sposób 6 pasków, rozłóż na płasko. Weź patyczek do szaszłyków, w jego połowie zawiń rożek kartki i nawijaj ją po przekątnej na patyk. Gdy zwiniesz cały pasek, jego koniec posmaruj klejem i przyklej . Wyjmij patyczek ze środka. Przygotuj rurki z całej gazety. Świąteczny stroik - wianek na Boże Narodzenie z papierowej wikliny Wykonany w ten sposób stroik jest przepiękną dekoracją stołu , drzwi lub balustrady. Można ozdobić go suszonymi kwiatami, jemiołą, wstążkami i dzwoneczkami.   Materiały na stroik: około 150-200 sztuk patyczków-rurek z papierowej wikliny, klej na gorąco w pistolecie , rolka po ręczniku papierowym lub butelka po lakierze do włosów/odświeżaczu do powietrza, srebrna lub złota farba w sprayu, ozdoby: np. kokardy, dzwonki, koraliki.   Sposób wykonania stroika z papierowej...

Trzy lampiony z papieru na stole
©afishman64/Fotolia.com
Styl życia
Sposób wykonania dekoracji choinkowych z papieru krok po kroku: lampion, ozdobna bombka i klasyczny łańcuch
Jak zrobić ozdoby choinkowe w prosty sposób: weź papier, nożyczki i przygotuj szablon w wybranym kształcie. Do ozdobienia bombki kup brokat i koraliki. Łańcuch możesz wykonać z kolorowego papieru. Lampion najlepiej będzie wyglądał, jeśli zrobisz go z jednolitej kartki.

Jak zrobić ozdoby choinkowe w prosty sposób: weź papier, nożyczki i przygotuj szablon w wybranym kształcie. Do ozdobienia bombki kup brokat i koraliki. Łańcuch możesz wykonać z kolorowego papieru. Lampion najlepiej będzie wyglądał, jeśli zrobisz go z jednolitej kartki.   Ozdoby choinkowe z papieru to sposób na szybkie i proste dekoracje świątecznego drzewka. Są też tanie w wykonaniu. Możesz je ozdobić w dowolny sposób i podarować bliskim jako dodatkowy upominek. Prosty łańcuch z papieru na choinkę: jak go wykonać Do zrobienia papierowego łańcucha na choinkę przygotuj: papier, klej, nożyczki. Łańcuch zrobisz w następujący sposób: Weź kartkę papieru i powycinaj z niej kilka pasków. Powinny być bardzo długie, nawet do 50-70 cm i mieć szerokość około 5 cm. Każdy pasek złóż na pół wzdłuż tak, aby powstały paski szerokie na 2,5 cm. Natnij każdy z pasków naprzemiennie : raz z prawej, raz z lewej strony. Nacięcia powinny kończyć się na 0,5 cm przy końcu paska. Uważaj, by nie naciąć zbyt głęboko, bo łańcuch się przerwie. Rozłóż pasek i pociągnij za jego końce. Sklej wszystkie ponacinane paski taśmą klejącą i powieś na choince . Możesz skleić dowolną liczbę pasków, jednak najlepiej poniżej 10. Zbyt duża ilość pasków wraz z taśmą może niepotrzebnie obciążyć łańcuch. Zwiększa to ryzyko jego rozklejenia. Łańcuch będzie dobrze wyglądał na choince, jeśli mocno rozciągniesz go wzdłuż. Uważaj tylko, by się nie rozerwał. Papierowy lampion na choinkę: instrukcja wykonania Do wykonania lampion na choinkę niezbędne będą: dekoracyjne nożyczki (z wzorkami na ostrzach), papier w formacie A4, dziurkacz, klej, mulina. Sposób wykonania lampionu z papieru: Wytnij prostokąt...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner