Ozdoby świąteczne z patyków, korków, słoików lub rolek po papierze toaletowym to nie tylko wspaniała dekoracja, ale również doskonały sposób na powtórne wykorzystanie nadających się jeszcze do użycia surowców. Stare płyty CD są świetnie do tworzenia bombek, a puszki po konserwach lub napojach w roli lampionów nadadzą ekologiczny klimat świątecznemu stołowi.

Reklama

Produkty do tworzenia recyklingowych ozdób świątecznych warto gromadzić przez cały rok. Najlepsze są: rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych, stare płyty CD, sznurki, gazety, żarówki, różnego rodzaju patyczki (w tym po lodach) oraz szklane butelki i słoiki.

Świąteczne lampiony na stół ze słoików i puszek

Zabezpieczony szklanym kloszem płomień świecy lub podgrzewacza to idealna ozdoba na świąteczny stół, parapet czy półkę. Do słoika (koniecznie pozbawionego naklejek, etykiet i pozostałości po nich) wsypujemy sól, piasek, koraliki, kolorowe guziki, kamyki, goździki, gwiazdki anyżu, kolorowy pieprz lub wlewamy wodę. Na wierzch kładziemy podgrzewacz lub wkładamy świecę. Taki lampion można zabezpieczyć metalową zakrętką, pod warunkiem, że najpierw zrobimy w niej kilka dziurek.

Zobacz także

Lampion wykonany z puszki (np. po groszku konserwowym lub kukurydzy) to równie piękne, ozdobne oświetlenie. Odcinamy z puszki wieczko i wykonujemy w ściankach nacięcia lub dziurki. Można je ułożyć w kształcie choinki. Najlepiej odrysować ją od szablonu. W środek wkładamy podgrzewacz i gotowe.

Świąteczne bombki z żarówek

Do przygotowania bombek z żarówek potrzebne są jedynie farby (np. akwarele), klej na ciepło i sznurek. Przydadzą się również kolorowe wstążeczki (np. tasiemki odcinane od ubrań), cukier, suszone cytrusy i brokat. Z żarówki najlepiej zrobić bałwanka. Jako szalik można wykorzystać ściągacz ze starej skarpetki. Innym sposobem na dekorację żarówki jest naniesienie na jej powierzchnię wzorów klejem i obsypanie ich cukrem, brokatem lub grafitem z połamanych kredek.

Bombki choinkowe z płyt CD

Dzięki pociętej w małe kwadraciki płycie CD możemy odrestaurować stare (najlepiej monochromatyczne, czyli w jednym kolorze) bombki. Płytę tniemy nożyczkami (mogą być zwykłe do papieru) po okręgu (tak, jak obiera się jabłko) tworząc cienką na około pół centymetra spiralę. Następnie tniemy ją w małe, nieregularne kwadraty. Niezbędny będzie uniwersalny klej polimerowy lub klej na ciepło (w pistolecie). Naklejamy kawałki płyty na starą bombkę w preferowany sposób, np. spontanicznie mocując je w różnych miejscach. Taka bombka pięknie odbija światło i migocze w pomieszczeniach z małym dostępem światła. Płytę możemy naklejać też na styropianową lub plastikową kulę. Plastikowa, otwierana kula, daje możliwość umieszczenia w bombce niespodzianki, np. cukierka lub małego ciasteczka i dołączenie jej do prezentu.

Świąteczne ozdoby z rolek po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych

Z papierowych rolek możemy przygotować, np.:

  • kolorowy wieniec na drzwi,
  • osłonki do świeczek,
  • choinkę,
  • paczuszki na słodycze,
  • bombki,
  • świąteczne figurki lub pacynki do bożonarodzeniowego teatrzyku.

Stare tasiemki, sznurki patyki i skarpetki

Z kolorowych tasiemek, koronek, kawałków szmatek i iglaków można zrobić piękne kartki świąteczne lub bileciki do prezentów. Drewniane patyczki po lodach doskonale sprawdzą się w roli zawieszek na prezenty. Wystarczy dokleić do nich tasiemkę i napisać markerem imię obdarowywanej osoby. Po doczepieniu okrągłej, papierowej buzi z uśmiechem i zawiązaniu szalika z tasiemki, patyczek stanie się ciekawą choinkową ozdobą.

Z patyczków, korków po winie lub starych skarpetek możemy zrobić m. in. wesołe renifery (tułów i głowa z korka, kończyny i rogi z patyczków) oraz sweterki na stare bombki (nakładając na nie fragmenty skarpetek).


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama