Stojące na podłodze choinki świąteczne z kartonu
©sarymsakov.com/Fotolia
Styl życia

Ozdoby świąteczne z recyklingu, czyli pomysły na ekologiczne dekoracje

Ozdoby świąteczne z patyków, korków, słoików lub rolek po papierze toaletowym to nie tylko wspaniała dekoracja, ale również doskonały sposób na powtórne wykorzystanie nadających się jeszcze do użycia surowców. Stare płyty CD są świetnie do tworzenia bombek, a puszki po konserwach lub napojach w roli lampionów nadadzą ekologiczny klimat świątecznemu stołowi.

Ozdoby świąteczne z patyków, korków, słoików lub rolek po papierze toaletowym to nie tylko wspaniała dekoracja, ale również doskonały sposób na powtórne wykorzystanie nadających się jeszcze do użycia surowców. Stare płyty CD są świetnie do tworzenia bombek, a puszki po konserwach lub napojach w roli lampionów nadadzą ekologiczny klimat świątecznemu stołowi.

 

Produkty do tworzenia recyklingowych ozdób świątecznych warto gromadzić przez cały rok. Najlepsze są: rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych, stare płyty CD, sznurki, gazety, żarówki, różnego rodzaju patyczki (w tym po lodach) oraz szklane butelki i słoiki.

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa gulaszowa

Świąteczne lampiony na stół ze słoików i puszek

Zabezpieczony szklanym kloszem płomień świecy lub podgrzewacza to idealna ozdoba na świąteczny stół, parapet czy półkę. Do słoika (koniecznie pozbawionego naklejek, etykiet i pozostałości po nich) wsypujemy sól, piasek, koraliki, kolorowe guziki, kamyki, goździki, gwiazdki anyżu, kolorowy pieprz lub wlewamy wodę. Na wierzch kładziemy podgrzewacz lub wkładamy świecę. Taki lampion można zabezpieczyć metalową zakrętką, pod warunkiem, że najpierw zrobimy w niej kilka dziurek.

 

Lampion wykonany z puszki (np. po groszku konserwowym lub kukurydzy) to równie piękne, ozdobne oświetlenie. Odcinamy z puszki wieczko i wykonujemy w ściankach nacięcia lub dziurki. Można je ułożyć w kształcie choinki. Najlepiej odrysować ją od szablonu. W środek wkładamy podgrzewacz i gotowe.

Świąteczne bombki z żarówek

Do przygotowania bombek z żarówek potrzebne są jedynie farby (np. akwarele), klej na ciepło i sznurek. Przydadzą się również kolorowe wstążeczki (np. tasiemki odcinane od ubrań), cukier, suszone cytrusy i brokat. Z żarówki najlepiej zrobić bałwanka. Jako szalik można wykorzystać ściągacz ze starej skarpetki. Innym sposobem na dekorację żarówki jest naniesienie na jej powierzchnię wzorów klejem i obsypanie ich cukrem, brokatem lub grafitem z połamanych kredek.

Bombki choinkowe z płyt CD

Dzięki pociętej w małe kwadraciki płycie CD możemy odrestaurować stare (najlepiej monochromatyczne, czyli w jednym kolorze) bombki. Płytę tniemy nożyczkami (mogą być zwykłe do papieru) po okręgu (tak, jak obiera się jabłko) tworząc cienką na około pół centymetra spiralę. Następnie tniemy ją w małe, nieregularne kwadraty. Niezbędny będzie uniwersalny klej polimerowy lub klej na ciepło (w pistolecie). Naklejamy kawałki płyty na starą bombkę w preferowany sposób, np. spontanicznie mocując je w różnych miejscach. Taka bombka pięknie odbija światło i migocze w pomieszczeniach z małym dostępem światła. Płytę możemy naklejać też na styropianową lub plastikową kulę. Plastikowa, otwierana kula, daje możliwość umieszczenia w bombce niespodzianki, np. cukierka lub małego ciasteczka i dołączenie jej do prezentu.

Świąteczne ozdoby z rolek po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych

Z papierowych rolek możemy przygotować, np.:

  • kolorowy wieniec na drzwi,
  • osłonki do świeczek,
  • choinkę,
  • paczuszki na słodycze,
  • bombki,
  • świąteczne figurki lub pacynki do bożonarodzeniowego teatrzyku.

Stare tasiemki, sznurki patyki i skarpetki

Z kolorowych tasiemek, koronek, kawałków szmatek i iglaków można zrobić piękne kartki świąteczne lub bileciki do prezentów. Drewniane patyczki po lodach doskonale sprawdzą się w roli zawieszek na prezenty. Wystarczy dokleić do nich tasiemkę i napisać markerem imię obdarowywanej osoby. Po doczepieniu okrągłej, papierowej buzi z uśmiechem i zawiązaniu szalika z tasiemki, patyczek stanie się ciekawą choinkową ozdobą.

 

Z patyczków, korków po winie lub starych skarpetek możemy zrobić m. in. wesołe renifery (tułów i głowa z korka, kończyny i rogi z patyczków) oraz sweterki na stare bombki (nakładając na nie fragmenty skarpetek).


©defpics/Fotolia
Styl życia
Jak zrobić adwentowy wieniec, stroik i lampion - krok po kroku
Ozdoby adwentowe, którymi najczęściej przystraja się dom, to stoik świąteczny w postaci małego wieńca lub lampion. Popularne stroiki są okrągłe i robione z gałązek świerku. Lampiony ze słoika, papieru lub puszki to ładna dekoracja np. parapetu.

Ozdoby adwentowe, którymi najczęściej przystraja się dom, to stoik świąteczny w postaci małego wieńca lub lampion. Popularne stroiki są okrągłe i robione z gałązek świerku. Lampiony ze słoika, papieru lub puszki to ładna dekoracja np. parapetu.   Przystrajanie domu to dla wielu osób, jedna z najprzyjemniejszych czynności przed Bożym Narodzeniem. Ozdoby adwentowe nadają wnętrzom wyjątkowo świąteczny klimat , a niektóre z nich, np. stroiki, ładnie pachną, ponieważ robi się je ze świeżych gałązek świerku lub innego drzewa iglastego . Wieniec adwentowy na stół świąteczny, krok po kroku Koło na podstawę wieńca można kupić, np. w kwiaciarni, albo zrobić ze słomy. Układa się ją ciasno przy sobie, formułując koło i związuje sznurkiem lub wytrzymałą żyłką. Stroik najładniej wygląda postawiony na stole lub innym widocznym miejscu.   Potrzebujesz: słomianego, wiklinowego lub plastikowego koła, 4 świeczek, 4 metalowych podstawek (mogą to być kapsle lub monety), mocnego kleju, 1 dużej gałązki świerku, 1 gałązki tui, czerwonej wstążki lub tasiemki, kawałka łańcucha choinkowego , sekatora (do podcinania gałęzi), cienkiego drutu.   Sposób wykonania: W 4 miejscach na kole przyklej metalowe podstawki (posłużą później do umocowania świec). Do koła przymocuj drutem gałązki świerku , pamiętając, by układać je w tym samym kierunku. Dodaj gałęzie tui. Stroik obwiąż łańcuchem. Z tasiemki zrób dużą kokardę i przywiąż ją do stroika. Na metalowe podstawki postaw świece (przyklej je klejem lub gorącym woskiem).   Gotowe! Nastrojowy lampion adwentowy, krok po kroku Adwentowe lampiony można zrobić z kartonu, słoika albo puszki. Do środka lampionu papierowego zazwyczaj...

Stare gazety i magazyny leżące na stosie
©Victoria М/Fotolia
Styl życia
Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie: świąteczna dekoracja z masy papierowej krok po kroku?
Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie z papieru i przy okazji wykorzystać stare gazety? Wystarczy namoczyć papier w wodzie, rozdrobnić go i wymieszać z mącznym klejem, by stworzyć plastyczną masę, która po zastygnięciu jest bardzo trwała. Przygotowywanie ozdób świątecznych to wielka frajda dla najmłodszych, a tego typu surowce są przez nich szczególnie lubiane.

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie z papieru i przy okazji wykorzystać stare gazety? Wystarczy namoczyć papier w wodzie, rozdrobnić go i wymieszać z mącznym klejem, by stworzyć plastyczną masę, która po zastygnięciu jest bardzo trwała. Przygotowywanie ozdób świątecznych to wielka frajda dla najmłodszych, a tego typu surowce są przez nich szczególnie lubiane.   Masa papierowa to jedna z odmian popularnego papier-mâché . Innym sposobem na wykorzystanie makulatury jest nakładanie na wcześniej przygotowany stelaż maczanych w kleju pasków papieru i tworzenie w ten sposób grubej warstwy, która po zaschnięciu jest bardzo trwała. Stroik na Boże Narodzenie z masy papier-mâché Wykonany z masy papierowej stroik jest znakomity jako dekoracja stołu. W środek najlepiej włożyć wykonany ze słoika lub puszki lampion.   Pamiętaj, by zabezpieczyć stanowisko pracy . Stół i podłogę wyłóż folią malarską. Miej w pogotowiu mokrą ściereczkę na wypadek, gdy coś kapnie poza strefę ochronną. Masę trzeba wycierać od razu – zaschnięta jest bardziej problematyczna. Przygotowanie masy papierowej zajmuje niestety dużo czasu i jest pracochłonne, jednak efekt końcowy wynagradza wszystkie trudności.   Do wykonania stroika będą potrzebne: masa papierowa, około 7 rolek po papierze toaletowym, zielona farba w sprayu , czerwone kokardy lub szerokie różnokolorowe wstążki, szyszki, klej na gorąco w pistolecie.   Do przygotowania masy papierowej, potrzebne ci będą: stare gazety, papiery, dokumenty, paski z niszczarki do papieru itp. 2 łyżki mąki ziemniaczanej , 2 łyżki mąki pszennej, woda, 2 łyżki soli, blender ręczny lub mikser, duże sito lub szmatka do odcedzenia nadmiaru wody, duża miska...

Czerwony papier mache
©Vladimir Prusakov/Fotolia
Styl życia
Dekoracje świąteczne: choinka z papier-mâché
Dekoracje świąteczne z papier-mâché przygotujesz z papieru toaletowego, starych gazet lub ręcznika papierowego. Ten sposób na przygotowanie ozdób to dobra okazja na wykorzystanie makulatury. Potrzebne będą również stelaże i formy.

Dekoracje świąteczne z papier-mâché przygotujesz z papieru toaletowego, starych gazet lub ręcznika papierowego. Ten sposób wykonania ozdób to dobra okazja na wykorzystanie makulatury. Potrzebne będą również stelaże i formy.   Papier-mâché (papier mache) to delikatnie rozmoczone w kleju kawałki papieru , które nakłada się na siebie, oblepiając formy. Inną wersją papier-mâché jest papierowa pulpa, którą przygotowuje się z mocno rozdrobnionego papieru, wody i kleju. Świąteczna choinka z papier mache krok po kroku Do barwienia ozdób z papier-mâché można użyć zwykłych plakatówek, akwareli lub tempery .   Do wykonania białej i delikatnej masy użyj papieru toaletowego. Nieco twardszą i trwalszą uzyskasz z gazet (nie lakierowanych) oraz rolek po papierze toaletowym. Warto też wykorzystać paski papierowe z niszczarki .   Będą ci potrzebne: stare gazety, klej z mąki, folia np. malarska lub rozcięte duże worki na śmieci do zabezpieczenia stołu i podłogi, rękawiczki np. gumowe, nóż introligatorski, nożyczki, szmatka do wycierania zabrudzeń – najlepiej robić to, gdy jeszcze nie zaschną, plastikowa butelka, najlepiej po wodzie 0,5 l, około 50-70 pasków ze sztywnej tektury , ściętych ostro na jednym końcu – o wymiarach: dł. 10 cm, szer. 1 cm, drobnoziarnisty papier ścierny (np. o granulacji P1000) do wygładzania powierzchni, śnieg w sprayu, szeroki pędzelek, zielona farba.   Składniki na klej z mąki: 1 szklanka wody, 2 szklanki mąki pszennej, 1 łyżka soli.   Sposób przygotowania: Zabezpiecz miejsce pracy folią i załóż rękawiczki. Przygotuj klej: w szerokiej misce połącz i dokładnie...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik