Choinka origami
©AE.Panuwat Studio/Fotolia
Styl życia

Ozdoby świąteczne domowej roboty: choinka origami

Wykonanie choinki origami jest czasochłonne, jednak efekt końcowy jest wart zachodu. Z kilkunastu złożonych kawałków kolorowego papieru powstaje trójwymiarowe arcydzieło, które cieszy każdego.

Wykonanie choinki origami jest czasochłonne, jednak efekt końcowy jest wart zachodu. Z kilkunastu złożonych kawałków kolorowego papieru powstaje trójwymiarowe arcydzieło, które cieszy każdego.

Choinka origami: wykonanie

Do wykonania papierowej choinki będą potrzebne 20 kartki sztywnego, najlepiej zielonego papieru formatu A4. Kartki należy równo zagiąć: poziomo osiem razy, a pionowo cztery razy. Aby zagięcia były równe, najpierw trzeba złożyć kartkę na pół. Powstałe połówki znowu podzielić na pół, a następnie powstałe ćwiartki także na pół. Takim sposobem jedna kartka zostanie zagięta w poziomie na osiem części. Następnie należy położyć kartkę pionowo i w podobny sposób zagiąć kartkę, ale tylko cztery razy. Z przygotowanej jednej kartki powinny wyjść 32 małe prostokąty. Prostokąty trzeba wyciąć, używając do tego gilotyny do papieru, nożyka albo nożyczek.

 

Następnym krokiem będzie złożenie małego prostokąta. Wycięty prostokąt trzeba złożyć poziomo na pół, a potem, nie rozkładając go, ponownie złożyć na pół. Teraz trzeba odgiąć ostatnie złożenie i, trzymając karteczkę grzbietem do dołu, zgiąć połowę prostokącika prostopadle do grzbietu. Z drugą połową należy postąpić tak samo. Po złożeniu dwóch stron grzbietu powstaje trójkącik, przypominający samolot, z dwiema wypustkami na środku. Przy trójkąciku zostaną dwa wystające kawałki papieru, które trzeba zagiąć na rogach, a następnie znów zagiąć, tak aby wyszedł trójkąt równoramienny. Czynność należy powtórzyć 539 razy. Kiedy powstanie już 540 trójkącików równoramiennych, można zacząć składać i kształtować choinkę origami.

 

Na jedną gałąź choinki będą się składać 22 trójkąty. Na początku trzeba przytrzymać dwa trójkąty obok siebie i odchylić po jednym ich ramieniu zewnętrznym. Na pozostałe, wewnętrzne, złączone ramiona dwóch trójkącików, należy nałożyć trzeci trójkąt. W trzecim trójkącie nie trzeba odchylać ramienia. Kiedy trzeci trójkącik zostanie nałożony na dwa pierwsze, powstaną cztery ramiona. To jest początek pierwszej gałęzi. Na dwa środkowe ramiona należy nałożyć po jednym złożonym trójkąciku, a potem te dwa trójkąciki złączyć jednym. Tę czynność należy zamiennie powtarzać aż do wykorzystania 22 części. Powstanie gałąź, na której brzegach będą wystawać połówki trójkącików. Takich gałęzi należy złożyć jeszcze 5.

 

Dalej trzeba przygotować 10 mniejszych gałęzi, zbudowanych podobnie, jak te wcześniejsze, tylko złożonych z 7 trójkącików. Kiedy mniejsze gałęzie zostaną złożone, należy je doczepić do większych gałęzi na wysokości czwartego trójkącika. Tak powstaje jedno duże ramię choinki. Wszystkich dużych ramion powinno być pięć. Powstałe duże ramiona należy połączyć ze sobą przy pomocy trójkącika: wsuwać jedną gałąź w jedną wypustkę w trójkąciku, a w drugą wypustkę drugą gałąź. Czynność tę powtarzać aż do wykorzystania przygotowanych dużych gałęzi. Te ramiona są największe i będą na samym dole choinki.

 

Druga warstwa od dołu to będzie koło z połączonych trójkącików. Należy je połączyć, wkładając kolejne trójkąciki w wypustki.

 

Kolejną, trzecią warstwę choinki, należy wykonywać podobnie jak pierwszą, zmniejszając jedynie liczbę trójkącików do 19. Warstwy nieparzyste będą się składały z pięciu ramion, a warstwy parzyste to będą połączone trójkąciki na kształt koła. Wszystkich warstw powinno być 10. W każdej warstwie należy sukcesywnie zmniejszać liczbę trójkącików.

 

Aby złożyć choinkę w całość, trzeba przygotować długi drewniany patyk do szaszłyków i nadziewać na niego po kolei zrobione warstwy – pierwsza warstwa, potem koło z trójkącików, druga warstwa i tak naprzemiennie aż do końca. Takim sposobem powstanie piękna, acz czasochłonna choinka origami.


Choinka wykonana z bibuły
©BigKnell/Fotolia
Styl życia
Ozdoby świąteczne - choinka z bibuły: instruktaż
Prostą dekoracją na Boże Narodzenie jest choinka z bibuły. Ozdoby świąteczne można przygotować samemu – będą wtedy oryginalne i dopasowane do wnętrz.

Prostą dekoracją na Boże Narodzenie jest choinka z bibuły. Ozdoby świąteczne można przygotować samemu – będą wtedy oryginalne i dopasowane do wnętrz.   Przy zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia w sklepach pojawia się coraz więcej ozdób i bibelotów – ręcznie malowane bombki, długie, kolorowe łańcuchy i świąteczne lampki. Najważniejszym atrybutem grudniowych świąt jest jednak choinka.   W marketach i szkółkach leśnych wybór choinek jest ogromny. Zamiast jednak kupować wielką, gubiącą igły żywą choinkę , można ją zastąpić mniejszą, lecz równie atrakcyjną – choinką z bibuły .   Do przygotowania choinki z bibuły potrzebne będą: kartka papieru A4, biała lub zielona; zielona bibuła karbowana; klej w płynie albo w sztyfcie; nożyczki; ewentualnie taśma samoprzylepna.   Z kartki papieru należy zrobić podstawę choinki. Trzeba odrysować na niej koło, następnie to koło wyciąć, zrobić nacięcie w kole i uformować z niego stożek. Brzegi stożka można skleić taśmą samoprzylepną. Kiedy podstawa jest już gotowa, trzeba przygotować bibułę. Bibułę należy pociąć na małe kwadraty. Małe kwadraty następnie trzeba złożyć dwa razy na pół, a potem od zgiętej strony zakręcić bibułę jak cukierka. Z bibuły powstanie wtedy małe piórko. Trzeba zrobić tyle piórek, żeby wystarczyło na oklejenie całej podstawy choinki.   Igły choinki za pomocą bibuły można zrobić w jeszcze inny sposób – można ją pociąć na długie i szerokie na około 5 cm paseczki, a następnie te paseczki naciąć. Dalej trzeba okleić bibułę wokół podstawy tak, aby paski bibuły schodziły rzędami. Wszystkie nacięcia powinny być widoczne, bo imitują tutaj gałęzie choinki.   Można zastosować także inną podstawę do choinki. Zamiast kartki można użyć drucika albo długiego patyczka do...

Gwiazdy z papieru
© jfunk/Fotolia.com
Styl życia
Ozdoby choinkowe z papieru – ażurowa gwiazda
Ozdoby choinkowe z papieru to sposób na oryginalnie udekorowaną choinkę. Ażurowa gwiazda z papieru przypomina płatek śniegu. Jest łatwa i szybka w wykonaniu.

Ozdoby choinkowe z papieru to sposób na oryginalnie udekorowaną choinkę. Ażurowa gwiazda z papieru przypomina płatek śniegu. Jest łatwa i szybka w wykonaniu.   Potrzebujesz: kolorowej kartki A4, wstążki, zszywacza, linijki, ołówka, nożyczek, kleju do papieru.   Oferowany przez Home and You kod rabatowy to dobra okazja, aby kupić piękne ozdoby choinkowe w atrakcyjnych cenach.   Sposób wykonania ażurowej gwiazdy – ozdoby na choinkę z papieru 1. Z kolorowego papieru wytnij 6 kwadratów o boku 8 cm.   2. Każdy kwadrat zegnij wzdłuż przekątnej (tak, aby powstał trójkąt – podstawą jest najdłuższy bok).   3. Trzymając trójkąty podstawą do dołu, w każdym z nich prostopadle do zgięcia kartki na środku narysuj ołówkiem pionową linię pomocniczą.   4. Z prawej i lewej strony linii pomocniczej w podstawie zrób po trzy nacięcia pod kątem 45º oddalone od siebie o 1,5 cm (z lewej strony zrób nacięcia w prawą stronę, a z prawej w lewą). Nie docinaj ich do samego środka, zostaw ok. 3-4 mm od linii pomocniczej.   5. Rozłóż kwadraty.   6. Rogi, które zostały wycięte wewnątrz kwadratów należy ze sobą skleić. Zacznij od sklejenia najmniejszych, tak aby powstał rulonik. Krawędzie odegnij do góry i sklej.   7. Następnie odwróć kartkę na drugą stronę i sklej następne rogi.   8. Podobnie postępuj z kolejnymi rogami, pamiętając, aby za każdym razem odwracać kartkę. Każdy kwadrat to jedno ramię gwiazdy.   9. Kiedy wszystkie kwadraty będą gotowe, zacznij sklejać je w gwiazdkę.   10. Złóż trzy ramiona gwiazdy trzymając je za ostrą krawędź i połącz zszywaczem z pozostałymi...

Wieniec z gwiazdą betlejemską
© leekris/Fotolia.com
Styl życia
Gwiazda betlejemska z papieru – wykonaj ją krok po kroku
Gwiazda betlejemska wykonana z papieru jest świetną dekoracją świąteczną na okno, czy drzwi. Można też ją powiesić na żyrandolu, a mniejsze ozdoby doskonale wyglądają na choince.

Gwiazda betlejemska wykonana z papieru jest świetną dekoracją świąteczną na okno, czy drzwi. Można też ją powiesić na żyrandolu, a mniejsze ozdoby doskonale wyglądają na choince. Gwiazda betlejemska – jak wykonać ją z papieru? Potrzebujesz: 6 kolorowych lub białych kartek papieru, najlepiej z bloku technicznego; zszywacza; nożyczek; taśmy klejącej; kleju. Krok I prawy, dolny róg kartki z bloku technicznego należy złożyć do góry w ten sposób, by utworzyć trójkąt, a resztę papieru odciąć. Następnie trzeba otrzymany trójkąt zgiąć na pół, by ponownie uzyskać trójkąt; otrzymany trójkąt ponacinać w najdłuższym boku, najlepiej w czterech miejscach, ale zachowując około 1 cm odstępu od wierzchołka trójkąta i rozłożyć w ten sposób, by otrzymać kwadrat. Krok II taśmą klejącą należy posklejać do siebie rogi środkowego kwadracika i obrócić papier na drugą stronę. Na drugiej stronie kartki również należy skleić ze sobą rogi najbardziej wewnętrznego kwadracika; kartkę papieru powinno przekręcić się na drugą stronę i czynność powtarzać, sklejając pozostałe, naprzemienne rogi. Po połączeniu ich, jedno z sześciu ramion gwiazdy będzie gotowe. Pozostałe pięć należy wykonywać w ten sam sposób. Krok III trzy ramiona gwiazdy trzeba ze sobą połączyć zszywaczem, a potem przypiąć do nich kolejne trzy, tworząc tym samym gwiazdę składającą się z sześciu ramion; na sam koniec poprzypinać zszywaczem części środkowe ramion, a do górnej części przywiązać nitkę. Wykonana w ten sposób Gwiazda betlejemska doskonale nadaje się do dekoracji stroika bożonarodzeniowego . Lubisz szydełkować? Zobacz,  jak zrobić ozdoby choinkowe na szydełku krok po kroku . Brak ci inspiracji na zimowe zabawy na dworze?  W co bawić się z dzieckiem zimą: ozdoby świąteczne ze śniegu ....

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner