oficerowie wojskowi w czerwonych beretach
©delkoo/Fotolia
Styl życia

Co należy zrobić, by zostać oficerem?

By zostać oficerem wojskowym należy spełniać określone wymagania i warunki. Taka osoba powinna mieć ukończoną akademię wojskową, wyższą szkołę oficerską bądź studium oficerskie.

By zostać oficerem wojskowym należy spełniać określone wymagania i warunki. Taka osoba powinna mieć ukończoną akademię wojskową, wyższą szkołę oficerską bądź studium oficerskie.

I etap – warunki zostania oficerem wojskowym

Po pierwsze powinieneś mieć obywatelstwo polskie i nie być karanym sądownie. By ubiegać się o to przyjęcie do szkoły oficerskiej powinieneś dostarczyć świadectwo dojrzałości. Musisz też być osobą zdolną fizycznie i psychicznie do pełnienia służby wojskowej. W dodatku by się tam dostać należy mieć ukończone 18 lat. Jeśli spełniasz wszystkie powyższe wymagania możesz przejść do etapu II.

II etap – złożenie wniosku

Drugi etap polega na złożeniu odpowiedniego wniosku o przyjęcie do szkoły oficerskiej, który jest adresowany do komendanta wybranej szkoły. Do wniosku należy dołączyć kilka dokumentów, m.in. życiorys, akt urodzenia, świadectwo dojrzałości, dyplom ukończenia studiów magisterskich, świadectwo o niekaralności, kopię dowodu osobistego, 4 zdjęcia legitymacyjne i ankietę osobową.

Kasia gotuje z Polki.pl: świąteczny schab z owocami

III etap – badania lekarskie

Trzeci etap rekrutacji polega na dostarczeniu do służb wojskowych badań lekarskich. Wojskowa Komisja Uzupełnień kieruje osobę ubiegającą się o przyjęcie do szkoły oficerskiej na badania fizyczne i psychiczne. Dzięki nim Komisja Wojskowa sprawdza, czy kandydat nadaje się do pełnienia służby wojskowej.

IV etap – egzaminy

Czwartym, ostatnim etapem rekrutacji są egzaminy, w skład których wchodzi test sprawności fizycznej, test z wybranych przedmiotów, analiza opinii wojskowej pracowni wojskowej, a także rozmowa kwalifikacyjna.

Po ukończeniu studiów w szkole oficerskiej Prezydent RP promuje absolwenta na pierwszy stopień oficerski, czyli na podporucznika. Następnie powołuje się tę osobę do stałej służby wojskowej w jednostce wojskowej.

Ile zarabia oficer?

Oficerowie młodsi, według statystyk i danych z GUS-u przeciętnie zarabiają 5 470 złotych brutto miesięcznie, inaczej jest w przypadku oficerów starszych, którzy zarabiają 7 640 złotych brutto. Najmniejszą płacę mają szeregowi, wynosi ona 3 154 złotych brutto na miesiąc, a najwięcej generałowie – ich wynagrodzenie to 14 294 złotych brutto. 


Maszerujący żołnierze
© areporter/Fotolia.com
Styl życia
Kariera w wojsku – jak zostać żołnierzem
Aby zostać żołnierzem zawodowym przede wszystkim należy spełnić podstawowe zasady kwalifikacji, takie jak: obywatelstwo polskie, nieposzlakowana opinia, niepodważalna wierność Rzeczpospolitej Polskiej, oraz odpowiednie predyspozycje psychiczne i kondycja fizyczna.

Aby zostać żołnierzem zawodowym przede wszystkim należy spełnić podstawowe zasady kwalifikacji, takie jak: obywatelstwo polskie, nieposzlakowana opinia, niepodważalna wierność Rzeczpospolitej Polskiej, oraz odpowiednie predyspozycje psychiczne i kondycja fizyczna. Jak zostać zawodowym żołnierzem szeregowym? Korpus Narodowych Sił Zbrojnych składa się z oficerów zawodowych, podoficerów zawodowych oraz szeregowych zawodowych. Aby wstąpić do któregoś z tych korpusów należy spełnić ściśle określone warunki. Szeregowy żołnierz musi mieć ukończone 18 lat. Jeżeli spełnia podstawowe warunki, takie jak obywatelstwo polskie, nieposzlakowana opinia, niepodważalna wierność Rzeczpospolitej Polskiej, wówczas powinien udać się do właściwej pod względem zamieszkania Wojskowej Komendy Uzupełnień. Po wstępnej rozmowie kandydat kierowany jest do jednostki wojskowej w celu odbycia badań psychologicznych oraz egzaminu z wychowania fizycznego. Po pomyślnym przejściu wszystkich testów i sprawdzianów rozpoczyna się służba wojskowa. Czy warto iść do wojska? Na czym polega kariera w wojsku? Wojsko daje duże możliwości szybkiego awansu , a co za tym idzie również zwiększenie zarobków. Wykształcenie ma wpływ na to, jaki stopień uzyska się na początku kariery wojskowej, która może rozpocząć się od nauki w wyższej szkole wojskowej. Wykształcenie gimnazjalne to stopień żołnierza szeregowego. Jeżeli osoba taka nie podejmie nauki w wyższej szkole wojskowej wówczas ma nikłe szanse na awans. Stopień oficera można uzyskać posiadając wyższe wykształcenie – szczególnie zdobyte podczas studiów wojskowych. Należy pamiętać, że pozytywne zdanie testów sprawnościowych w tym przypadku zwiększa możliwości na wyższe stanowisko w armii. Ile zarabia żołnierz zawodowy? Czy warto iść do wojska ze względu na zarobki? Są one uzależnione przede wszystkim od stopnia i...

Strażak leje wodę z węża.
©wellphoto/Fotolia
Styl życia
Strażak – postępowanie kwalifikacyjne, obowiązki i wynagrodzenie
Aby zostać strażakiem należy ukończyć służbę kandydacką w jednej ze szkół Państwowej Szkoły Pożarnictwa lub przejść postępowanie kwalifikacyjne, które dopuści kandydata do podjęcia służby przygotowawczej.

Aby zostać strażakiem należy ukończyć służbę kandydacką w jednej ze szkół Państwowej Szkoły Pożarnictwa lub przejść postępowanie kwalifikacyjne, które dopuści kandydata do podjęcia służby przygotowawczej. Obowiązki zawodowe strażaka Strażak wykonuje prace ratowniczo-gaśnicze . Zajmuje się konserwacją i naprawą urządzeń, które stanowią techniczne wyposażenie jednostki. Lokalizuje i gasi pożary oraz ewakuuje ludzi z miejsc zagrożonych możliwością rozprzestrzeniania się pożaru. Obowiązkiem strażaka jest także udzielenie pomocy osobom, które uległy wypadkom budowlanym lub wypadkom w transporcie publicznym. W zadaniach strażaka znajduje się organizacja bezpiecznego stanowiska pracy i przestrzeganie przepisów obowiązujących przy wykonywaniu czynności ratowniczo-gaśniczych.   Aby móc pełnić służbę strażaka w Państwowej Straży Pożarnej należy zakwalifikować się do służby przygotowawczej lub ukończyć jedną ze szkół PSP. Jak zostać strażakiem w służbie przygotowawczej? Obowiązkiem kandydata na strażaka jest spełnienie wymagań, które są określone ustawą o Państwowej Straży Pożarnej. Strażakiem może zostać osoba posiadająca obywatelstwo polskie. Kandydat nie może być karany. Powinien w pełni korzystać z praw publicznych i posiadać co najmniej wykształcenie średnie .   Kandydat na strażaka powinien wykazywać się sprawnością fizyczną i psychiczną. O naborze do służby w Państwowej Straży Pożarnej w miarę możliwości etatowych decyduje komendant wojewódzki, powiatowy bądź kierownik jednostki organizacyjnej PSP. Kandydat, który podejmuje służbę w PSP na trzy lata zostaje mianowany na strażaka w służbie przygotowawczej . Po upływie tego czasu kandydat może zostać mianowany na stanowisko strażaka na stałe.   W postępowaniu kwalifikacyjnym każdy kandydat na strażaka oceniany jest według...

chłopiec w stroju marynarkim patrzy na morze przez lunetę
©Alexandr Vasilyev/Fotolia
Styl życia
Warunki, które należy spełnić, żeby zostać marynarzem
Warunki zatrudnienia marynarzy reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 lutego 2005 r. w sprawie wyszkolenia i kwalifikacji zawodowych marynarzy. Osoba, która chce zostać marynarzem, powinna samodzielnie zapewnić sobie ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.

Warunki zatrudnienia marynarzy reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 lutego 2005 r. w sprawie wyszkolenia i kwalifikacji zawodowych marynarzy. Osoba, która chce zostać marynarzem, powinna samodzielnie zapewnić sobie ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Jak zostać marynarzem – szkoły i kursy morskie Marynarzem jest członek załogi okrętu lub statku. Może pełnić różne funkcje, w zależności od kwalifikacji.   Szkoły średnie   Żeby uzyskać tytuł technika nawigacji lub mechanika okrętowego, można zapisać się do specjalistycznej szkoły średniej. W Polsce do zawodu przygotowują trzy państwowe placówki : Zespół Szkół Morskich w Darłowie, Zespół Szkół Morskich w Kołobrzegu, Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu. Podobną ofertę mają trzy szkoły niepubliczne : Szkoła Morska w Gdyni, Szkoła Morska przy Studium Doskonalenia Kadr AM, Studium Morskie AM w Gdyni.   Szkoły wyższe   Do zawodu marynarza przygotowują szkoły wyższe: Akademia Morska w Gdyni i Wyższa Szkoła Morska w Szczecinie. Po ukończeniu studiów otrzymuje się tytuł młodszego oficera.   Kursy morskie   Morskie ośrodki szkoleniowe prowadzą uzupełniające trzydniowe kursy morskie : kurs indywidualnych technik ratunkowych, kurs elementarnej pomocy medycznej, kurs bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej, kurs ochrony przeciwpożarowej stopnia podstawowego; szkolenie na zbiornikowce, kurs podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej.   W Polsce istnieją również dwa ośrodki szkoleniowe marynarzy - Morski Ośrodek Szkoleniowy w Świnoujściu przy Akademii Morskiej, a także Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego w Szczecinie. Predyspozycje osobowościowe do pracy w zawodzie marynarza Zawód marynarza wiąże się z kilkumiesięczną rozłąką z rodziną. Należy więc rozważyć, czy...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik